Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 44
  1. #1

    Domyślnie d5200 konieczna kalibracja?

    Cześć.
    Kupiłem używanego Nikkora 35 1.8 i mam problem z Back Focusem, proszę o pomoc w stwierdzeniu czy problem leży po stronie obiektywu czy może samego aparatu.
    Aparat gubi się głównie w ostrzeniu przez wizjer, w LV jest znacznie lepiej.
    Na kitowym obiektywie głębia ostrości jest na tyle duża że generalnie jest ok (foty mogę wrzucić, chociaż raczej wiele nie wnoszą).

    Wydrukowałem kartkę testową, zdjęcia robiłem ze statywu, kąt ok 45st.
    FOTY na 1.8:
    35 AF: https://dl.dropboxusercontent.com/u/...0/35_AF_18.JPG
    35 LV: https://dl.dropboxusercontent.com/u/...0/35_LV_18.JPG
    na 2.8
    35 AF: https://dl.dropboxusercontent.com/u/...0/35_AF_28.JPG
    35 LV: https://dl.dropboxusercontent.com/u/...0/35_LV_28.JPG

    Co mogę z tym zrobić? Odsyłać obiektyw czy to wina AF aparatu?
    Czy kalibracja AF w aparacie to standardowa rzecz i serwis Nikona bez problemu to zrobi (aparat na gwarancji, szkło nie)?
    Czy może się okazać że aparat spełnia ich standardy i wg Nikona problemu nie ma?

  2. #2

    Domyślnie

    Jest BF jak nic. Niestety, dostępne publicznie oprogramowanie nie działa w D5200, trzeba słać body i obiektyw do Nikona na kalibrację do wzorca. Serwis robi takie rzeczy bez problemów, o ile nie popsują czegoś innego, powinno być ok. Co do gwarancji, niestety nie wiem jak to wygląda, ale jak znam życie, body skalibrują za darmo, za obiektyw zapłacisz.

    Jeżeli chcesz wiedzieć, w której z części jest problem, podepnij inną sztukę Nikkora. N35 mają np. w ABfoto w Starym Browarze.
    Ostatnio edytowane przez ecml ; 20-12-2014 o 22:28
    ['O]

  3. #3

    Domyślnie

    Z własnego doświadczenia wiem, a miałem dwie 35-tki i testowałem kilka sztuk w sklepie że problem BF będzie w puszce.
    Serwis na gwarancji skalibruje za darmo puszkę, z jakim skutkiem to różnie bywa, ja wysyłałem dwa razy i ciągle było źle, miałem BF a po dwukrotnej kalibracji ciągle był znaczny FF.
    Kalibracja programowa zajmuje kilka sekund, tylko serwis Nikona nie zawsze za pierwszym razem zrobi to dobrze.
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  4. #4

    Domyślnie

    No właśnie nie jest tak, że jeśli w LV ostrzy ok to jest to ewidentnie problem z body?

    Płatna kalibracja szkła nie bardzo mi się uśmiecha, jaki to może być koszt? Nie po to kupowałem używkę, żeby różnicę w cenie wydać na kalibracje Mogę ją ewentualnie spróbować zwrócić bo to świeża sprawa.

  5. #5

    Domyślnie

    Obstawiam że problem masz w puszcze, to ją trzeba kalibrować, przez LV zawsze będzie dobrze bo ostrość jest ustawiana na zasadzie detekcji kontrastu bezpośrednio na matrycy.
    Przez wizjer w ustawianiu ostrości biorą udział lustra, czujniki AF, odbywa się to na zasadzie detekcji fazowej, odchyłki w ustawieniu któregokolwiek elementu powodują problemy BF, FF.
    Żeby sprawdzić co u Ciebie sprawia problem to musisz swój obiektyw podpiąć do innej poprawnie skalibrowanej puszki lub do swojej puszki podpiąć inny obiektyw, innej opcji nie ma.
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  6. #6

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o moją "trzydziestkępiątkę" to sprawa wygląda następująco:
    D3100- w punkt
    D300- BF
    D90- BF
    D3- BF
    Także jest chyba tak jak pisze zgera- to szkło z natury generuje BF...

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarzd3100 Zobacz posta
    Także jest chyba tak jak pisze zgera- to szkło z natury generuje BF...
    Nie koniecznie, z natury BF generuje kit 18-105 szczególnie na szerokim końcu.
    Ja przetestowałem kilka nowych 35-tek na D90 i każda wykazywała minimalny BF, na D5100 było ok.
    D90 skalibrował sobie sam, trzy próby i było w punkt.
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  8. #8

    Domyślnie

    Ale jednak wychodzi na to, że 35 lubi BF skoro każda na Twoim D90 wykazywała BF. Podobnie jest u mnie- wszędzie poza D3100 jest BF. O ile przy D300 i D3 pomogła korekta AF dostępna w body, o tyle w przypadku D90 (nie mojego) nie dało się tego szkła używać.

  9. #9

    Domyślnie

    Ach tak 35-tka, kolejny już raz. Aż dziw bierze, że Nikon jej jeszcze nie wycofał z rynku.
    Z natury ma nie tylko FF czy BF ale i wszystkie ustrojstwa tego świata, które psują zdjęcia. Wszystkie. Poza tym niszczy nie tylko aparaty ale i psychikę tym, którzy ją posiadają. A... i jest winna całemu złu tego świata.

    P.S. Nie ma to jak się budzić z pyszną kawą i czytając to forum. Dziękuję.
    Nikon

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Andrzej1974 Zobacz posta
    Ach tak 35-tka, kolejny już raz. Aż dziw bierze, że Nikon jej jeszcze nie wycofał z rynku.
    Z natury ma nie tylko FF czy BF ale i wszystkie ustrojstwa tego świata, które psują zdjęcia. Wszystkie. Poza tym niszczy nie tylko aparaty ale i psychikę tym, którzy ją posiadają. A... i jest winna całemu złu tego świata.

    P.S. Nie ma to jak się budzić z pyszną kawą i czytając to forum. Dziękuję.
    To są wypowiedzi w Twoim stylu, ani nie pomagasz a zarazem nie szkodzisz tyle tylko że nic ciekawego do tematu nie wnosisz.
    Z każdym jasnym szkłem gdzie korzystamy z płytkiej GO na puszkach bez mikroregulacji AF problem może występować.
    Dotyczy to 35-tki, 50-tki i 85-tki i każdego innego szkła, szkła i puszki są kalibrowane z określoną tolerancją, BF w obiektywie i w puszce wygeneruje jeszcze większy BF.
    BF w puszcze i FF w obiektywie może sprawić że taki zestaw będzie trafiał w punkt, gdyby wszystko było skalibrowane na tzw. zero nie powinno być problemu.
    Nikt tu nie pisze że 35-tka to beznadziejne szkło, sam go miałem dwukrotnie i byłem zadowolony tylko że w moim przypadku ta ogniskowa do niczego mi nie pasowała więc go sprzedałem.
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •