Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19
  1. #1

    Domyślnie 3CCD w aparatach cyfrowych

    Tak się od jakiegoś czasu zastanawiam. Z jednej strony zwiększanie ilości pikseli matrycy powoduje wzrost szumów. Z drugiej zmiejsza błąd interpolacji przy tworzeniu finalnego obrazu. Idealnie by było, gdyby matryca rejestrowała dla każdego punktu pełną informację o kolorze. Niby powstały matryce, które potrafią rejestrować w jednej komórce wartość 3 składowych na raz (foveon), ale ich konstrukcja powoduje, że do najniższych warstw dociera mniej światła, niż do wyższych.

    Jest jednak w użyciu rozwiązanie, które (jak mi sie wydaje) obchodzi te ograniczenia i jest stosowane w kamerach cyfrowych, a mianowicie 3 przetworniki CDD. Światło jest rozszczepiane i trafia do odpowiednich przetworników (jak mam złe pojęcie o tej technologii, to mnie poprawicie).

    Czy ktoś zna powody, dla których mimo długiego czasu obecności tej technologi w kamerach cyfrowych, nie jest ona stosowana w aparatach? A może jest, to chętnie bym się coś o tym dowiedział. Czy powodem jest potencjalna wielkość aparatu z 3 matrycami? A może straty światła przy rozszczepieniu są zbyt duże?

  2. #2

    Domyślnie

    Na pewno byłoby cholernie duże i potwornie drogie - zamiast jednej matrycy konieczne byłyby aż trzy, a do tego bardzo kosztowny i wielki pryzmat dichroiczny. Być może pojawiłyby się jeszcze inne problemy, gdyż jest to urządzenie sprawdzające się w przypadku kamer wideo, gdzie ew. wady optyczne nie rzucają się zbytnio w oczy. W przypadku aparatów cyfrowych mogłyby pojawić się problemy z aberracjami chromatycznymi i cholera wie czym jeszcze.

  3. #3

    Domyślnie

    Co do ceny, to nie jestem do końca przekonany. W końcu foveon to 3 matryce jedna nad drugą.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez milo_ja Zobacz posta
    Co do ceny, to nie jestem do końca przekonany. W końcu foveon to 3 matryce jedna nad drugą.
    Ale na waflu krzemu zajmuje powierzchnie odpowiadającą jednej matrycy. A te wafle nie są tanie. Największym problemem wydaje mi się jednak spora wielkość takiego układu. Po przeskalowaniu tego choćby do APS-C wyszłoby to cholernie wielkie, po prostu nierealne byłoby wciśnięcie czegoś takiego do lustrzanki konwencjonalnych rozmiarów. Do tego dochodzi jeszcze koszt potrójnej elektroniki i większy pobór mocy. I diabli wiedzą jakie jeszcze niespodzianki...

  5. #5

    Domyślnie

    czornyj ma rację że do lustrzanki klasy 35mm to by było za wielgachne. Ale np jakby dobrze pomyśleli to by dało się już to upchnąć w takim średnim formacie albo np taki wielki format cyfrowy . Tyle że koszty, no ale hasselek h3d mało nie kosztuje a nabywców ma więc pewnikiem by się znalazła klientela gdyby "osiągi" takiego nowego projektu były dobre.
    |D7100|SB-800|T17-50/2.8|S70-200/2.8|SY8/3.5|nogi GoldPhoto|Manfrotto|SanDisk|
    Pozdrawiam Tomek Kić

  6. #6

    Domyślnie

    Chyba Czornyj masz rację z tymi osiągami i problemami, np. budżetowa profesjonalna kamera http://www.red.com ma CMOS choć ma 60fps/RAW.

  7. #7

    Domyślnie

    Okazało się, że jednak 3CCD było stosowane w aparatach cyfrowych i zostało przeniesione do kamer (czyli odwrotnie, niż myślałem). Polecam ostatni akapit: http://aparaty.idg.pl/artykuly/52483.html

  8. #8

    Domyślnie

    Zwróćmy uwagę, że pełna jakość HD ma 1081 (czy coś koło tego) linii.
    Aw 6MPx Nikona jest ich 2000 - to dwa razy większa matryca... czyli dwa razy więcej danych.
    D7100 + N18-70 f3.5-5.6 + N50 f1.8 + N55-200VR + Metz48AF1

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez shadowArt Zobacz posta
    Zwróćmy uwagę, że pełna jakość HD ma 1081 (czy coś koło tego) linii.
    Aw 6MPx Nikona jest ich 2000 - to dwa razy większa matryca... czyli dwa razy więcej danych.
    1080 to w pionie. W poziomie jest 1920. To daje 2MPx. To już mniej więcej tyle, co w D1 (z dokładnością do proporcji oczywiście).

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez milo_ja Zobacz posta
    1080 to w pionie. W poziomie jest 1920. To daje 2MPx. To już mniej więcej tyle, co w D1 (z dokładnością do proporcji oczywiście).
    No tak - oczywiście, że w pionie. Ja nie podawałem szerokości linii - tylko ich ilość.
    D7100 + N18-70 f3.5-5.6 + N50 f1.8 + N55-200VR + Metz48AF1

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •