Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Wybór pierwszej manualnej lustrzanki. Nikon FG?

    Witam, zakładam nowy wątek, bo nie mogłem nigdzie znaleźć takiego porównania i informacji. Ile wg Was może być warty Nikon FG wraz z obiektywem 50mm 1.8e? Ciężko znaleźć coś w kicie body FG plus 50mm... Czy polecacie taki zestawik do luźnego pstrykania, czy może lepiej kupić Olympusa OM10 z obiektywem Zuiko 50mm 1.8 lub Canona AV1 z canonowską 50mm? Co myslicie? Olympusy chodzą po około 120pln, za Nikona trzeba dać około 300-400pln w tym zestawie, Canon natomiast to przedział 150-200pln. Warto wchodzić w Nikona? posiadam 85mm 1.8D więc mógłbym czasem z niego skorzystać. Już sam nie wiem. Zależy mi na czymś co mogę włożyć do torby i zapomnieć, że w ogóle jest a w razie potrzeby wyciągnąć i trzasnąć fotkę. Oczywiście dodam, że mam sentyment do Nikonów i bardzo podobają mi się analogowe puszki tej marki, ale niestety budżet też ograniczony.

  2. #2

    Domyślnie

    Mam FG, więc trochę o nim napiszę. Fajny, mały lekki, dosyć solidnie zbudowany. Problemem są baterie, jak są słabe to lustro lubi się zawiesić. Pozostaje tylko czas M90 i pełny manual wtedy. Jak ktoś robił zdjęcia tylko na programach automatycznych i półautomatycznych to może mieć problem z prześwietleniem i niedoświetleniem.

  3. #3

    Domyślnie

    Wybierając Nikona ograniczasz się do bagnetu F - zawężasz wybór obiektywów do Nikkorów i odpada ci całe mnóstwo ciekawych szkieł z innych systemów. Najsensowniejszy pod tym względem będzie chyba Canon, bo podłączysz do niego bez problemu wiekszość innych systemow. No chyba że chcesz mieć tylko 50/1.8
    Völkchlor

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mydlo93 Zobacz posta
    Witam, zakładam nowy wątek, bo nie mogłem nigdzie znaleźć takiego porównania i informacji. Ile wg Was może być warty Nikon FG wraz z obiektywem 50mm 1.8e? Ciężko znaleźć coś w kicie body FG plus 50mm... Czy polecacie taki zestawik do luźnego pstrykania, czy może lepiej kupić Olympusa OM10 z obiektywem Zuiko 50mm 1.8 lub Canona AV1 z canonowską 50mm? Co myslicie? Olympusy chodzą po około 120pln, za Nikona trzeba dać około 300-400pln w tym zestawie, Canon natomiast to przedział 150-200pln. Warto wchodzić w Nikona? posiadam 85mm 1.8D więc mógłbym czasem z niego skorzystać. Już sam nie wiem. Zależy mi na czymś co mogę włożyć do torby i zapomnieć, że w ogóle jest a w razie potrzeby wyciągnąć i trzasnąć fotkę. Oczywiście dodam, że mam sentyment do Nikonów i bardzo podobają mi się analogowe puszki tej marki, ale niestety budżet też ograniczony.
    Do 'luźnego pstrykania' - wszystko jedno, byle sprawne. Do regularnego użytkowania - wybierz sobie najwygodniejsze i najbardziej pasujące Ci body, szkła dobiorą się potem same. Jeśli ma to być lustrzanka, to osobiście polecam Olympusy serii OM. To naprawdę świetne i wygodne aparaty. Optyka przyzwoita, tak jak i jej wybór.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Malika Zobacz posta
    Mam FG, więc trochę o nim napiszę. Fajny, mały lekki, dosyć solidnie zbudowany. Problemem są baterie, jak są słabe to lustro lubi się zawiesić. Pozostaje tylko czas M90 i pełny manual wtedy. Jak ktoś robił zdjęcia tylko na programach automatycznych i półautomatycznych to może mieć problem z prześwietleniem i niedoświetleniem.
    Ok, ale wtedy działa normalnie światłomierz i pokazuje poziom doświetlenia albo niedoświetlenia w kadrze? A czy obiektywy 50mm 1.8 w tych obiektywach można postawić na mniej więcej jednej pułce? Zależy mi na małym body z małym obiektywem 50mm, dostatecznie ostrym na f2 i ładnym bokeh jest to realne? Chyba skłonie się ku olympusowi, bo nie uśmiecha mi się płacić za FG z 50mm ponad 300pln, choć nie powiem, bo najbardziej podoba mi się ze wsyzstkich jakiś obiektyw godny uwagi do Olympusawg wg Was? A no i jeszcze jedno: Olympus posiada tryb A lub coś w tym stylu?

  6. #6

  7. #7

  8. #8

    Domyślnie

    zdecydowałem się na OM20, udało się kupić za nieco ponad 100pln. Do tego Zuiko 50/1.8. Myślę, że na początek będzie jak znalazł powiedzcie proszę jeszcze czy czy zakupie obiektywu m42 i po podłączeniu go za pośrednictwem odpowiedniej przejściówki do Olympusa, będzie możliwość ostrzenia w całym zakresie do nieskończoności czy może być z tym problem jak to się ma przy cyfrach Nikona?

  9. #9
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Ja bym wchodził w Nikona (jesli się ma szklarnię nie-AF-S to dość oczywisty wybór) lub Pentaxa (ME super albo oczywiście LX)
    W canonie ciekawy jest tylko "nowoczesny" T90, albo "mój" A1, ewentualnie AE-1 programm. Oczywiście też F1.
    Olympusy jak już to OM2 albo OM4, ewentualnie to co wybrałeś - OM20. OM10 jest przereklamowany - bez adaptera nie ma manualnych czasów.
    Co do nikonów - moje typy to każdy kilku modeli FM i FE oraz FA. Szybko żrą baterie, więc FM-y byłyby najciekawsze. Zaletą nikona jest jednak bezbolesne przejście na wyższe modele, albo jak się juz te wyższe modele ma - kompatybilność optyki. Stąd ja mam i nie sprzedam Nikkory AF 105 macro, 85, 50, zooma 35-105, 300 - wszystko mogę podpiąc do FE czy FA.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 12-05-2014 o 18:51
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •