Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Jak zrobić portret przy słabym oświetleniu?

    Witam Was wszystkich, jestem człowiekiem, który zaczyna przygodę fotografowania. Posiadam Nikon D5100 z obiektywem Nikkor 18-55 kit od pewnego czasu męczę się nad wykonaniem zdjęcia w stylu (sreeny) :

    http://p.web-album.org/ec/40/ec406f2...53ae4a,4,0.jpg
    http://adamszybki.web-album.org/phot...88,zwierzaczki
    http://p.web-album.org/55/c8/55c84ee...232ada,4,0.jpg
    http://p.web-album.org/04/b8/04b866c...ae47ba,4,0.jpg
    http://photo-exhibit.com/images/2009...hard_plank.jpg
    http://www.fotothing.com/photos/26f/...e4f1ecdd61.jpg

    Zazwyczaj robiłem zdjęcia w ciemnym pokoju, światło wziąłem z flesha telefonu ustawiając obok postaci (wybaczcie, jestem amatorem i nie posiadam profesjonalnego sprzętu, używam wszystko co może się przydać). Ustawienie jakie wcisnąłem na Programie Manualnym to f 5.6, 55mm, od 2 do 1/1,6 iso 200/400 zdjęcia wychodziły rozmyte, nieostre niż te przedstawione zdjęcia, postać fotografowana nie rusza się (no może tylko oddycha). Przy live dobrze wygląda ale po naciśnięciu spustu znika. Przy ekspozycji np. 1/200 wszystko było ciemne, nawet postaci nie widać. Zdjęcia robiłem przy użyciu statywu. Szukałem różne tematy, pytania na tym forum ale nie mogłem znaleźć dlatego otworzyłem nowe. Moim celem jest, by osoba zrobiona na zdjęciu była bardzo szczegółowa, oświetlona twarz, a tył był ciemny.

    Jest taka możliwość? co należy zrobić? proszę o pomoc, różne linki, filmiki.
    Z góry bardzo dziękuję!

  2. #2

    Domyślnie

    Polecałbym na początek prosty podręcznik fotografii bo to o co pytasz to podstawy, czyli wpływ czasu, czułości, przysłony itd na efekt na zdjęciu Nikt raczej tu Ci nie przedstawi wszystkich odpowiedzi bo sporo tego do tłumaczenia

    Po krótce ode mnie:

    -w pomieszczeniu szukaj takiego miejsca aby twarz była oświetlona naturalnie np światłem z okna
    -potrzeba krótszego czasu aby było ostro np 1/100s
    -do powyższego należy dobrać odpowiednie iso
    -a także wartość przysłony (im mniejsza tym więcej światła i bardziej rozmyte tło)
    -zapoznaj się z tematem ekspozycji i jej korektą

    Musisz zdawać sobie sprawę że powyższe własności są zależne od siebie i zmiana jednego z nich wpływa na pozostałe

    to tak na szybko powodzenia
    FM2n/N35E/N50E/N100E/N135E/N75-150E/SB-18/D7100/D40/N18-105/N50/T70-300/Metz52AF-1

  3. #3

    Domyślnie

    Tamto nie są zdjęcia przy słabym świetle, to raz, a 2 to przy 2s czy nawet 1/2s to zawsze będziesz miał rozmyte, no chyba, że to portret manekina. Statyw raczej nie ma tu znaczenia.

    Te zdjęcia z dużą ilością czerni, to tzw. Low-key - poczytaj jak to się robi.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  4. #4

    Domyślnie

    Problemem tkwi w braku światła. Przy telefonie to nie wiem czy wystarczy 1/10s i iso 3200 aby cokolwiek było widać. Spróbuj użyć jakieś lampki lub światła z okna.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JohnnyBravo Zobacz posta
    Polecałbym na początek prosty podręcznik fotografii bo to o co pytasz to podstawy, czyli wpływ czasu, czułości, przysłony itd na efekt na zdjęciu Nikt raczej tu Ci nie przedstawi wszystkich odpowiedzi bo sporo tego do tłumaczenia

    Po krótce ode mnie:

    -w pomieszczeniu szukaj takiego miejsca aby twarz była oświetlona naturalnie np światłem z okna
    -potrzeba krótszego czasu aby było ostro np 1/100s
    -do powyższego należy dobrać odpowiednie iso
    -a także wartość przysłony (im mniejsza tym więcej światła i bardziej rozmyte tło)
    -zapoznaj się z tematem ekspozycji i jej korektą

    Musisz zdawać sobie sprawę że powyższe własności są zależne od siebie i zmiana jednego z nich wpływa na pozostałe

    to tak na szybko powodzenia
    Czyli szczegółowość zdjęcia zależy od czasu np 1/100s lub jeszcze krócej ? więcej nie ma co dawać tak jak próbowalem 1,2 s? gdzie zdjęcia było widać. Gdybyś Ty był na moim miejscu i chciał zrobić zdjęcie twarzy w postaci Low-key jakie byś ustawił parametry takim sprzętem ? Czym byś oświetlił nie mając odpowiedniego sprzętu, tak aby cala twarz nie była oświetlona a tło pozostało ciemne? + bardzo szczegółowe.

    Krok po kroku uczę się, trudno mi zacząć czytać lektury dotyczące fotografii, ponieważ muszę też się skupić na maturze a chciałbym na spokojnie wszystko ogarnąć,ez żadnego stresu itp.

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Tamto nie są zdjęcia przy słabym świetle, to raz, a 2 to przy 2s czy nawet 1/2s to zawsze będziesz miał rozmyte, no chyba, że to portret manekina. Statyw raczej nie ma tu znaczenia.

    Te zdjęcia z dużą ilością czerni, to tzw. Low-key - poczytaj jak to się robi.
    Low-key, tak! to miałem na myśli niestety nie wiedziałem jak się nazywa ta technika. Czyli tak jak wyżej, by osiągnąć zdjęcia szczegółowe należy ustawić ekspozycję na 1/100 1/200 1/320 s ? a ISO 100/200 (dane bardziej oparte na innych zdjęciach, na których autorzy podali parametry).

    Cytat Zamieszczone przez kolas Zobacz posta
    Problemem tkwi w braku światła. Przy telefonie to nie wiem czy wystarczy 1/10s i iso 3200 aby cokolwiek było widać. Spróbuj użyć jakieś lampki lub światła z okna.
    Martwię się, że gdy zamiast flesha z telefonu użyje lampki, będzie za jasno.. a chciałbym właśnie osiągnąć ciemność taką aby jedynie postać było widać bardzo ostro.

    Bardzo Wam dziękuje !

  6. #6

    Domyślnie

    Do książek!! heh żartuję Najpierw naucz się podstaw fotografii czy to cyfrowej czy analogowej. W przeciwnym razie i tak nie zrozumiesz co Ci tu tłumaczymy
    FM2n/N35E/N50E/N100E/N135E/N75-150E/SB-18/D7100/D40/N18-105/N50/T70-300/Metz52AF-1

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JohnnyBravo Zobacz posta
    Do książek!! heh żartuję Najpierw naucz się podstaw fotografii czy to cyfrowej czy analogowej. W przeciwnym razie i tak nie zrozumiesz co Ci tu tłumaczymy
    No w sumie racja . Ogólnie myślałem, że może są jakieś "uniwersalne" parametry, które były już testowane.

    EDIT: Jakie książki polecacie związane z fotografia cyfrowa? Petersona? czy są lepsze, bardziej przejrzyste?
    Ostatnio edytowane przez Impala ; 04-01-2014 o 17:53

  8. #8
    maniak666
    Gość

    Domyślnie

    Będą z Ciebie jeszcze ludzie, bo choć wiesz od jakich książek zacząć.
    Tak- w Twoim przypadku najlepiej chyba zacząć od Petersona- konkretnie "Ekspozcja bez tajemnic"
    Bardziej łopatologicznie-przystępnie się już chyba nie da.
    Czytac-ćwiczyć, czytać-ćwiczyć, czytać....
    Powodzenia.

  9. #9

    Domyślnie

    Ja bym zaczęła od "Nauka o fotografii" Andreas'a Feininger'a a potem już docelowo "Portret fotograficzny" Burzyńskiego.

  10. #10

    Domyślnie

    Autorze, zapamiętaj sobie na całe życie, nie musi być ciemno, żeby wyszło czarne/ciemne tło... wystarczy że na obiekt (nie ważne co to jest) pierwszo-planowy pada znacznie więcej światła niż na tło... im większa różnica w świetle pomiędzy tłem a naszym 1 planem, tym większy kontrast = ciemniejsze tło wychodzi na zdjęciu... od co cała tajemnica

    Reasumując, parasolka/softbox na twarz, tło fotograficzne jakieś z ciemnych i jazda...

    Oczywiście w gigantycznym uproszczeniu.
    D7100 T11-16 S18-35 T60 T90 S50-150 OS dużo planów Parę zdjęć na fejsie

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •