Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 29
  1. #1

    Domyślnie Różne problemy z Sony RX100M3 (mój pierwszy "zaawansowany" aparat)

    Cześć,

    kupiłem niedawno RX100M3. Dotąd miałem raczej głupie kompakty, ten jest przy nich zaawansowany

    Pierwszy problem jaki mam, to prześwietlanie zdjęć. Zdjęcia śniegu są zawsze prześwietlane przy automatycznie wybranych parametrach (tryby auto, P i inne). Np:



    Czy to normalne? Aparat ma tryb "Scena" ale nie ma wariantu dla śniegu. Przypuszczam, że sobie nie radzi z rozpoznawaniem że to śnieg.

    Dodatkowo, histogram przed zrobieniem zdjęcia wygląda "OK", a nawet pokazuje niedoświetlenie zdjęcia. Natomiast po wykonaniu zdjęcia okazuje się, że jest ono prześwietlone (i histogram zrobionego zdjęcia też to pokazuje). Znowu, czy tak ma być? (I przy okazji, dlaczego tak jest?)

    Drugi problem: poruszone zdjęcia. Robię z ręki, ale przy czasach rzędu 1/500 spodziewałbym się ostrego zdjęcia. Np:



    Będę wdzięczny za pomoc.
    D7100, Nikkor 50mm/1.8g, Sigma 10-20/4-5.6, Revuenon 135/2.8 | Sony RX100M3 | Raynox DCR-250 | Fuji X-T2, XF 18-55/2.8-4.0, XC 50-230/4.5-6.7, Stroboss 36F, K&F Nikon-Fuji adapter

  2. #2

    Domyślnie

    Po pierwsze, to jest jakby forum o nikonach.

    Po drugie nie ma sceny na śnieg, więc stosuj korektę ekspozycji.

    Po trzecie, to zdjęcie nie wygląda jakby było poruszone, EXIFa nie ma więc nie mogę sprawdzić jaki czas był rzeczywiście, ale jeśli twierdzisz, że 1/500 to czas też nie jest problemem.
    Wygląda to tak, jakbyś wyostrzył na 1 metr jakoś (trawa na dole jest ostra albo prawie ostra), reszta wygląda jak zwyczajny bokeh
    Koniecznie odwiedź Podkarpacką Grupę Fotograficzną na Nikoniarzach : Forum Grupy PODKARPACKIEJ
    Informacja jak się z nami spotkać : Czwartkowe P I W K O (czyli jak się z nami spotkać)
    Jesteś z Podkarpacia : Jak do nas dołączyć

  3. #3

    Domyślnie

    W moim starożytnym Soniaczu jest opcja D-Range (Dynamic Range), która skleja w locie pseudo-HDRy. Kiedyś, przy małoświadomym używaniu tej funkcji, też wychodziły mi podobne kadry.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez RobertMiernik Zobacz posta
    Po pierwsze, to jest jakby forum o nikonach.
    OK, ale myślę, że to nie problem aparatu tylko techniki (stąd wątek w tym dziale).


    Cytat Zamieszczone przez RobertMiernik Zobacz posta
    Po drugie nie ma sceny na śnieg, więc stosuj korektę ekspozycji.
    Stosuję. Ale co ciekawe, w poradnikach które widziałem w sieci, wszędzie piszą żeby stosować dodatnią korektę ekspozycji, bo aparaty nie doświetlają zdjęć na śniegu...


    Cytat Zamieszczone przez RobertMiernik Zobacz posta
    Po trzecie, to zdjęcie nie wygląda jakby było poruszone, EXIFa nie ma więc nie mogę sprawdzić jaki czas był rzeczywiście, ale jeśli twierdzisz, że 1/500 to czas też nie jest problemem.
    Wygląda to tak, jakbyś wyostrzył na 1 metr jakoś (trawa na dole jest ostra albo prawie ostra), reszta wygląda jak zwyczajny bokeh
    Ależ exif jest - po kliknięciu na zdjęcie w wątku pokazuje się strona ze zmniejszonym zdjęciem. Jak się kliknie na niego to otwiera się strona z oryginalnym zdjęciem - można go zapisać i sprawdzić exif. Niestety nie znam stron gdzie można wstawić zdjęcie żeby or razu dekodował exif.

    Hm może to bokeh. A da się z exifa wyciągnąć gdzie była ustawiona ostrość?


    Cytat Zamieszczone przez Notoryczna Zobacz posta
    W moim starożytnym Soniaczu jest opcja D-Range (Dynamic Range), która skleja w locie pseudo-HDRy. Kiedyś, przy małoświadomym używaniu tej funkcji, też wychodziły mi podobne kadry.
    Tutaj też jest (DRO), możliwe, że była ustawiona na auto lub włączona. W dokumentacji piszą "When shooting with [D-Range Opt.], the image may be noisy". Zwrócę uwagę następnym razem.
    D7100, Nikkor 50mm/1.8g, Sigma 10-20/4-5.6, Revuenon 135/2.8 | Sony RX100M3 | Raynox DCR-250 | Fuji X-T2, XF 18-55/2.8-4.0, XC 50-230/4.5-6.7, Stroboss 36F, K&F Nikon-Fuji adapter

  5. #5

    Domyślnie

    To zdjęcie (dwójka) jest poruszone bez cienia wątpliwości. Być może nei jest najostrzejsze, ale poruszone jest na pewno. Myślę Autorze, że za bardzo siłowo przykłądasz się do wciskania guzika - tak bardzo, że trzęsiesz rękami, bo nie przypuszczam, żeby ręce tak Ci się trzęsły samodzielnie, że tak powiem. Albo robisz to niedbale jedną ręką.

    Poćwiczyłbym stanowczy, delikatny i stabilny jednocześnie uchwyt. A także delikatniejsze wyzwalanie.

    Druga ewentualnosć, to być może stabilizacja (jeśli ją masz) albo nie jest fachowo ustawiona, albo szwankuje.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  6. #6

    Domyślnie

    to drugi to wygląda jakby była włączona funkcja HDR...
    D5100; T70-300 VC; S17-50 OS

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Myślę Autorze, że za bardzo siłowo przykłądasz się do wciskania guzika - tak bardzo, że trzęsiesz rękami, bo nie przypuszczam, żeby ręce tak Ci się trzęsły samodzielnie, że tak powiem. Albo robisz to niedbale jedną ręką.
    Nie napinałem się zbytnio Część zdjęć robiłem z czasowym wyzwalaczem (nie pamiętam czy to) i chyba też nie pomagało.

    Cytat Zamieszczone przez vojtek Zobacz posta
    to drugi to wygląda jakby była włączona funkcja HDR...
    Spróbuję powyłączać wszelkie HDRy, DRO i inne rzeczy i przetestować bardziej metodycznie...
    D7100, Nikkor 50mm/1.8g, Sigma 10-20/4-5.6, Revuenon 135/2.8 | Sony RX100M3 | Raynox DCR-250 | Fuji X-T2, XF 18-55/2.8-4.0, XC 50-230/4.5-6.7, Stroboss 36F, K&F Nikon-Fuji adapter

  8. #8

    Domyślnie

    Zamieść zdjęcia z exifem. Czy na obu zamieszczonych zdjęciach były takie same ustawienia (włącznie z korektą ekspozycji)?

  9. #9

    Domyślnie

    Przecież zamieszczone zdjęcia mają EXIFa. Czy jakoś źle je zamieszczam? Trzeba ściągnąć pełna wersje zdjęcia (drugie kliknięcie)

    Ustawienia oczywiście były inne - pierwsze było zrobione na auto bez żadnej korekcji, drugie ustawiłem ręcznie (teraz nie pamiętam dokładnie jak)
    D7100, Nikkor 50mm/1.8g, Sigma 10-20/4-5.6, Revuenon 135/2.8 | Sony RX100M3 | Raynox DCR-250 | Fuji X-T2, XF 18-55/2.8-4.0, XC 50-230/4.5-6.7, Stroboss 36F, K&F Nikon-Fuji adapter

  10. #10

    Domyślnie

    Faktycznie, jak powiększę, to jest exif.
    A przypadkiem nie było to robione w S? Oba zdjęcia mają czas 1/500s.

    Muszę przyznać, że zrobić tak poruszone zdjęcie na 1/500sek to duży wyczyn ...... chyba, że to nie poruszone zdjęcie, tylko wielokrotna ekspozycja??

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •