Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Jak robić zdjęcia?

    Witam
    Mam parę pytań dotyczących robienia zdjęć
    1. Jak robić zdjęcia, aby miały ładną głębię ostrości? od czego to zależy? Wiem, że od przysłony i od ogniskowej, ale robię zdjęcia swoim N 50mm 1,8, ustawienia najczęściej 1/50s i f 1,8 a GO jest różna...
    2. Jak robić zdjęcia w plenerze/ w ostrym świetle? Podam przykład, byliśmy na basenie, większa część jego oszklona więc bardzo jasno, do tego światło odbija się od wody. Chciałam zdjęcia z GO, ustawienia iso 100, czas już był nawet 1/2000, przysłona 1,8 a na zdjęciu przypalenia ;/
    3. Czytałam, że obiektywy mają tak jakby najlepszą jakość zdjęć przy pewnych ustawieniach, jakie ustawienia są najlepsze dla N 50 f/1,8? Chyba coś czytałam że min 2 razy większa przysłona czyli 1,8 x 2 tj f/3,2. Skoro zdjęcia najlepiej wychodzą na mniejszej przysłonie to czemu są produkowane f/1,8... nie rozumiem trochę tego


    Będę wdzięczna za każdą odpowiedź

    Ps nie wiem czy mogę tu dodatkowo zadać pytanie odbiegające od tematu, za tydzień będę robiła zdjęcia obcej dziewczynce za darmo, chcę po prostu się podszkolić, ale chciałabym móc publikować jej zdjęcia na swoim blogu ewentualnie może kiedyś na stronie. Muszę podpisać jakąś umowę czy wystarczy zgoda na publikację? Może głupie pytanie, ale wolę wiedzieć niż później mieć problemy
    D600+N50 1,4+ N24-70 2,8+55-200+sb600+ helios

  2. #2

    Domyślnie

    ad. 1. przeczytaj dokładnie o głębi ostrości - zależna od przesłony, fizycznej ogniskowej i odległości.

    ad. 2. ustawić odpowiedni pomiar światła, a na podstawie tego parametry. Nie zawsze uda Ci się zrobić zdjęcia z otawrtą przesłoną, bo będzie za jasno i nawet czas 1/8000 nie pomoże. Wtedy trzeba użyć filtrów ND

    ad. 3. zazwyczaj obiektywy mają najlepszą jakość w okolicach f/4 - f/11. Wszystko zależy od obiektywu. Jak jest w przypadku twojego, możesz zobaczyć w testach na optyczne.pl
    A czemu robi się takie jasne - aby mieś dużo światła i móc używać krótkich czasów, albo aby mieć małą GO.
    A to, że obiektywy przy otwartej przesłonie mają gorszą jakość - normalne, takie są prawa fizyki.

    Co do publikacji zdjęć, potrzebujesz jedynie zgodę na nieodpłatne publikowanie wizerunku. W takiej zgodzie dobrze by było również zaznaczyć w jakich mediach i w jakim celu.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez aniolek2265 Zobacz posta
    Witam
    1. Jak robić zdjęcia, aby miały ładną głębię ostrości? od czego to zależy? Wiem, że od przysłony i od ogniskowej, ale robię zdjęcia swoim N 50mm 1,8, ustawienia najczęściej 1/50s i f 1,8 a GO jest różna...
    Pewnie GO się zmienia w zależności od tego, jak daleko znajduje się obiekt, na który wyostrzony jest obiektyw. Bliżej - mniejsza GO, dalej - większa GO. Można ściągnąć kalkulatory głębi ostrości np. na smartfona.

    2. (ciach) przysłona 1,8 a na zdjęciu przypalenia
    Czasami się tego nie przeskoczy - lepiej przymknąć przysłonę. A jeśli miałaś punktowy pomiar światła i celowałaś w ciemny element - przepalenia jak w banku (lepiej matrycowy, albo obejrzeć zdjęcie po zrobieniu i użyć kompensacji ekspozycji).

    3. Skoro zdjęcia najlepiej wychodzą na mniejszej przysłonie to czemu są produkowane f/1,8... nie rozumiem trochę tego
    To trochę oczywiste. Jeśli szukasz idealnej jakości (dwie działki przysłony, ale WYDAJE MI SIĘ, że trochę źle to liczysz), to musisz trochę przymknąć. I teraz: obiektyw f/1,8 przymykasz powiedzmy do f/3,2, natomiast obiektyw f/4,0 przymykasz do f/6,3 lub więcej. Który z nich jest jaśniejszy (szybszy) i zapewni krótszy czas naświetlania? Czy dobrze wyjaśniłem?
    D7000 D40 | S 10-20/4.0-5.6 | N 18-105VR | N 35/1.8 | N AF 80-400VR | SB-400 SB-600 | Moje the best fotki.

  4. #4

    Domyślnie

    Jeśli światła jest aż za dużo, a zależy Ci na małej głębi ostrości (jak w sytuacji na basenie) można:
    - przymknąć przysłonę do 2.8 - przy ogniskowej 50mm nadal powinno to dać ładnie rozmyte tło;
    - nakręcić filtr neutralny szary (ND) - albo pełny, albo połówkowy (aby zgasić tylko część kadru);
    - przyjść o innej porze dnia, kiedy światła jest mniej / są mniejsze kontrasty (np. wieczorem albo wcześnie rano).

    Istotny jest też odpowiedni pomiar światła. Jeśli nie sprawdza się pomiar matrycowy, trzeba pokombinować z pomiarem centralnie ważonym albo wręcz punktowym.

    Zakładam, ze masz obiektyw 50/1,8D - w takim wypadku najlepiej przymknąć go do 2.8 albo nawet dalej. Przy 1,8 potrafi niemiłosiernie zamydlić.

    Co do ostatniego punktu... najlepiej jest spisać umowę TFP. Wzory znajdziesz bez problemu w internecie. W takiej umowie powinno się znaleźć:
    - kto z kim i na co się umawia (czyli sesja zdjęciowa + późniejsza publikacja);
    - informacja, że modelka pozuje bezpłatnie i we własnym zakresie zapewnia stylizację oraz pokrywa koszty dojazdu itp.; analogicznie fotograf wykonuje zdjęcia bezpłatnie, we własnym zakresie pokrywa koszty dojazdu, eksploatacji sprzętu foto itp.;
    - zgoda na wzajemne wykorzystanie zdjęć w celach promocji własnego portfolio z wyraźnym zastrzeżeniem, że zabroniona jest jakakolwiek modyfikacja zdjęć oraz wykorzystanie komercyjne (np. odsprzedaż);
    - wyraźna informacja, że to fotograf pozostaje jedynym autorem zdjęć i jako jedyny nabywa prawa do nich prawa autorskie (osobiste i majątkowe);
    - zgoda opiekuna, jeśli modelka jest niepełnoletnia.
    D90 | F75 | F70
    35/1.8G | 50/1.8D | 28-85/3.5-4.5 | 18-105/3.5-5.6G | T80-200/4 AI-S
    PLC3 | 12XP | H44M-4 | P135/2.8

  5. #5

    Domyślnie

    A co to jest "ładna głębia ostrości"? Pytam serio - od tego zależy odpowiedź na Twoje pytanie.

    Tutaj znajdziesz kalkulator dla głębi ostrości. Mam nadzieję, że sobie z nim poradzisz...

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez aniolek2265 Zobacz posta
    Chciałam zdjęcia z GO, ustawienia iso 100, czas już był nawet 1/2000, przysłona 1,8 a na zdjęciu przypalenia ;/
    a mozna zrobic zdjecia bez GO?
    po co robisz zdjecia na przyslonie 1.8?

    nie rozumiem trochę tego
    klaniaja sie podstawowe zasady optyki. mniej wiecej 7klasa podsawowki. mozna doczytac w ksiazkach o fotografii tylko nie takich "zostan zawodowcem 2 weekend" tylko ksiazkach zawierajacych troche tresci. polecam ksiazki z lat 80-90tych - nic nie stracily na aktualnosci
    Odpowiadam jedynie za to co napisalem - nie za to co zrozumiales

  7. #7

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi, na pewno były pomocne

    Odpowiadając na pytania innych

    marek2004 dla mnie ładna głębia ostrości jest wtedy gdy tło jest dobrze rozmyte, tak aby nie odciągało wzroku

    sailor owszem można, ale co jesli ja nie chcę? Po co mam mieć na zdjęciach wszystkie osoby na basenie, skoro chcę mieć najlepiej widoczną córeczkę a nie trzy inne osoby będące w tle? robię zdjęcia na przysłonie 1,8 bo wtedy jest najbardziej rozmyte tło. Idąc tokiem Twojego "rozumowania" po co kupować obiektyw 50mm 1,8?

    Robiłam zdjęcia np córeczce, portret sama buzia w mocnym punkcie, w pokoju więc córeczka nie daleko obiektywu w tle pokój max 3m za nią i pokój ładnie jest rozmyty, robiłam ostatnio zdjęcia kuzynce również portret, stała max 1 m ode mnie, głowa w mocnym punkcie z prawej strony, w tle niestety stodoła ale bardzo bardzo daleko nie wiem ile m dokładnie ale podwórko mają długaśne i niestety stodoła widoczna moim zdaniem za bardzo. Myślałam, że skoro one jest tak daleko powinna być bardziej rozmyta. Obiektyw wspomniany wyżej 50mm ustawiona przysłona 1,8 i czas ok 1/60s. DLatego pytałam od czego to zależy.
    Byłam na kursie fotografii z którego jasno wynikało że głębia ostrości zależy od przysłony ( patrząc na parametry obiektywu, bo wiadomo że zależy też od odległości tła itp), ostatnio doczytałam gdzieś że też od ogniskowej że im większa tym bardziej rozmazane tło. Więc robiąc zdjęcia kitem przy ustawieniach 18mm f 3.5 nie będzie tak rozmytego tła jak przy 55mm f 5,6?
    D600+N50 1,4+ N24-70 2,8+55-200+sb600+ helios

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez aniolek2265 Zobacz posta
    sailor owszem można, ale co jesli ja nie chcę?
    to kup sobie malpke i rob na trybie auto. po co pytasz skoro nie chcesz?
    albo idz do tego pana u ktorego bylas na kursie i powiedz zeby ci oddal kase bo nie wyjasnil ci podstaw fotografii.

    robię zdjęcia na przysłonie 1,8 bo wtedy jest najbardziej rozmyte tło. Idąc tokiem Twojego "rozumowania" po co kupować obiektyw 50mm 1,8?
    rozmyte jest nie tylko tlo, ale tez wiekszosc kadru ktory obejmiesz. gwarantuje ci ze fotografujac na basenie nic nie bedzie ostre. co zas do rozumowania - rzadko ktory obiektyw jest idealny na granicznych parametrach. wynika to m.in. z zasad optyki o ktorych nie chce ci sie czytac. gdybys poczytala wiedzialabys m.in ze 50/1.8 to bardzo budzetowe szklo, owszem w swietnym stosunku jakosci do ceny ale na 1.8 pozostawiajace bardzo duzo do zyczenia. a przykmniecie go do 2,2 robi z niego bardoz przyzwoity sloik ktorego spokojnie da sie uzywac.
    dowiedzialabys sie rowniez co to jest bokeh i dlaczego jeden obiektyw rozmywa tlo ladniej a drugi nie, oraz czemu stodola sie nie rozmyla a gladka sciana w pokoju owszem.

    niestety stodoła widoczna moim zdaniem za bardzo. Myślałam, że skoro one jest tak daleko powinna być bardziej rozmyta.
    a nie przyszlo ci do glowy ze stodola to dosc duzy obiekt i ciezko go rozmyc? znacznie latwiej zrobic dwa kroki w bok i zmienic kadr.
    DLatego pytałam od czego to zależy.
    Byłam na kursie fotografii
    tak jak napisalem powyzej - udaj sie po zwrot gotowki bo pewnie prowadzcy kurs mial niewiele wieksza wiedze od ciebie.
    Ostatnio edytowane przez sailor ; 06-05-2013 o 20:25
    Odpowiadam jedynie za to co napisalem - nie za to co zrozumiales

  9. #9

    Domyślnie

    Piotr dobrze radzi. Szukaj wiadomości i czytaj.
    W rozwiązaniu zależności: przysłona/odległość/ogniskowa pomoże Ci kalkulator. Dowiesz się też, co to takiego hiperfokalna

    Cytat Zamieszczone przez aniolek2265 Zobacz posta
    ...marek2004 dla mnie ładna głębia ostrości jest wtedy gdy tło jest dobrze rozmyte, tak aby nie odciągało wzroku...
    No, to jeszcze musisz poczytać o bokeh

    Piotr był szybszy.
    Ostatnio edytowane przez Marek ; 06-05-2013 o 20:40

  10. #10

    Domyślnie

    Najważniejsze, ze robisz zdjecia, więc prędzej czy poźniej zrozumiesz i przyswoisz sobie kilka prostych zasad fotografii, a to już baza do świadomej fotografii.

    Kursy foto, kursami, w tej całej zabawie, ważne jest, by praktykowac systematycznie, samodzielnie, zaczynając od podstaw... Tak jak z tą głębią ostrosci. Koledzy wyżej wspomnieli o kalkulatorze głębi ostrosci. Przynajmniej jedno z Twoich ostatnich pytań, nie padło by, gdybyś przeanalizowala zachowanie GO na wspomnianych ogniskowych i przyslonach. Potem test w naturze i analiza zdjęć i ich exifów (tam dane o przyslonie, czasie i iso masz zapamietanie)... I małe wnioskowanie
    Wiedzę przyswojoną w ten sposób, czyli probujac docierac do efektow samodzielnie, zapamietasz w najbardziej ergonomiczny dla człowieka sposób, poprzez doświadczenie.
    Wszyscy przez to przechodzilismy, dlatego tez rady zachecajace Cie do odrobiny wysilku wlasnego, choć czasem szorstkie, są najbardziej cenne i powinny być tym bardziej motywujace.

    Zatem, próbuj w każdej wypowiedzi znaleźć pomocną dłoń. Ludzie tu w większości znakomitej chcą pomoc. Zdobadź literaturę. Wystarczy jedna dobra książka. Poszukaj w wątkach o literaturze, było o tym kilka wątków (opcja szukaj). Praktykuj powoli ale systematycznie. Nie wszystko na raz i po łebkach. Poznaj słownictwo, przynajmniej podstawowe, żeby nie mówić np. o ładnej głębi ostrosci ale o np. jak w twoim rozumieniu "ładnej" - płytkiej głębi ostrosci. Jeśli o coś zapytasz w przyszłości, ludzie Cię zrozumieją, a to zwiększa szanse otrzymania merytorycznej odpowiedzi, którą także łatwiej zrozumiesz.

    To jest naprawdę super hobby, dające tym większą satysfakcję, im się ją bardziej zrozumie. Postaraj sie nie spalić na początku i nie zniechęcać. Jak w każdej dziedzinie trochę trzeba poświęcić temu czasu i siebie. Nie wszystko na raz. Powoli... Ekspozycja; czas, przyslona, iso. Jak zależą od siebie. Kompozycja, jej rodzaje, dynamika, mocne punkty kadru. Światlo; jakie pory dnia daja korzystne swiatlo do fotografii, jak radzic sobie w poludniowym sloncu, itp...
    Teoria, analiza dobrych zdjec, praktyka. Tylko tak będziesz zadowolona z efektów

    Do dzieła.
    Poszukaj dobrej literatury i dzialaj

    Powodzenia. Dasz radę!


    Ed: sorry, byliście szybsi Panowie.
    Ostatnio edytowane przez devilcape ; 06-05-2013 o 20:51
    oko

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •