Close

Strona 59 z 80 PierwszyPierwszy ... 949575859606169 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 581 do 590 z 798
  1. #581

    Domyślnie

    Pomijając te wszystkie szczegóły techniczne. Możecie powiedzieć czy jest szansa kupić monitor do 1500 zł na którym będę w stanie amatorsko obrobić zdjęcia drukowane w rozmiarach 20x30 lub większych, tak aby widzieć podobny efekt w wydruku i na monitorze. Nie wymagam 100% takiego samego koloru bo to zależy też od labu. Ale chciałbym widzieć przejścia tonalne i odpowiednią ostrość wraz z tym jak przegne z wyostrzeniem. Ostatnio na monitorze w laptopie było oki a po wydruku były zauważalne obwódki po wyostrzeniu, pomiędzy krawędziami w szczególności na czarnym tle. Tego chciałbym uniknąć.

  2. #582

    Domyślnie

    W pierwszej odpowiedzi podałem linka do NEC MultiSync EA245WMi-2 za ~1,7k. Jest jeszcze dostępna poprzednia wersja tego monitora NEC MultiSync EA245WMi do kupienia za ok 1k zł. Ten monitor można skalibrować i moim zdaniem będzie to dobre rozwiązanie w założonym budżecie. Ewentualnie zapytaj kolegę @Czornyj kiedyś polecał niedrogie monitory.

  3. #583

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    W pierwszej odpowiedzi podałem linka do NEC MultiSync EA245WMi-2 za ~1,7k. Jest jeszcze dostępna poprzednia wersja tego monitora NEC MultiSync EA245WMi do kupienia za ok 1k zł. Ten monitor można skalibrować i moim zdaniem będzie to dobre rozwiązanie w założonym budżecie. Ewentualnie zapytaj kolegę @Czornyj kiedyś polecał niedrogie monitory.
    Jak już pisałem wcześniej - EA231WU lub EA241WU, sprzętowa kalibracja SVII. Z używanych warto polować na EA275WMi. Pierwszej wersji EA245WMi raczej realnie nigdzie już nie ma, została zastąpiona dwójką wieki temu.

  4. #584

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tomaszek1 Zobacz posta
    Pomijając te wszystkie szczegóły techniczne. Możecie powiedzieć czy jest szansa kupić monitor do 1500 zł na którym będę w stanie amatorsko obrobić zdjęcia drukowane w rozmiarach 20x30 lub większych, tak aby widzieć podobny efekt w wydruku i na monitorze. Nie wymagam 100% takiego samego koloru bo to zależy też od labu. Ale chciałbym widzieć przejścia tonalne i odpowiednią ostrość wraz z tym jak przegne z wyostrzeniem. Ostatnio na monitorze w laptopie było oki a po wydruku były zauważalne obwódki po wyostrzeniu, pomiędzy krawędziami w szczególności na czarnym tle. Tego chciałbym uniknąć.
    Rozpatrzyłbym taki monitor (stówkę trzeba by dołożyć): Dell U2719D tu test: klik
    Zaleta to większy ekran 27 cali o większej rozdzielczości: 2560 x 1440 px. To się przydaje.
    Nie ma migotania podświetlenia (PWM), nie powinien męczyć wzroku. Ma pełne 8 bit, a nie 6 bit+FRC.
    Jest wstępnie skalibrowany/ustawiony fabrycznie to też na plus bym zaliczył. Lepsza taka fabryczna niż żadna.
    Do amatorskich potrzeb foto powinien wystarczyć mz. Warto jednak kupować przez internet i zwrócić uwagę na jednorodność podświetlenia i ewentualne przebarwienia przy wyświetleniu białego tła. Można trafić na lepszy lub gorszy egzemplarz i w razie co zwrócić, jeśli coś wyraźnie będzie nie tak.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 10-01-2021 o 12:23

  5. #585

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Czornyj Zobacz posta
    Jak już pisałem wcześniej - EA231WU lub EA241WU, sprzętowa kalibracja SVII. Z używanych warto polować na EA275WMi. Pierwszej wersji EA245WMi raczej realnie nigdzie już nie ma, została zastąpiona dwójką wieki temu.
    Nie wiem czy wolno linki wklejać jak nie to przepraszam z góry, nie umiałem znaleźć czy wolno.

    Dokładnie chodzi o ten monitor z linku poniżej.
    https://www.fotoplus.pl/monitory/mon...EA231WU-czarny

  6. #586

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tomaszek1 Zobacz posta
    Nie wiem czy wolno linki wklejać jak nie to przepraszam z góry, nie umiałem znaleźć czy wolno.

    Dokładnie chodzi o ten monitor z linku poniżej.
    https://www.fotoplus.pl/monitory/mon...EA231WU-czarny
    Dokładnie ten, jest tani, ma 14-o bitową LUT, sprzętową kalibrację SpectraView II, proporcje 16:10 - bardzo fajny monitor, świetny do ew. stanowisk dwu-trzyminitorowych, fotoplusa mogę z czystym sumieniem polecić.

  7. #587

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Czornyj Zobacz posta
    Jak już pisałem wcześniej - EA231WU lub EA241WU, sprzętowa kalibracja SVII. Z używanych warto polować na EA275WMi. Pierwszej wersji EA245WMi raczej realnie nigdzie już nie ma, została zastąpiona dwójką wieki temu.
    Google i strony sklepów jeszcze pokazują EA245WMi , ale bez faktycznego zamówienia czy zadzwonienia trudno stwierdzić na 100%.

  8. #588
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zbyszek Zobacz posta
    Sprzętowo przy użyciu Xrite i1 można kalibrować też BenQ, Acery i Asusy ale ich własnym oprogramowaniem bo SpectraView jest oprogramowaniem firmy NEC. Niestety nie można tych producentów monitorów w ogóle brać pod uwagę bo według Tom01 nadają się absolutnie do niczego.
    Jakie dokładnie modele ?
    Pytam serio bo nie jestem fanatykiem Nec/Eizo ale wiem ile mi daje kalibracja i potrafię sobie ją sam zrobić.
    Software nie jest istotny, spectraview podałem jako przykład do Nec.

  9. #589

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    Google i strony sklepów jeszcze pokazują EA245WMi , ale bez faktycznego zamówienia czy zadzwonienia trudno stwierdzić na 100%.
    Mogą to być błędy w opisie lub nieaktualne informacje - EA245WMi świetnie się sprzedawał i naprawdę od wieków nie ma go w dystrybucji

  10. #590

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tomaszek1 Zobacz posta
    Pomijając te wszystkie szczegóły techniczne. Możecie powiedzieć czy jest szansa kupić monitor do 1500 zł na którym będę w stanie amatorsko obrobić zdjęcia drukowane w rozmiarach 20x30 lub większych, tak aby widzieć podobny efekt w wydruku i na monitorze. Nie wymagam 100% takiego samego koloru bo to zależy też od labu. Ale chciałbym widzieć przejścia tonalne i odpowiednią ostrość wraz z tym jak przegne z wyostrzeniem. Ostatnio na monitorze w laptopie było oki a po wydruku były zauważalne obwódki po wyostrzeniu, pomiędzy krawędziami w szczególności na czarnym tle. Tego chciałbym uniknąć.
    No to tutaj sprawa się nieco uprasza i jednocześnie komplikuje.
    W kwestii ostrości trzeba trochę poeksperymentować gdyż wyostrzanie do wyświetlania na ekranie i na papier jest inne. W LR przy eksporcie w opcji "Output Sharpening" można wybrać wyostrzanie dla ekranu lub dwóch typów papierów oraz stopień wyostrzania. Ja na dobitkach sprawdzałem które ustawienie jest najlepsze dla odbitek. Nie ma lepszej metody, ja używam "Mate Paper" -> Standard.

    Z kolorami jest większy problem. Pierwsza rzecz to przestrzeń barwna. Papier potrafi dużo więcej niż sRGB więc przydałby się monitor z AdobeRGB a to wpływa mocno na cenę i ogranicza dostępność modeli. Niemniej niezależnie od przestrzeni barwnej monitora, dochodzi jeszcze kwestia przestrzeni barwnej pliku który obrabiasz, przestrzeni barwnej labu oraz problemy związane z konwersją między tymi przestrzeniami. Nie da się tego opisać w kilku zdaniach bo to jest zbyt skomplikowane. Jest w internecie wiele tekstów na ten temat więc musisz poszukać i poczytać. Generalnie jak będziesz miał monitor AdobeRGB i opanujesz kwestie przestrzeni barwnych to dla amatora nic więcej nie potrzeba. Ale bez monitora z AdobeRGB też się da żyć, choć jest gorzej jeśli zależy Ci na odbitkach papierowych.
    Wracając jeszcze do kwestii monitora to dla amatora nie musi on mieć kalibracji sprzętowej byle miał matrycę typu IPS lub podobną i minimum 8 bitów na kolor. Oczywiście warto by żeby miał 10-bitów i jak wspomniałem przestrzeń AdobeRGB a jeszcze lepiej kalibrację sprzętową i wyrównanie jasności. Ale to jest już kwestia ile chcesz wydać pieniędzy bo: "Jak się niema co się lubi, to się lubi co się ma".

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Jakie dokładnie modele ?
    Pytam serio bo nie jestem fanatykiem Nec/Eizo ale wiem ile mi daje kalibracja i potrafię sobie ją sam zrobić.
    Software nie jest istotny, spectraview podałem jako przykład do Nec.
    Ja obecnie od ośmiu lat mam DELLa z CCFL i jestem z niego zadowolony. (Gdy go kupowałem to Tom01 pluł jadem na DELLe co najmniej jakby mu matkę zabiły albo jakąś inną krzywdę zrobiły. ) Ale czas mija i świetlówki się zużywają więc się od jakiegoś czasu rozglądam za czymś innym.
    Nie wiem jakie rozdzielczości i przekątne Cię interesują ale ja dla przykładu mogę podać takie modele:
    BENQ SW2700PT
    BenQ SW270C
    ASUS ProArt PA329C 4K UHD HDR600
    Ostatnio edytowane przez Zbyszek ; 10-01-2021 o 13:52

Strona 59 z 80 PierwszyPierwszy ... 949575859606169 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •