Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16
  1. #1

    Domyślnie SB - 800 Kompensacja ekspozycji

    Witajcie mili Państwo.

    Od niedawna posiadam SB 800 oraz wiele pytań na które do końca nie mogę znależć odpowiedzi ( uprzedzę uwagi - mam instrukcję ale w wersji D czyli German a to nie mój ulubiony język )ale do rzeczy. Czy normalnym jest przy moich ustawieniach:

    1.Puszka - M / ognisowa 50 mm / czas 1/10 / f 5,6
    2 SB - TTL / palnik na wprost/ zoom 50 / f 5,6


    (i teraz moje pytanie) .....nad kreską zasięgu lampy mam wartości 1.0 - 11 co oznacza o zasięgo błysku lampy od 1 do 11 metrów. Dobrze mówię. Teraz chcąc zwiększyć moc błysku czyli doświetlić fotografowany obiekt w SB przyciskiem SEL wybieram korekte EV a + / - zwiększam EV powiedzmy 1 2/3. Następuje zwiększenie siły błysku i większe doświetlenie obiektu. Natomiast a LCD SB 800 zakres zasięgu lampy podawany nad kreską się zmniejsza 0.6 - 6.3 m. A wydaje mi si, że powinno być odwrotnie. Skoro zwiększam moc błysku to zwieksza sie zasięg pracy lampy?

    Prosiłby o pomoc w zrozumieniu tego jakże banalnego problemu

    Pozdrawiam
    ___________
    Pozdrawiam
    Tomasz

  2. #2

    Domyślnie

    Nie zwieksza sie bo informujesz lampe ze musi blysnac mocniej zeby oswietlic obiekt oddalony tak samo jak wczesniej. Wiec zeby oswietlic cos dalej musi blysnac jeszcze mocniej.
    Pozdrawiam Karol

  3. #3

    Domyślnie

    Nie zwieksza sie bo informujesz lampe ze musi blysnac mocniej zeby oswietlic obiekt oddalony tak samo jak wczesniej
    Nie zwiększa się wręcz się zmniejsza. Im bardziej zwiększam moc ( +EV ) tym bardziej się odległość zmniejsza
    Ok niech SB pokazuję większą moc i EV ale nie powinno to zmieniać zasięgu lampy nie prawdasz?

    Co innego gdy w SB 800 ustawie M wtedy mogę przeliczyć moc z odległośi i przysłony ale w TTL Nie bardzo to Twoje tłumaczenie rozumie
    ___________
    Pozdrawiam
    Tomasz

  4. #4

    Domyślnie

    Zwiekszajac moc zmniejszasz zasieg, bo moc lampy jest ograniczona - nie da sie jej zwiekszac bez konca. Dlatego w danych warunkach osiagnales juz maksimum i chcac uzyskac mocniejsze doswietlenie musisz zmniejszyc odleglosc od fotografowanego obiektu.
    Pozdrawiam, Lolas

  5. #5

    Domyślnie

    Dokladnie. Tak samo sie dzieje gdybys przymknal przyslone o podana wartosc. Zasieg lampy spada bo jej maxymalna moc jest ograniczona.
    Pozdrawiam Karol

  6. #6

    Domyślnie

    Witaj Lolas

    Zwiekszajac moc zmniejszasz zasieg, bo moc lampy jest ograniczona - nie da sie jej zwiekszan bez konca. Dlatego w danych warunkach osiagnales juz maksimum i chcac uzyskac mocniejsze doswietlenie musisz zmniejszyc odleglosc od fotografowanego obiektu.
    Przy jakichkolwiek ustawieniach s i f dodawanie EV na SB powoduje zmniejszenie odległości. Mówisz, że w danych warunkach osiągnąłem maximum .... . Przy minimum tez SB zmniejsza odległość
    ___________
    Pozdrawiam
    Tomasz

  7. #7

    Domyślnie

    Bo minimalna moc lampy tez jest scisle okreslona. Nie moze bylysnac slabiej i tyle.
    Pozdrawiam Karol

  8. #8

    Domyślnie

    Dokladnie. Tak samo sie dzieje gdybys przymknal przyslone o podana wartosc. Zasieg lampy spada bo jej maxymalna moc jest ograniczona.
    Spox Dzięki Panowie. Gamling i Lolas
    Jakiś świątaczny tępak mnie naszedł. Wszystko jasne. Z pustego i Salomon nie naleje.

    Dzięki
    Ale skoro tak ładnie mnie oświeciliści to mam jeszcze jedno pytanie.Zrobię tylko mały teścik aby się upewnić i zaraz warcam
    ___________
    Pozdrawiam
    Tomasz

  9. #9

  10. #10

    Domyślnie

    No więc jestem ponownie.

    Pytanie dalej z zakresu SB-800. Jest tryb pracy PRT (błyski stroboskopowe)
    Doczytałem o podziale:
    1. Moc błysku 1/8 - 1/128
    2. Czestotliwości błysku 1-2 - 20-100 Hz
    3. Ilości błysków 1-90 w zależności od powyższych parametrów

    Informacja ogólna dla tego trybu mówi o zalecie trybu przy wykonywaniu zdjęć szybko poruszających się obiektów. Podane powyżej dane mogą tworzyć dość znacznę liczbę możliwych ustawień ale chciałbym przejaskrawić problem i moje pytanie. Aby efekt o który mi chodzi był widoczny muszę usawić:
    SB-800 RPT 1/32 / błyski 3-4 / 10 HZ
    Puszka f 6,3 s 1/4
    I jak przy takich ustawieniach wykonywać zdjęcia objektów w ruchu i to bez poruszenia?

    Widziałem kiedyś w TV jak pstrykacze z ul. Wiejskiej korzystają z tego trybu ale chyba nie na takich parametrach. Im większy czas tym wizualny efekt styroboskupu się zmniejsza.
    Czegoś pewnie nie wiem . Powiedzcie mi proszę czego Tylko łagodnie.

    Pozdrawiam
    ___________
    Pozdrawiam
    Tomasz

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •