Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: Helios 44m

  1. #1

    Domyślnie Helios 44m

    Witam. Mam takie pytanie. Odgrzebałem ostatnio starego heliosa 44m z szafki, zaopatrzyłem się w przejściówkę i niby działa, ale jest jedno ale. Nie działa zmiana przesłony, tzn mogę sobie kręcić na obiektywie ale nie ma to wpływu na zdjęcia. I stąd moja pytanie, tak to już jest z manualami czy to kwestia przejściówki? Dzięki za odpowiedź.

  2. #2

    Domyślnie

    Albo obiektywu, albo przejściówki.
    Jak obiekty ma automatyczną przesłonę, to albo musi być przełącznik na obiektywie na manual, albo adapter musi mieć rant, który zablokuje popychacz.
    Jak obiektyw ma manualną przesłonę, to znaczy, że coś się w nim popsuło.

    Bez podania, który to dokładnie obiektyw, to musisz sam dość do tego co i jak.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3

    Domyślnie

    Ten staruszek to helios-44m-6. Teraz zauważyłem, że obiektyw w tylnej części ma bolec, który jak się wciśnie to reaguje na zmianę przesłony. Problem jest taki, że ten bolec wchodzi do aparatu i nic na niego nie reaguje. dobrze wnioskuję, żeby poszukać innej przejściówki?

  4. #4

    Domyślnie

    Ten bolec można zablokować http://www.youtube.com/watch?v=1uL_i5paXHA, tu co prawda 44m-4 ale to chyba tak samo wygląda.
    D300, F90x, F401: S17-50, N70-210/4, N35-105
    Praktica MTL 5B, MTL 3 : Helios 44m-4, Revuenon 135 2.8. Pentor 28 2.8, Domiplan 50 2.8
    Zorka 4, Fied 5, Smiena Symbol, Lubitel 166 U, Agfa Isolette II

  5. #5

    Domyślnie

    A nie możesz sobie klejem ten bolec wcisnąć na stałe? Czy to klejąc sam bolec czy przykrywając go plastikowym kawałkiem, który dopiero dokleisz? Chyba wyjdzie taniej
    Naucz się czytać

  6. #6
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2008
    Miasto
    Świętokrzyskie
    Posty
    39

    Domyślnie

    Ten bolec musisz zablokować w pozycji wciśniętej wtedy przesłona będzie działała. Natomiast musisz miec świadomość że heliosem na nikonie na nieskończoność nie zaostrzysz. Da się to uzyskać wykręcając tylnią soczewkę z heliosa i podkładając pod nią jakiś maly pierścień tak żeby zbliżyła się w strone matrycy - działa, sam tak robiłem. Helios mimo ze manualny, przez co mniej wygodny do robienia zdjęć wg mnie daje bokeh lepszy od nikonowskiej 50 1,8. Więc Miłej zabawy!!!
    Trochę moich zdjęć
    http://johnywalker24.blogspot.com

  7. #7

    Domyślnie

    Super, wielkie dzięki! Zrobię tak jak na filmiku jest pokazane. A co do ostrzenia na nieskończoność to wiem, wyposażyłem się w przejściówkę z soczewką i problem jest chyba rozwiązany z ostrzeniem na nieskończoność. Obrazek z tego obiektywu zabija, polecam każdemu

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Piotruś Gafa Zobacz posta
    Obrazek z tego obiektywu zabija, polecam każdemu
    Pozwól że zapytam: z wieloma 50-kami porównywałeś?

    Co do wygody przysłony, lepsze są modele 44-2 bo mają preselekcyjną.

    właściciel a nie użytkownik dwóch heliosów
    Ma i ja RB67, F90X, F4S+F4+1/2 F4, Metz ,SB i brzydkie Canony. Na góry m4/3

  9. #9

    Domyślnie

    A ja zazdroszczę Mam w domu dwa Heliosy 58/2 i oba mydlą ;/ miałam w racach heliosy trzy znajomego i też każdy mydlił ;/ jakaś nie miła przypadłość a rozmycie też strasznie mi się podoba i dlatego tak ubolewam
    D600+N50 1,4+ N24-70 2,8+55-200+sb600+ helios

  10. #10

    Domyślnie

    Mój 44-3 również jest ostry jak brzytwa, a kupowany pierwszy z brzegu bez przebierania. Pomijając spadek kontrastu pod światło to jest zdecydowanie lepszy niż nikkor 35. Wykręciłem tylko ostatnią soczewkę na maks i teraz łapie ostrość do ok 15m.

    Przesłonę mam całkowicie ręczną - na zewnątrz obiektywu.
    D3100 + N35/1.8G, N18-105, Sonnar 135/3.5 M42, MC HELIOS 44-3 2/58 M42 + Voeloon 331EX TTL

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •