Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie Używany sprzęt z dotacji

    Piszę własnie biznesplan starając się o dotację. Do tej pory myślałam o kupnie nowego Nikorra 24-70 2,8, przeglądając dzisiaj allegro zalazłam sklep sprzedający ten obiektyw używany i wystawiający fakturę na sprzęt. Zaoszczędziłabym 2000zł za co mogłabym kupić jakieś makro lub inny obiektyw. Czy nie warto kupować używkę i tylko nowy brać pod uwagę?
    Jeśli taki temat był to przepraszam, ale google mi nie pokazało a na forum mam problem z wyszukiwaniem
    PS. dlaczego przeglądając jakiś dział widzę tylko 2-3 strony z tematami. Niektórych tematów nie widzę na Nikoniarze, mogę je znaleźć tylko przez google... ;/
    D600+N50 1,4+ N24-70 2,8+55-200+sb600+ helios

  2. #2

    Domyślnie

    Można kupić używany, ale różnie bywa z oceną ceny takiego sprzętu. Szczególnie gdy wniosek ocenia jakiś finansista, dla którego 2-3 letni sprzęt jest wart 50%, a cena na rynku to 75%.


    Cytat Zamieszczone przez aniolek2265 Zobacz posta
    PS. dlaczego przeglądając jakiś dział widzę tylko 2-3 strony z tematami. Niektórych tematów nie widzę na Nikoniarze, mogę je znaleźć tylko przez google... ;/
    Na dole strony masz do wyboru z jakiego okresu mają być wyświetlane posty. Domyślnie jest chyba ostatnie 2 tygodnie.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3

    Domyślnie

    Jej wielkie dzięki za info o wątkach

    Z tego co się dzisiaj dowiadywałam sprzęt nie może mieć zawyżonej wartości, ale skoro używany podobny sprzęt też jest w tej cenie to chyba się nie doczepią, będę jeszcze ewentualnie podpytywać
    D600+N50 1,4+ N24-70 2,8+55-200+sb600+ helios

  4. #4

    Domyślnie

    Dopytaj w urzędzie... ja też brałem dotację i kupowałem nowy sprzęt. Moje myślenie opierało się na fakcie iż osoba, od której będzie zależała moja dotacja poważniej potraktuje osobę, która inwestuje w profesjonalny sprzęt i nowy, z gwarancją. To oczywiście tylko moje zdanie i nie musi mieć potwierdzenia w rzeczywistości. Jednakże osoba, która mi troszkę doradzała na co zwrócić uwagę pisząc wniosek do UP, poleciła mi opierać się na sprzęcie nowym.
    Jak będziesz miał jakieś pytania odnośnie wniosku to pisz śmiało na PW...
    Pozdrawiam i życzę sukcesu w UP.

  5. #5

    Domyślnie

    Cena używanego sprzętu na aukcjach nie stanowi wyznacznika. Oceniający zasadność zakupu używanej rzeczy biorą pod uwagę też inne rzeczy, których w 99% nie biorą pod uwagę kupujący używki.
    I tak:
    - gwarancja - 15-30% wartości sprzętu
    - amortyzacja - 10-20% rocznie
    Tak więc kupno 3-4 letniego 24-70 za 5000zł to raczej będzie źle ocenione. Sam fakt braku gwarancji to już jest ok 1000zł, do tego dochodzi fakt, że jest już wyeksploatowany w jakimś stopniu, więc jego wartość spada do 50%.
    Niby to dobrze, że chcesz kupić taniej, ale z drugiej strony oceniający wnioski nie znają się na sprzęcie, a na finansach i statystykach - używany sprzęt jest awaryjny i warty znacznie mniej niż nowy. Kupno używanego za 70% bez gwarancji to wg. nich jest nieodpowiedzialne, bo kupujesz coś co się może zepsuć lada chwila, a naprawa może stanowić 50% ceny nowego sprzętu.

    Osobiście też uważam, że kupno używanego sprzętu bez żadnej gwarancji za 70% wartości nowego, to idiotyzm, bo te 30% to w większości sprzętu stanowi sama wartość gwarancji - czego niestety Polacy się nie nauczyli.
    Dlatego właśnie Dell oferuje w Polsce laptopy z okrojoną gwarancją w tej samej cenie co na zachodzie z pełną NBD.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  6. #6

    Domyślnie

    1.5 roku temu starałem się o dotację, może nie na sprzęt fotograficzny, ale protetyczny... nie mniej jednak do sprzętu używanego niezbędna była wycena rzeczoznawcy dołączona do faktury zakupu. Uznałem, że skoro już ktoś chce "dać" mi pieniądze, to inwestuję tylko w nowy sprzęt, żeby się nie boksować... a z czasem zarobi się na inne zabawki. Swoją drogą byłem w szoku jak szybko po dokonaniu wszystkich czynności przelano mi pieniądze na konto
    Nikon D5100 | D610
    Sigma 10-20 f/4-5.6 | 17-50 2.8 EX | 70-200 2.8 II EX | Nikkor AF-S 28 1.8 | AF-S 35 1.8 | AF-S 50 1.8 | AF-S 18-105 | Tokina At-x 100mm f/2.8
    Nissin Di-622 MkII | YN-560 IV | RF-603 MkII | Vanguard Alta+ 233AP

  7. #7

    Domyślnie

    u nas raczej nie robią większych problemów, jest 8osob, a 6 muszą dać kase. Z rozmów też wychodzi, że nie są złośliwi, fakt że nie wiadomo jak oceni komisja.
    Na obiektyw/-y mam przeznaczone 6000zł
    Zaczęłam się zastanawiać czy d800 + ten nikorr nie będą dla mnie za ciężkie i zamiast przyjemności będę myśleć o ciężarze ;p
    Zastanawiam się żeby może to jakoś "rozłożyć", może same stałki? Cały czas mam na dx założoną 35 1,8 ale czasem pewnie zoom by się przydał, z drugiej strony- nie mam zooma i też sobie radze ewentualnie skadruje do portretu?
    Co uważacie? Nikorr 24-70 2,8 czy stałki + coś spacerowego
    D600+N50 1,4+ N24-70 2,8+55-200+sb600+ helios

  8. #8

    Domyślnie

    Kiedyś takie sprawy załatwiało się z osobą, które jest najbardziej w temacie - czyt. urzędnik.
    Jeśli zdałaś nawet nową maturę to przy odrobinie chęci uzyskasz od niego konkretne odpowiedzi/wskazówki - zwłaszcza, że każdy UP rządzi się swoimi prawami.
    Nie ma co mazać paluchem po smartfonie tylko zadzwonić i umówić się na konsultacje.
    Czesc, Serwus, Strzalka, Witka, Siema, Elo, Hej, Jak tam? - mowi Rafał

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez aniolek2265 Zobacz posta
    Co uważacie? Nikorr 24-70 2,8 czy stałki + coś spacerowego
    Każdy ma inne preferencje. Ja wolę zoomy + jasne stałki jako uzupełnienie, inny będzie wolał same stałki, a jeszcze inny obejdzie się bez stałem, bo uznaje je za zbędne.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  10. #10

    Domyślnie

    Z doświadczenia wiem, że urzędnicy preferują wnioski rozpisane na zakupy nowych rzeczy. Z używanymi jest więcej kłopotu, niż to warte, np. ja musiałem mieć potwierdzenie sygnowane przez rzeczoznawcę, którego oczywiście musiałbym opłacić z własnej kiesy. Szkoda zachodu. Weź 24-70mm, jak zaczniesz zarabiać, dokupisz sobie nowe stałki, polecam zwłaszcza 85mm 1.8G.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •