Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Filmowanie za pomocą d90

    Witam,

    próbuję na podstawie filmików z youtube i różnych stron nauczyć się kręcić filmy lustrzanką. Jedną z podstawowych zasad jest ustawienie aparatu w tryb manualny i ustawienie migawki na 1/50 i ustawienie ekspozycji albo za pomocą przesłony albo (gdy np. zależy nam na określonej głębi ostrości) posługiwanie się filtrami - bo w innym razie obraz wychodzi nam zbyt ciemny/zbyt jasny.

    Próbuję to zrobić za pomocą nikona d90 i mimo przejścia w tryb manualny i ustawienia migawki na 1/50 i wyboru określonej przesłony aparat sam kompensuje mi automatycznie ekspozycję. Czyli np. robiąc dwa filmiki jeden na ustawieniach 1/50 i f 1.8 oraz drugi na 1/50 i f9 filmiki wychodzą identycznie naświetlone. Jak więc rozumiem z jakiegoś powodu aparat zupełnie ignoruje moje nastawy podczas kręcenia filmów i jedzie w trybie automatycznym.

    Czy D90 tak po prostu ma i nic się z tym nie da zrobić, czy też trzeba coś ustawić w menu - szukałem, ale nic nie mogę na ten temat znaleźć. Innymi słowy chciałbym mieć prawdziwy manual podczas kręcenia filmów.
    d90 | N 35 1.8 | N 18-105 | Metz 50 af-1 + wielkie chęci i mało czasu

  2. #2

    Domyślnie

    Przestań oglądać te filmy, bo tylko bzdur się nauczysz.

    1. poprawności ekspozycji nie ustawia się przesłoną, jak już to czasem. Poza tym w Nikonie przesłonę możesz zmienić tylko przed włączeniem LV. Wyjątek to obiektywy z pierścieniem przesłony.
    2. kłania się instrukcja - D90 nie ma manuala przy filmach.
    3. wszelkie ustawienia w LV tyczą się zdjęć. Poza tym czas migawki przy filmach nie ma większego znaczenia i to on służy do ustawienie poprawnej ekspozycji.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3

    Domyślnie

    Filmowanie w tym aparacie to kiedyś był super bajer. Obecnie lepiej filmuje się telefonem. Efekty zazwyczaj dużo lepsze. Żadnych pasów chrzanów z ekspozycją itp..
    Żadnej możliwości w kwestii zmiany nastawów.

  4. #4

    Domyślnie

    No właśnie po przeczytaniu i zanalizowaniu tematu doszedłem do podobnego wniosku. Co prawda coś mi się tam udaje wyostrzyć w lightworks, ale filmowanie d90 jest trudne. Porównałem z canonem 550d znajomego i lepsze filmiki uzyskuje z tej puszki i jakiegoś taniego mega zuma tamrona niż ja z nikona d90 i stałki.
    Pytanie czy za pomocą 7100 (myślę nad zmianą puszki i chciałbym zostać przy nikonie bo mam już szkiełka i lampę) da się nakręcić przyzwoity i ostry jak żyleta filmik, zakładając, że ostrzenia będę dokonywał właśnie w programie typu lightworks - na produkty adobe niestety w tym projekcie sobie nie mogę pozwolić.
    Widzę, że d7100 też nie jest idealny do filmów - zdaje się, że nie można w nim ustawić przesłony? Pytanie czy przesłona jest dobierana automatycznie czy zostaje taka jakiej ostatnio używano w trybie foto?
    d90 | N 35 1.8 | N 18-105 | Metz 50 af-1 + wielkie chęci i mało czasu

  5. #5

    Domyślnie

    W d7100 przyslonę musisz ustawić zanim wejdziesz do trybu filmowego. No chyba że masz obiektywy z pierścieniem przysłony.

  6. #6

    Domyślnie

    A to spoko - bałem się, że po prostu się sama automatycznie dobiera do parametrów oświetlenia. Ja kręcę bardzo statyczne obrazy więc nie mam potrzeby zmiany przesłony w obrębie danego klipu - przyda się natomiast możliwość jej ustawienia ręcznie przed samym kręceniem. Chyba się zdecyduję na d7100 bo z tego co widzę to fajne rzeczy ludzie nim robią.
    d90 | N 35 1.8 | N 18-105 | Metz 50 af-1 + wielkie chęci i mało czasu

  7. #7

    Domyślnie

    Ostrość możesz jedynie ustawić na obiektywie. Żaden program w tym nie pomoże.

    Jak nie opanujesz ręcznego ustawiania ostrości, to nawet i najlepsza lustrzanka, czy super profesjonalna kamera nie da lepszej ostrości niż komórka czy zwykły kompakt.
    A jak się już nauczysz ręcznie ostrzyć, to D7100 da lepsza jakość niż dowolny Canon z APS-C.

    A jeśli chodzi o lustrzankę do filmów, to najlepiej wychodzi D5200.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  8. #8

    Domyślnie

    Chodzi mi bardziej o wyostrzanie w postprodukcji. Wszyscy radzą aby w aparacie ustawić wyostrzenie obrazu na 0 a potem ostrzyć w postprodukcji - faktycznie rezultat wychodzi mi lepszy niż ostrzenie w aparacie czy ostrzenie w aparacie+w postprodukcji.

    Oczywiście sam "focus" łapie ręcznie obiektywem, co nie jest trudne, bo jak pisałem kręcę proste ujęcia ze statywu więc w trakcie kręcenia już nie muszę ostrzyć. Niestety oczy aktorki wychodzą fatalnie jeśli 35mm łapie coś więcej niż popiersie - faktycznie widziałem ostrzejsze sceny kręcone iphonem. I nie jest to kwestia mnie jako operatora, bo robiłem też testy i w trakcie jednego filmu przestawiałem focus co skok co 10s w filmie i w każdym ustawieniu był ten efekt nieostrych oczu.

    Tak jak mówię na razie zrobiłem wyostrzanie na 0 w aparacie i klip ostrzę w programie do składu filmu (lightworks) - jest zdecydowanie lepiej i sceny powiedzmy obejmujące aktorkę do pasa wychodzą akceptowanie, ale wymaga to pracy "na granicy" - często muszę wyeksportować klip 2-3 razy, bo jak przesadzę o 2-3% to się pojawiają dziwne artefakty, a jak zejdę 2-3% od optimum to już zaczyna mydlić.

    Przy nieco gorszych warunkach oświetleniowych to już w ogóle jest tragedia - przypuszczam, że wtedy aparat po prostu podbija iso, a jak wiadomo d90 to jeszcze generacja, gdzie z iso nie można szaleć. Niestety nic nie wiadomo, bo aparat nie informuje jakich ustawień używa do kręcenia filmu.
    Widziałem sample z d7100 na vimeo i obraz jest całkiem ostry w warunkach gdzie u mnie już by się praktycznie nie dało kręcić.
    Zastanawiam się tylko ile w tym roli postprodukcji (na której się praktycznie nie znam), a ile jakości aparatu. Też słyszałem że d5200 jest porównywalny z d7100 w kwestii filmów, ale chyba jednak sprzedam d90 i kupię d7100. Muszę zobaczyć oba aparaty w jakimś sklepie na żywo.
    d90 | N 35 1.8 | N 18-105 | Metz 50 af-1 + wielkie chęci i mało czasu

  9. #9

    Domyślnie

    Ale nie porównuj pierwszej lustrzanki z filmami i to jeszcze tylko 720p, to aparatów, czy nawet telefonów, które kręcą 1080p.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •