Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 29
  1. #1

    Domyślnie Różne czasy naświetlania przy tych samych wartościach innych ustawień.

    Witam, Jeśli moje pytanie okaże się nielogiczne to z góry przepraszam ale od wczoraj nie mogę nigdzie znaleźć na nie odpowiedzi. Mianowicie posiadam aparat fuji x-a1 z obiektywami 16-50 oraz 50-230 f4.5-6.7. Wczoraj zrobiłem mały test porównawczy z aparatem nikon d7100 z obiektywem AF-S DX 55-300 mm f/4.5-5.6G. I otóż gdy na obydwu aparatach z obiektywami zoom w trybie A (preselekcja przesłony) ustawiłem taką samą ogniskową załóżmy 200mm i wszystkie parametry były identyczne to znaczy, iso, wartość przesłony, ekspozycja i robiłem zdjęcie dokładnie tego samego przedmiotu w identycznych warunkach to na nikonie miałem czas załóżmy 1/100-1/120 sekundy a na fuji czas wynosił 1/20 - 1/25. żeby czasy mniej więcej się wyrównały to musiałem na fuji ustawić iso załóżmy na poziomie 3200-4000 przy około 800 iso w nikonie. Tak jak napisałem na początku wszystkie wartości na obydwu aparatach ustawiałem identyczne. Z czego wynika taka różnica, zawsze myślałem że te wartości (czasu naświetlania) powinny być takie same skoro wszystkie inne wartości ustawiłem identycznie. Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    tylko zegar tyka każdemu tak samo
    ogniskowa wspólna mogła wymusiić różne przysłony, ale różnice i tak będą, bo niektórzy producenci przekłamują ISO w swych aparatach

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jai pur Zobacz posta
    tylko zegar tyka każdemu tak samo
    ogniskowa wspólna mogła wymusiić różne przysłony, ale różnice i tak będą, bo niektórzy producenci przekłamują ISO w swych aparatach
    i właśnie dlatego że ogniskowa wpływa na przysłonę to w obydwu aparatach zwiększyłem ręcznie przysłonę tak aby w dwóch przypadkach była taka sama. Gdyby te różnice były na zasadzie 1/30 do 1/40 sekundy to jeszcze ok ale tak jak napisałem na fuji przy 1/20 nikon w tych samych warunkach dawał czas 1/100-1/120 a to jest już przepaść moim zdaniem. Muszę przyznać że nie rozumiem tego zupełnie

  4. #4

    Domyślnie

    W internecie można znaleźć informacje o tym jak fuji oszukuje na ISO. Czy to jest prawdą nie wiem, ale twoje pomiary by to potwierdzały. Jak dobrze pamiętam to portal fotopolis.pl przy testach niektórych aparatów daj taką tabelkę gdzie widać o ile wartość ISO odbiega od normy, niestety dla Fuji tego nie widziałem.

  5. #5

    Domyślnie

    Ja bym sprawdził, co oba aparaty wpisały do exifu, może jednak były jakieś róznice w ustawieniach. Obydwa zdjęcia wyszły podobnie naświetlone?

  6. #6

    Domyślnie

    Fuji oszukuje na iso i dlatego ma takie "ładne" iso 6400
    D700 | F5 | F4 | F3 | F2 | F | FM2n | NIKOMAT FTn | Fuji X100
    AF16/2.8D | AF20-35/2.8D | AF70-180/4.5-5.6D ED Micro | AF80-200/2.8D ED | AF85/1.4D | AF105/2D DC | AF135/2D DC

    MF16/3.5Ai | MF20/4Ai | MF28/2Ai | MF55/1.2Ai | MF105/2.5Ai
    MF 50/1.4S | MF 50/1.4S-C | MF 10.5cm/2.5P | MF 105/2.5P



  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez deep Zobacz posta
    Fuji oszukuje na iso i dlatego ma takie "ładne" iso 6400
    Dochodzą do tego przekłamania wynikające z różnych softwarowych ulepszaczy w stylu ADL (Nikon) i DR extension (Fuji) i już nie wiesz nic.

    Zasada porównywania aparatów na zasadzie: ustawiam te same parametry ekspozycji i patrzę co wyszło jest bezsensowna. Jedynie test niby OKD pod hasłem - "robię co mogę żeby wyszło najlepiej i porównuję efekty finalne" ma jakiś sens.
    Ostatnio edytowane przez MariuszJ ; 17-08-2014 o 11:36

    posiadam plecaczek a w nim kliszaczek, tudzież teczkę a w niej cyfróweczkę | moje 500px

  8. #8

    Domyślnie

    Przede wszystkim każdy aparat robi inaczej pomiar światła. Przy takim porównaniu nie patrz się na to co podaje światłomierz, a zrób zdjęcia i porównaj ich histogram. No i warunek - muszą to być RAWy, bo JPEGi mogą być inaczej naświetlane, są zupełnie różne algorytmy ich przetwarzania, kontrastu itp.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Przede wszystkim każdy aparat robi inaczej pomiar światła. Przy takim porównaniu nie patrz się na to co podaje światłomierz, a zrób zdjęcia i porównaj ich histogram. No i warunek - muszą to być RAWy, bo JPEGi mogą być inaczej naświetlane, są zupełnie różne algorytmy ich przetwarzania, kontrastu itp.
    Wszystko fajnie, pewnie masz racje. Chodzi mi jednak o to że gdy w jednym aparacie (nikon) przy tych samych ustawieniach będe miał czas naświetlania 1/80 i bez problemu zrobię nieporuszone zdjęcie to na drugim (fuji) będę miał czas załóżmy 1/12-1/15 i o nieporuszone zdjęcie będzie cholernie ciężko przez co będę musiał zwiększyć iso załóżmy z 800 na 3200 żeby osiągnąć podobny czas naświetlania co w nikonie i z łatwością zrobić nieporuszone zdjęcie.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nowy83 Zobacz posta
    Wszystko fajnie, pewnie masz racje. Chodzi mi jednak o to że gdy w jednym aparacie (nikon) przy tych samych ustawieniach będe miał czas naświetlania 1/80 i bez problemu zrobię nieporuszone zdjęcie to na drugim (fuji) będę miał czas załóżmy 1/12-1/15 i o nieporuszone zdjęcie będzie cholernie ciężko przez co będę musiał zwiększyć iso załóżmy z 800 na 3200 żeby osiągnąć podobny czas naświetlania co w nikonie i z łatwością zrobić nieporuszone zdjęcie.
    Nic nie zrozumiałeś.

    Te parametry co podają aparaty, dadzą Ci zupełnie różnie naświetlone zdjęcia.
    Każdy aparat ma kilka trybów pomiaru światła i od tego zależą dobrane parametry.

    Ustaw oba tak, aby miały dokładnie ten sam kadr, przestaw w manual i zrób zdjęcia na identycznych parametrach.
    Porównaj histogram RAWów i oceń o ile się różnią - np. LR, bo będzie najłatwiej.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •