Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 30
  1. #1

    Domyślnie Nikon d5200 + obiektyw portretowy

    Witam, niedawno kupiłem nikonka d5200 + AF-S DX 18-105mm VR. Wydaje mi się że taki obiektyw w zupełności mi wystarczy do bieżącego użytkowania aparatu. Jednakże chciałbym za jakiś czas dokupić obiektyw pod portrety i chciałbym zasięgnąć pomocy. Myślałem o:

    1- Obiektyw Nikon Nikkor AF-S DX 35mm f/1.8G cena ok. 740zł.
    2- Obiektyw Nikon Nikkor AF-S 50mm f/1.4G cena ok. 1400zł.

    Wprawdzie cenowo się trochę różnią ale chciałbym co o tym sądzicie.

    Z góry dziękuję za opinie.

    Mateusz

  2. #2

    Domyślnie

    Do samego portretu to lepszy byłby ten: Nikkor AF-S 85 mm f/1.8 G - około 1800zł ale jak nie chcesz za dużo wydawać, to na początek radziłbym zakupić 35mm 1.8G
    Nie usunięto podpisu, ponieważ użytkownik nie posiadał linku do strony komercyjnej.

  3. #3

    Domyślnie

    Najlepszy do portretu by był 85mm 1.8G, pomyśl też nad 50 mm 1.8G cena ok. 800zł - szybszy AF od 1.4G, a i 50mm na DX da ładny portret z bokehem.
    Ostatnio edytowane przez MstrG ; 10-04-2013 o 11:05
    z pozdrowieniami - Krzysiek
    Nikon Z6 + Z6 + Z6II + N14-24 f/2.8S + N24-70 f/2.8S + N70-200 f/2.8G VR II + 35 f/1.8S + 50mm f.1.8S + Planar T* 50 mm f/1.4 + 85 f/1.8S + N105 f/1.4E + Tokina 100 f/2.8 + SB-910

  4. #4

    Domyślnie

    1. 85mm 1.8G
    2. 50mm 1.8G
    3. 35mm 1.8G

    taką kolejność proponuję. 35 do portretu co najwyżej całej postaci. Z bliska przerysuje Ci postać i będzie miała albo zeza albo wielkie czoło i nos na FX to inaczej pewnie wygląda, lepiej.
    Z6 II + FTZ II | S 24 1.4 ART | Z 35 1.8 S | N 85 1.8 G | SB700

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sokolnik Zobacz posta
    35 do portretu co najwyżej całej postaci
    Nie słuchaj takich rzeczy
    Nie ma na to zasad. Ja używam 35 (i szerzej!) na FX do portretu. Choć oczywiście do "klasycznego" wolę 85-135-200. Trzeba wiedzieć, co się robi i po co.

    Ale wybór szkieł oczywiście dobry.
    50/1.4G odpuść, ja niedawno zamieniłem go na 50/1.8G. Tańszy o połowę, a robi to samo.
    50/1.4G ma beznadziejny AF, niestety.

    Na DX 35/1.8G i 50/1.8G to mega-zestaw do portretu, bierz w ciemno. Oba te szkła kupisz w cenie jednego 50/1.4G!
    85/1.8G też super, ale cenowo odstaje - zostaw go sobie na koniec. Dwa pierwsze są bardziej uniwersalne (i tańsze!), więc od nich zacznij.
    Rules are foolish, arbitrary, mindless things that raise you quickly to a level of acceptable mediocrity, then prevent you from progressing further.
    Michał poleca: D750 / Z5 / 24-70

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sokolnik Zobacz posta
    taką kolejność proponuję. 35 do portretu co najwyżej całej postaci. Z bliska przerysuje Ci postać i będzie miała albo zeza albo wielkie czoło i nos na FX to inaczej pewnie wygląda, lepiej.
    O jakiej bliskości piszesz? Czy mógłbyś podać jakiś przedział w metrach, przy którym "masz zeza" albo "podobne atrakcje"?
    Ostatnio edytowane przez Andrzej1974 ; 12-04-2013 o 20:02
    Nikon

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Andrzej1974 Zobacz posta
    O jakiej bliskości piszesz? Czy mógłbyś podać jakiś przedział w metrach, przy którym "masz zeza" albo "podobne atrakcje"?
    Kiedyś mOSAd pisał, że w portrecie taką bezpieczną minimalną odległością do portretowania która da znikome przerysowania, jest 1,5 metra. I sprawdza się to dla każdej ogniskowej, bo stopień przerysowania zależy jedynie od odległości obiektu od aparatu.
    Nie znaczy to oczywiście, że nie można podejść bliżej i później w obróbce zastosować np. lekką korektę dystorsji beczkowej, co trochę zniweluje przerysowanie.
    Można świadomie podejść bliżej, umieszczając aparat na odpowiednim poziomie celem np. "wydłużenia" nóg modelce (aparat nisko), lub uzyskania efektu karykatury (aparat wysoko)
    | FB | BLOG |

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ~lxs Zobacz posta
    Kiedyś mOSAd pisał, że w portrecie taką bezpieczną minimalną odległością do portretowania która da znikome przerysowania, jest 1,5 metra. I sprawdza się to dla każdej ogniskowej, bo stopień przerysowania zależy jedynie od odległości obiektu od aparatu.
    Zadałem to pytanie gdyż ja robię zdjęcia portretowe z obiektywem 35mm f/1.8G z zalecanej "odległości portretowej" tj. min. 1,5 m (choć zdarzało mi się podejść bliżej - do ok. 1 metra) i jakoś nie zauważyłem problemów, o których wspomniał sokolnik. Być może gdybym zbliżył się na 0,5 m...
    Nikon

  9. #9

    Domyślnie

    są różne portrety. Ale Jak chcemy zrobić 35 ciasny portret to wyjdzie nie ciekawie. Może myślę tak dlatego że mam 85 i do niej się przyzwyczaiłem ?
    Z6 II + FTZ II | S 24 1.4 ART | Z 35 1.8 S | N 85 1.8 G | SB700

  10. #10

    Domyślnie

    Zgadzam się z sokolnikiem.
    Mając uniwersalnego zooma 18-105, do portretu najlepsza będzie 85mm 1.8G (z przystępnych cenowo). Nie chodzi tylko o zniekształcenia geometryczne, ale przede wszystkim o bokeh.
    Gdybym miał jednak wybrać najbardziej uniwersalną stałkę to 35mm wykonuję najwięcej zdjęć.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •