Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 44
  1. #1

    Domyślnie LR 5.5 porządki

    Mam na tę chwilę ok. 10 tys. RAW-ów oraz ponad 2 tys. JPG wywołanych z tychże.
    JPG wołane były w sporym przesunięciu czasowym i są w różnych miejscach ma dysku.
    Jednym słowem to nie burdel, to pożar w burdelu.

    Światełko w tunelu upatruję w takich to przesłankach:
    1.wszystkie rawy i wszystkie JPG mają absolutną zgodność nazw plików (różnią się tylko rozszerzeniem)
    2.wszystkie słowa kluczowe i inne metadane są całkowicie zgodne ze sobą.
    3.wszystkie RAW-y mam w jednym katalogu.
    4.wszystkie JPG o których mowa były wołane LR.

    Chcę uporządkować ten bajzel tak by w jednym katalogu były pary RAW plus JPG (z tego Rawa)
    Rawy które nie mają "swojego" JPG mnie nie interesują.

    Jedyny pomysł jaki mi przychodzi do głowy to stworzyć katalog ze wszystkimi RAWA-mi oraz z JPG , i ręcznie usunąć te niechciane RAWY.

    Ale jak pomyślę ile mnie czeka paracy , a co gorsza ilość błędów jakie popełnie, to mi się skóra na dupie marszczy.

    I teraz pytanie:

    Czy można ,wykorzystując narzędzia LR i uwzględniając podane warunki wyjściowe dokonać tego automatem.
    Innymi słowy wyfiltrować "samotne" RAW_y , odznaczyć je i usunąć?

    Moje dotychczasowe próby z filtrowaniem po słowach kluczowych i metadanych nie przyniosly pozytywnych rezulatów.
    Zdaję sobie sprawę że do tej operacji nie jest potrzebny program wywołujący tylko coś co pozwala na segregacje plików więc może jak nie LR to jakiś inny programik (oby zgodny z najlepszym na świecie kompem z pod znaku antonówki) poradzi sobie z tym burdelem.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zoom2 Zobacz posta

    Jedyny pomysł jaki mi przychodzi do głowy to stworzyć katalog ze wszystkimi RAWA-mi oraz z JPG , i ręcznie usunąć te niechciane RAWY.
    bardzo prosty skrypt w dowolnym języku, poproś jakiegoś znajomego, który zna się na skryptach

  3. #3

    Domyślnie

    Ja bym zrobił tak...

    Skopiować wszystkie JPG i zmienić im rozszerzenie na NEF. Następnie wybrać wszystkie NEFy i skopiować do folderu tych sztucznych NEFów, NIE ZASTĘPUJĄC PLIKÓW których nazwy się powtarzają. W ten sposób przekopiujesz NEFy pojedyńcze a te które mają odpowiedniki w JPGach zostaną na swoim miejscu. Wystarczy tylko skasować folder z NEFami zmienionymi z JPGów i prawdziwymi NEFami tymi niechcianymi.

    Ja do zmiany nazw, rozszerzeń etc. używam programu Reneme.
    Nikon D7100 + Nikon D3200 (Nikkor AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6 ED + Sigma APO 70-300mm f/4-5.6 DG MACRO + Nikkor AF-S DX 18-55 mm f/3.5-5.6G ED II)

  4. #4

    Domyślnie

    Dziwi mnie nieco sama potrzeba archiwizacji jpgów, skoro ma się Nefy, z których pochodzą - bo to trochę tak, jakby na półce trzymać pięknie wydane albumy, a obok każdego albumu ksero z niego zrobione, no ale każdy sobie układa swoje historie jak lubi. Oczywiście takie proste manipulacje plikami można wykonać łatwo choćby nieśmiertelnym Total Commanderem, ale u Ciebie to odpada. Albo, nie bacząc na brzytwę Okhama można szukać do tego jakichś skryptów, osobnych programów, czy jeszcze bóg wie czego...

    Ale dla higieny pracy LRa, który wszystko trzyma w swojej bazie, można takie manipulacje robić samym LRem. Nie będzie to takie eleganckie jak w wypadku Total Commandera (the best ever, ever, ever! ), ale przynajmniej nei zburzy całej bazy LRa, a domyślam się, ze w efekcie chodzi o uporządkowanie pracy w LRze właśnie.

    Jeśli exportowałeś tak, że w jpgach są metadane - użyj autostackowania. Wgraj jpgi tak, żeby były w tym samym folderze co nefy, a w LRze zaptaszkuj w preferencjach (General) Treat jpg files next to the RAW as separate photos - to ważne. Potem zsynchronizuj folder, to też ważne.

    Następnie w trybie Grid wykonaj Photo > Stacking > Auto Stack i ustaw 0 (zero) sekund. To spowoduje, że wszystkie pary NEF+JPG pogrupują się razem, a jak potem wykonasz Photo > Stacking > Collapse All Stacks i każesz sobie wyświetlić badges na podglądzie Grid - to każda taka grupa będzei miała ikonkę dwójki na thumbnailu, więć je łatwo odróżnisz od reszty.

    Mając to możesz teraz zrobić, co Ci sie zamarzy - przenieśc te pogrupowane pary gdzie indziej, lub te pozostałe, wolne skasować, albo cokolwiek. Jeśli można Ci coś doradzić - jak już będziesz coś wyrzucać, to zamiast wyrzucać, przenieś to wszystko do folderu pod nazwą 'wyrzucić' czy coś i na wszelki wypadek odłóż ostateczne wyrzucanie na kilka dni, żebyś miał okazję przejrzeć jeszcze na spokojnie te zbiory. A przynajmniej mnie to już parę razy uratowało tyłek, kiedy byłem prawie pewien, że to, co kasuję już mi się nie przyda więcej...
    Ostatnio edytowane przez 2pompony ; 12-07-2014 o 12:49 Powód: lyterówki
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  5. #5

    Domyślnie

    limax, dzięki za pomysł , że sam na to nie wpadłem. widze że narzędzie do golenia pana Ockhama nie jest ci obce.

    @2pompony,
    ja zamierzam właśnie uporządkować NEFy, a te JPGi to po prostu "lista" NEFów do zostawienia.
    Dziś żałuję ,że nie robiłem tego parowania systematycznie , bo nie miał bym tego opisanego problemu , tylko miałbym interesujące mnie NEFy i dysk lżejszy o 8 tys. niechcianych NEFów. Te JPG to punkt odniesienia. W tym katalogu NEF bez odpowiadającego mu JPG to NEF który został zakwalifikowany do wyrzucenia. Pomponiasty czy ty urodziłeś sie z LR zamiast smoczka czy Adobe ci płaci za czuwanie. W kazdy razie wielkie dzięki. A do wszelkich twoich praktycznych rad się zastosuję.
    Ostatnio edytowane przez zoom2 ; 12-07-2014 o 13:25

  6. #6

    Domyślnie

    Rozumiem. Nieco dziwne, ale rozumiem teraz samą ideę.

    Myślę, że takie proste porównanie katalogów bez zbędnej filozofii zrobisz tak, jak radzi Ci Limax w tym wątku: hurtowa zmiana nazwy, przeniesienie i skasowanie - czy może być coś prostszego?
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  7. #7

    Domyślnie

    Zwłaszcza że u mnie C1 nie przenosi kasowanych zdjęć do kosza, tylko od razu wywala. Raz musiałem się ratować kopią w jpg...
    D7100, Nikkor 50mm/1.8g, Sigma 10-20/4-5.6, Revuenon 135/2.8 | Sony RX100M3 | Raynox DCR-250 | Fuji X-T2, XF 18-55/2.8-4.0, XC 50-230/4.5-6.7, Stroboss 36F, K&F Nikon-Fuji adapter

  8. #8

    Domyślnie

    Nie wiem o co idzie tym razem - ale nawet w C1 można sobie zrobić folder o wiele mówiącej nazwie 'zzz - wyrzucić' (to zzz jest po to żeby zawsze był na końcu) i zamiast wyrzucać pliki to przenosić do niego. Plusy są oczywiste: zawsze można jeszcze raz przez skasowaniem obejrzeć plik, wydostać go stamtąd, odnaleźć gdzieś duplikat, czy coś...
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  9. #9

    Domyślnie

    Tym razem idzie o to, że C1 ma w sobie "kosz" i spodziewałem się, że tam przejdą skasowane pliki, a jak nie tam, to do kosza Windowsowego. A tu ani jedno ani drugie.

    Zresztą, ja teraz oznaczam pliki do skasowania kolorem czerwonym (skrót klawiaturowy "minus"), więc działa to jak osobny katalog.
    D7100, Nikkor 50mm/1.8g, Sigma 10-20/4-5.6, Revuenon 135/2.8 | Sony RX100M3 | Raynox DCR-250 | Fuji X-T2, XF 18-55/2.8-4.0, XC 50-230/4.5-6.7, Stroboss 36F, K&F Nikon-Fuji adapter

  10. #10

    Domyślnie

    Chyba miałeś
    D7100, Nikkor 50mm/1.8g, Sigma 10-20/4-5.6, Revuenon 135/2.8 | Sony RX100M3 | Raynox DCR-250 | Fuji X-T2, XF 18-55/2.8-4.0, XC 50-230/4.5-6.7, Stroboss 36F, K&F Nikon-Fuji adapter

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •