Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie D700 - robi czarne zdjęcia i blokuje wybór przesłony

    Witajcie, w tym dziale rzadko piszę, bo zazwyczaj nie miałem problemów sprzętowych, ale teraz dzieje się z moim D700 coś dziwnego, a mianowicie, przy włączeniu aparatu na wyświetlaczu pojawia mi się F0 (fot (1)), a po wciśnięciu spustu migawki dodatkowo r17 (fot (2)) (nie wiem co to i nie wiem, czy może być to opis jakiś i mieć z tym związek, ale podaję).


    Spust migawki działa i zdjęcie niby robi, ale wychodzi czarne (fot (3)) jakby był krótki czas i/lub przesłona na wysoką wartość, bo po wrzuceniu zdjęcia na kompa i rozjaśnieniu coś widać, ale z mega szumem.


    Na początku było tak, że po jednym strzale lustrem wracało wszystko do normy i aparat pracował, po dłuższej przerwie znów tak było, strzał i dalej ok. Później było nieco gorzej bo po zdjęciu "czarnym" F0 dalej było. Znalazłem sposób, że wajchę ze zdjęcia (fot (4)) ruszyłem i problem znikał. Teraz muszę już więcej nią poruszać, żeby coś się działo.


    Nie wiem co to może już być, może ktoś miał podobne zjawisko lub może wiedzieć co to jest. Dajcie znać.

  2. #2

    Domyślnie

    Ta 'wajcha', to popychacz przysłony, a info F0 wskazuje, że aparat nie odbiera sygnału od szkła dot. wartości ustawionej, bądź otrzymuję błędną... Raczej serwis się kłania, ale poczekaj na odpowiedź 'mądrzejszych', np. TOP67.

    pozdr,
    kris

  3. #3

    Domyślnie

    r17 - to ilość zdjęć jaka jeszcze zmieści się do bufora.

    co do pierwszego symbolu - tak się dzieje przy szkłach bez procesora, więc coś jest nie tak z komunikacją miedzy body a obiektywem.
    Przeczyść styki.

    Co do pozycji popychacza przesłony, to jest prawidłowa. Sprawdź, czy przy przy robieniu zdjęcia schodzi ona na dół - jak nie, to znaczy, że coś nie tak z mechanizmem.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  4. #4
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    05 2011
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Posty
    79

    Domyślnie

    Na początek zobaczylbym czy aparat podnosi lustro podczas wykonywania zdjecia. Mialem juz u siebie D700 w której poleciał naciąg lustra.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rstr575 Zobacz posta
    Na początek zobaczylbym czy aparat podnosi lustro podczas wykonywania zdjecia. Mialem juz u siebie D700 w której poleciał naciąg lustra.
    lustro podnosi, to czarne zdjecie jak ustawię max ISO i długi czas to coś widac, ale nie o to chodzi, żeby tak pracować

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez b202 Zobacz posta
    lustro podnosi, to czarne zdjecie jak ustawię max ISO i długi czas to coś widac, ale nie o to chodzi, żeby tak pracować
    Ustaw w body dane obiektywu bez CPU - na np. f/1.8, następie ustaw długi czas (np. 1-2s) i zobacz czy popychacz schodzi na sam dół.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  7. #7
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    05 2011
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Posty
    79

    Domyślnie

    Tylko moze byc i tak ze aparat zawsze opuszcza popychacz na sam dół, i stąd ciemne zdjęcia. Pytanie czy z każdym obiektywem jest tak samo. Jeżeli tak, to wina puszki. Dobrze będzie sprawdzić czy właściwie domyka przysłonę, czyli ustawić największą wartość, np. f2.8 i podgląd głębi ostrości - jeżeli listki w obiektywie się zamkną, to coś jest nie tak z puszką.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rstr575 Zobacz posta
    Tylko moze byc i tak ze aparat zawsze opuszcza popychacz na sam dół, i stąd ciemne zdjęcia. Pytanie czy z każdym obiektywem jest tak samo. Jeżeli tak, to wina puszki. Dobrze będzie sprawdzić czy właściwie domyka przysłonę, czyli ustawić największą wartość, np. f2.8 i podgląd głębi ostrości - jeżeli listki w obiektywie się zamkną, to coś jest nie tak z puszką.
    Jak nie gada z obiektywem (delta F na wyświetlaczu), to nie ustawisz przesłony w body.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  9. #9
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    05 2011
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Posty
    79

    Domyślnie

    Uszkodzenie mechaniki może powodować opuszczanie popychacza do samego dołu, niezależnie od ustawionej wartości na body.

  10. #10

    Domyślnie

    To nie jest uszkodzenie mechaniki. Tak to działa.
    Delta F oznacza, że podpięty jest obiektyw bez CPU i nie wprowadzono jego parametrów w menu. W tej sytuacji popychacz cofa się na max i przysłona jest przymykana. Wystarczy ustawić czas Bulb i popatrzeć w szkło.

    Pytanie do autora wątku. Czy tak się dzieje z każdym obiektywem?
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •