Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie D90+35 1,8 i inne. Problem AF. Ratunku, pomocy...

    Dawno, dawno temu wysłałem do kalibracji mój 35 1,8 G, który wtedy był na gwarancji. Kiedy wrócił okazało się, że... nic się nie zmieniło. BF jak był, tak pozostał. Rozgoryczony wrzuciłem obiektyw do szafy i tak tam leżał ok. 2 lata. Ostatnio otworzyłem rzeczoną szafę i wydobyłem z niej to tak chwalone przez wszystkich szkiełko. Podpiąłem do mojego D90 (body ciągle to samo) celem wykonania testów, łudząc się że może czas "wyleczył" problem. Niestety!

    Dodam jeszcze, że ów BF charakteryzuje się tym, że zwiększa się wraz z odległością od fotografowanego obiektu. Co ciekawe od 0,5 (od tej odległości o ile pamiętam ostrzy w tym szkle AF) do 0,8 metra działa prawie idealnie, jesli jest BF to minimalny, którego bym się nie czepiał. Natomiast im dalej tym gorzej. Przykład: robiąc zdjęcie dziecku z odległości ok 1,3 m, patrzącemu na wprost i celując w którekolwiek z oczu, ostrość jest mniej więcej na uszach i włosach za nimi, czyli ładnych kilka cm za daleko. Dodam jeszcze, że robiąc w trybie LV każde zdjęcie celne w punkt!!!

    W związku z powyższym mam pytanie, czy aby nie jest to wina body (znane i opisywane problemy D90+ N35 1, i czy może w związku z tym wysłać body wraz z obiektywem?

    Dla uzupełnienia tematu dodam, że body było już kiedyś na kalibracji w Gdańsku razem z moim Tamronem 17-50. Pomogło tylko częściowo: BF dużo mniejszy ale jeszcze jest. Jedno co łączy te dwa obiektywy to ostrość na LV ideał. Żeby nie było tak prosto to mój trzeci obiektyw N85 1,8 D współpracuje z moim d90 bez zarzutu.

    Czy zatem wysyłanie D90+N35 na kalibrację coś pomoże a jeśli zgra ten duet, czy nie będzie wtedy problemów ze współpracą D90 z pozostałymi szkłami?

    Pomóżcie!
    Z góry dzięki.
    Ostatnio edytowane przez lem77 ; 25-04-2014 o 09:25
    D90, T17-50 VC, N85 1,8, N35, SB-700.

  2. #2

    Domyślnie

    Nikt Ci nie powie, czy pomoże czy nie pomoże. Może pomóc, a może nie. Zależy od tego jak się do roboty przyłoży serwis. Mnie pomogło. Wyregulowali AF w body, sprawdzili 35kę i jest ok. Musisz wysłać i się przekonać na własnej skórze niestety. Za pierwszym razem wysłałeś sam obiektyw? Może dlatego nie pomogło, bo problem leży po stronie body? W Gdańsku Ci kalibrowali body? Czy raczej samego tamrona pod body? Najlepiej gdybyś podpiął pod jakiś inny aparat swoją N35 i zobaczył czy też ma problem. Nie masz takiej możliwości?

  3. #3
    Rozmowny Awatar andrstac
    Dołączył
    01 2009
    Miasto
    Przededworze/Chmielnik/Kielce
    Posty
    473

    Domyślnie

    Co do Tamrona, to body nie mogli ruszać. Co do tego, że na LV jest ostro - to normalna sprawa, ostrzy na max kontrast matrycą (bo jak spróbujesz AF fazowy na LV to będzie BF). Na twoim miejscu omówiłbym się z kimś kto ma ze dwa pewne jasne szkła i sprawdził Twoje D90. Jeżeli będzie w porządku, to czeka Cię wysłanie Twoich mydelniczek do serwisu na kalibrację - tylko do skutku.
    D7k, D80+MB;12-24/F4,70-200/F2.8,SB600,2xYN460II,3xRF602,A600+BH2,LP-FP200

  4. #4

    Domyślnie

    W takim razie "ryzyk fizyk" wysyłam D90 razem z 35-tką. Zobaczymy, co zdziałają.


    W związku z tym mam trzy pytania:

    1. ile mniej więcej może kosztować taka kalibracja, jeśli zarówno body jak i obiektyw nie są już na gwarancji?

    2. jakie dokumenty trzeba załączyć?

    3. jaki jest czasookres takiej kalibracji w serwisie Nikona?

    Z góry dzięki!
    D90, T17-50 VC, N85 1,8, N35, SB-700.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lem77 Zobacz posta
    W takim razie "ryzyk fizyk" wysyłam D90 razem z 35-tką. Zobaczymy, co zdziałają.


    W związku z tym mam trzy pytania:

    1. ile mniej więcej może kosztować taka kalibracja, jeśli zarówno body jak i obiektyw nie są już na gwarancji?

    2. jakie dokumenty trzeba załączyć?

    3. jaki jest czasookres takiej kalibracji w serwisie Nikona?

    Z góry dzięki!
    A to nie są przypadkiem pytania do serwisu? Najlepiej chyba informować się u źródła, można sobie oszczędzić wielu nieporozumień.

  6. #6

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez matomi Zobacz posta
    1. ~150pln
    2. http://www.nikon.pl/pl_pl/service_su...ormularz.page?
    3. Od 7 dni do kilku tygodni.

    dzięki !!!
    D90, T17-50 VC, N85 1,8, N35, SB-700.

  8. #8

    Domyślnie

    Tu masz najświerzsze doniesienia z serwisu zwłaszcza o czasie trwania usługi
    http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=120181
    D7000 |N18-105|N28-70|N70-210|N10-24|S17-50|SB26x2|SB910| |Soligor2x|Jupiter200|Helios44M5|
    Grecja2013
    klik 1) Zabawa w RAW'ki - weź udział
    klik 2) Zabawa "zadania tematyczne" - weź udział

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •