Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17
  1. #1

    Domyślnie Umowa o dzieło a licencja

    witam, chyba mój pierwszy post. Nie ogarniam tematu umów, praw itp. Jestem generalnie amatorem pracującym przy fotografii wnetrz i architektury. Zrobiłem kilka zleceń. Postanowiłem nie zakłądac działalności. Działam na umowe o dzieło. W przypadku zlecenia dzieła nie ma problemu - podpisuję umowę o dzieło, wystawiam rachunek do umowy o dzieło (znalazłem jakiś na gofin). Zero problemów, podatek odprowadza zlecający, nie płacę zus itp.

    Problem pojawił się teraz, kiedy jedna z gazet arch odezwała sie, ze chce zamiescic fotki, które juz dla kogoś wykonałem (ten ktoś nie ma z tym problemu bym sprzedał je ponownie do gazety). czyli powinna byc umowa licencyjna, tak? a co z rachunkiem? jaki koszt uzyskania przychodu? czy tego samego rachunku do umowy o dzieło mogę użyć przy licencji?

  2. #2

    Domyślnie

    nie masz praw do zdjęć, chyba że odkupiłeś je od zleceniodawcy.
    Nie robię nic za darmo i proszę nie proś mnie o to. Za darmo pracują podobno niektórzy fotografowie.
    autor=posiadacz praw autorskich=właściciel zdjęcia, jeżeli sam możesz sprzedać zdjęcie jesteś jego autorem, w każdym innym przypadku nie.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie ma praw do zdjęć, jeśli w owej umowie o dzieło był zapis że przekazuje wszelkie autorskie prawa majątkowe do nich zleceniodawcy. Jeśli takiego zapisu nie było, nadal je posiada. Nie wiesz jaką mieli umowę, więc czemu z góry zakładasz że nie ma praw do zdjęć?
    ;]

  4. #4

    Domyślnie

    Jeśli umowa była właśnie na zrobienie zdjęć, to dodatkowe przekazanie praw wprost nie jest konieczne.
    Zdecydowanie lepiej do zdjęć dodawać licencję i tam wszystko szczegółowo wymieniać i wyjaśniać (choćby pola eksploatacji), ale w takim przypadku zleceniodawca otrzymuje wszystkie prawa.
    Koniecznie odwiedź Podkarpacką Grupę Fotograficzną na Nikoniarzach : Forum Grupy PODKARPACKIEJ
    Informacja jak się z nami spotkać : Czwartkowe P I W K O (czyli jak się z nami spotkać)
    Jesteś z Podkarpacia : Jak do nas dołączyć

  5. #5

    Domyślnie

    A to ciekawe...

    http://prawo.money.pl/aktualnosci/ok...,0,784301.html

    W pierwszej kolejności podkreślić trzeba, że umowa przenosząca omawiane prawa musi zostać zawarta w formie pisemnej, w przeciwnym razie będzie ona bowiem nieważna. Konieczne jest też wyraźne wskazanie w jej treści, że zamiarem stron jest dokonanie przeniesienia praw autorskich, ponieważ w przypadku braku takiego postanowienia uważa się, że twórca udzielił jedynie licencji na korzystanie z utworu.
    https://www.portalprawait.com/entry/...aw-majatkowych

    Nabywam autorskie prawa w całości. Po co określać jeszcze pola eksploatacji?
    Samo zawarcie umowy na piśmie nie wystarcza do nabycia praw autorskich. Konieczne jest jeszcze wskazanie pól eksploatacji. Przepisy wskazują bowiem, że przeniesienie autorskich praw majątkowych następuje jedynie na polach eksploatacji wyraźnie wskazanych w umowie. Pole eksploatacji to w istocie sposób wykorzystywania utworu. Ich przykłady zostały wskazane w przepisie art. 50 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
    ;]

  6. #6

    Domyślnie

    To w przypadku przekazywania praw albo licencji odrębnie.
    Jeśli robiłeś zdjęcia bo masz umowę o pracę, umowę o dzieło, zlecenie, etc. to już z definicji robisz zdjęcia dla zleceniodawcy.
    Koniecznie odwiedź Podkarpacką Grupę Fotograficzną na Nikoniarzach : Forum Grupy PODKARPACKIEJ
    Informacja jak się z nami spotkać : Czwartkowe P I W K O (czyli jak się z nami spotkać)
    Jesteś z Podkarpacia : Jak do nas dołączyć

  7. #7

    Domyślnie

    Ani umowa zlecenie, ani umowa o dzieło nie przenoszą majątkowych praw autorskich z automatu.
    Zgodnie z dyspozycją art. 52 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tj. Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631), jeżeli umowa nie zastrzega inaczej, przeniesienie własności egzemplarza utworu nie powoduje przejścia autorskich praw majątkowych do utworu.
    Wszelkie przeniesienia, wyłączności i ograniczenia wykorzystania przez obie strony muszą być dodatkowo zawarte w umowie.

    Tak więc jeśli masz że zleceniodawcą umowę jedynie na wykonanie zdjęć bez określonego przeniesienia wszelkich praw majątkowych czy ograniczeń ich wykorzystania przez Ciebie, to możesz bez problemu jest ponownie sprzedać.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  8. #8

    Domyślnie

    warto powiedzieć, że zdecydowanie lepiej jest udzielać licencji nie tylko z powodu zachowania kontroli ale w przypadku vatowców jest na to 8% stawka. Jeśli odbiorcami są np samorządy, NGO-sy a nawet branża hotelowa to jest istotna różnica dla naszych klientów.

    Pozdro
    Wiesiek

  9. #9

    Domyślnie

    Gonzo to kawałek z ustawy o prawie autorskim a nie prawie pracy i wcale się nie wyklucza, mówi o umowach a nie umowach o pracę w szczególe.

    Umowa o dzieło z 50% kosztami (bo przyjąłem, może błędnie, że o takiej piszemy) "domyślnie" przekazuje prawa zleceniodawcy. Pewnie, że powinno być wszystko wprost wymienione ale w razie wtopy zleceniodawca jest na lepszej pozycji.
    Znajomy miał kiedyś taki właśnie przypadek.
    Koniecznie odwiedź Podkarpacką Grupę Fotograficzną na Nikoniarzach : Forum Grupy PODKARPACKIEJ
    Informacja jak się z nami spotkać : Czwartkowe P I W K O (czyli jak się z nami spotkać)
    Jesteś z Podkarpacia : Jak do nas dołączyć

  10. #10

    Domyślnie

    Niech wreszcie Korwin dojdzie do władzy i będzie spokój z tym syfem.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •