Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19
  1. #1
    Rozmowny Awatar cahe
    Dołączył
    01 2005
    Miasto
    Kielce/przebywam w stolicy
    Posty
    481

    Domyślnie Perspektywa - wątek wydzielony

    Cytat Zamieszczone przez charll
    Co do ogniskowej. Ogniskowa obiektywu się NIE ZMIENIA. Zmienia się tylko pole widzenia tak, że odpowiada polu widzenia obiektywu o 1.6x większej ogniskowej (dla D70).
    Jasne ze nie, ale perspektywa i kat widzenia dla tych samych kadrow jest taki sam dla 50mm podpietej do cyfry i teoretycznego 75mm podpietego do analoga. Dlatego dla ulatwienia podaje sie przeliczona ogniskowa .
    Look ma, no camera!

    Nie zapomnij dodać swojej grupy fotograficznej do forumowej mapki!

  2. #2

    Domyślnie

    Jak może zmienić się perspektywa skoro zalezy tylko od obiektywu
    Można ze zdjęcia zrobionego 50mm analogiem wyciąc kawałek odpowiadający temu co widzi D70 i chyba nie zmieni to perspektywy. Prawda
    Wszyscy mają Nikosie. Mam i Ja

  3. #3
    Rozmowny Awatar cahe
    Dołączył
    01 2005
    Miasto
    Kielce/przebywam w stolicy
    Posty
    481

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez charll
    Jak może zmienić się perspektywa skoro zalezy tylko od obiektywu
    Można ze zdjęcia zrobionego 50mm analogiem wyciąc kawałek odpowiadający temu co widzi D70 i chyba nie zmieni to perspektywy. Prawda
    no właśnie. perspektywa zalezy od odległości od obiektu, a wycinanie ze srodka kadru = zmiana teoretycznej ogniskowej bez zmiany odleglosci od obiektu. dlatego 50mm na D70 = 75mm na analogu, zarowno pod wzgledem kadru jak i perspektywy.

    [ Dodano: Pon 11 Lip, 2005 ]
    dla przykladu - zrobisz fotke 35mm i wytniesz srodek kadru tak, zeby crop factor wyniosl ok 4x, to kadr jak i perspektywa na zdjeciu bedzie taka sama, jak na zdjeciu zrobionym obiektywem 140mm.
    Look ma, no camera!

    Nie zapomnij dodać swojej grupy fotograficznej do forumowej mapki!

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cahe
    no właśnie. perspektywa zalezy od odległości od obiektu,
    ...i zmiany ukladu soczewek w obiektywie (czyli zmianie ogniskowej) - perspektywa zmienia się tylko wtedy jesli np. oddalimy sie i jednoczesnie wydłużymy ogniskową, aby zachować podobny uklad kadru (czyli aby widac było tyle samo pierwszego planu). Zmiana perspektywy to zmiana proporcji miedzy planami na zdjeciu - gdy wydłuzamy ogniskową i jednocześnie oddalamy się od obiektów to tło (drugi plan) przybliża się do planu pierwszego - na tym polega zmiana persepktywy na zdjeciu. Na tym tez polega zmiana "głębi ostrości" w zalezności od ogniskowej


    a wycinanie ze srodka kadru = zmiana teoretycznej ogniskowej bez zmiany odleglosci od obiektu. dlatego 50mm na D70 = 75mm na analogu, zarowno pod wzgledem kadru jak i perspektywy.
    Myslisz się, zmienia sie kadr, a nie zmienia sie perspektywa (czyli proporcje miedzy planami). To jest tylko wykadrowanie zdjecia, nic więcej Ekwiwalent ogniskowej to nie to samo co ogniskowa - to dotyczy tylko kąta widzenia obiektywu.

    dla przykladu - zrobisz fotke 35mm i wytniesz srodek kadru tak, zeby crop factor wyniosl ok 4x, to kadr jak i perspektywa na zdjeciu bedzie taka sama, jak na zdjeciu zrobionym obiektywem 140mm.
    I tu tez sie mylisz (j/w)... Jutro zrobię 2 fotki moim G3 - na ekwiwalencie 35 i 140mm. Zrobie tak jak piszesz i pokażę Ci co to jest zmiana perspektywy na zdjeciu, ok? Bo moze co innego pod tym pojeciem rozumiemy
    Nikon D70 & Canon G3

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez charll
    Jeśli chodzi o pierwszą fotkę z plfoto to wymaga ona doświadczenia. Autor zastosował panoramowanie i stąd rozmycie tła - tutaj ważne jest jak pewna jest twoja ręka gdy podążasz za obiektem. Tego typu fotki robi się nawet na 1/15s więc uchwyt musi być jak najstabilniejszy

    Na początek 70-300G nie jest złym wyborem. Szanse na zrobienie superfotki nie zależą wyłącznie od posiadanego sprzętu choć im lepsze szkło tym te szanse większe.

    Co do ogniskowej. Ogniskowa obiektywu się NIE ZMIENIA. Zmienia się tylko pole widzenia tak, że odpowiada polu widzenia obiektywu o 1.6x większej ogniskowej (dla D70).

    http://www.album.com.pl/672312YdK83/136012.jpg mi coś takiego wyszło za pomocą 70-300G przy czasie 1/40 s

    pozdrawiam paskud
    D300 + kilka szkiełek + lampa + statyw

  6. #6
    Rozmowny Awatar cahe
    Dołączył
    01 2005
    Miasto
    Kielce/przebywam w stolicy
    Posty
    481

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez alahari
    I tu tez sie mylisz (j/w)... Jutro zrobię 2 fotki moim G3 - na ekwiwalencie 35 i 140mm. Zrobie tak jak piszesz i pokażę Ci co to jest zmiana perspektywy na zdjeciu, ok? Bo moze co innego pod tym pojeciem rozumiemy
    Właśnie... G3. Tam na krótkim końcu jest chyba 7mm. A perspektywa odpowiada obiektywowi o ogniskowej 7mm czy 35mm, hm?

    http://www.canon-board.info/showthread.php?t=3054

    Tutaj jest wspaniala uczta dla ludzi lubiacych techniczne *******ki z przykaldami w formie fotek!
    Look ma, no camera!

    Nie zapomnij dodać swojej grupy fotograficznej do forumowej mapki!

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cahe
    Cytat Zamieszczone przez alahari
    I tu tez sie mylisz (j/w)... Jutro zrobię 2 fotki moim G3 - na ekwiwalencie 35 i 140mm. Zrobie tak jak piszesz i pokażę Ci co to jest zmiana perspektywy na zdjeciu, ok? Bo moze co innego pod tym pojeciem rozumiemy
    Właśnie... G3. Tam na krótkim końcu jest chyba 7mm. A perspektywa odpowiada obiektywowi o ogniskowej 7mm czy 35mm, hm?
    Oczywiście, że 7 - ale mówimy o różnicy perspektyw Dlatego powiedziałam, że zrobię fotki z różnymi ogniskowymi. Pierwsze z min. ogniskową, drugie z o. x4.

    EDIT - tu była jakas głupota spowodowana upałem
    Nikon D70 & Canon G3

  8. #8
    Rozmowny Awatar cahe
    Dołączył
    01 2005
    Miasto
    Kielce/przebywam w stolicy
    Posty
    481

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez alahari
    Oczywiście, że 7 - ale mówimy o różnicy perspektyw Dlatego powiedziałam, że zrobię fotki z różnymi ogniskowymi. Pierwsze z min. ogniskową, drugie z o. x4. Efekt bedzie inny, niz wykadrowanie pierwszej fotki - na wykadrowanym wycinku bedzie perspektywa odpowiadajaca ogniskowej 7 (ekw.35), a nie 29 (ekw.140)
    daj mi 10 minut :P
    Look ma, no camera!

    Nie zapomnij dodać swojej grupy fotograficznej do forumowej mapki!

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cahe
    http://www.canon-board.info/showthread.php?t=3054

    Tutaj jest wspaniala uczta dla ludzi lubiacych techniczne *******ki z przykaldami w formie fotek!
    18 stron - dziekuje Wiem o czym mówie, nie musze tego czytać Jednak może my się jakos wzajemnie nie możemy zrozumieć - co masz na mysli mówiąc "perspektywa" czy "inna perspektywa"?

    [ Dodano: Wto 12 Lip, 2005 00:13 ]
    Cytat Zamieszczone przez cahe
    Cytat Zamieszczone przez alahari
    Oczywiście, że 7 - ale mówimy o różnicy perspektyw Dlatego powiedziałam, że zrobię fotki z różnymi ogniskowymi. Pierwsze z min. ogniskową, drugie z o. x4. Efekt bedzie inny, niz wykadrowanie pierwszej fotki - na wykadrowanym wycinku bedzie perspektywa odpowiadajaca ogniskowej 7 (ekw.35), a nie 29 (ekw.140)
    daj mi 10 minut :P
    Robisz testy?
    Nikon D70 & Canon G3

  10. #10
    Rozmowny Awatar cahe
    Dołączył
    01 2005
    Miasto
    Kielce/przebywam w stolicy
    Posty
    481

    Domyślnie

    oto moj dowod:

    1. pierwsza fotka. ekwiwalent 35mm w moim aparacie . caly kadr, pomniejszona


    2. druga fotka, ta sama odleglosc aparatu od obiektu. ekwiwalent ogniskowej 105mm, caly kadr, pomniejszona


    3. trzecia fotka. jest to wycinek (crop) odpowiadajacy polu widzenia obiektywu 105mm. wycinake pochodzi ze zdjecia pierwszego. czyli mozna powiedziec, ze 35mm na tym zdjeciu to ekwiwalent ogniskowej 105mm


    Ktos widzi roznice? Ja nie. Perspektywa ta sama .
    Look ma, no camera!

    Nie zapomnij dodać swojej grupy fotograficznej do forumowej mapki!

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •