Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 32
  1. #1

    Domyślnie Jak dobrze zmierzyć światło?

    Witam.

    Mam pytanie dotyczące pomiaru świała.Chodzi mi o przepalanie zdjęć w zdjęciach o duzym kontraście (las i jasne niebo).W jaki sposób zrobić pomiary aby stwierdzić czy na zdjęciu nie wystąpi zbyt duży kontrast pomiędzy cieniami a światłem. Słyszałem o metodzie w której należy ustawić zoom w pozycji MAX na punkt który nasz interesuje,następnie zmierzyć światło metodą SPOT zapamietac jaką ekspozycję ustawił aparat.Kolejno wyzumować na MIN i powtórzyć czynnośc pomiarową trybem SPOT.Jeśli róznica w ekspozycji będzie więkasza niż 5EV miejsca kontrastowe będą prześwietlone bądz niedoświetlone.

    Moje pytanie jest następujące. Czy ktoś się orientuje o ile należy korygować EV jeżeli róznica pomiędzi dwiema ekspozycjami może spowodować prześwietlenie lub niedoświetlenie.

    Moze to trochę zawiłe ale jeśli ten temat jest komuś znany to proszę o opinie

  2. #2

    Domyślnie

    Witaj rychu

    Mam podobne problemy. Chętnię przyłącze się wątku i posłucham co mówią mistrzowie

    Pozdrawiam
    ___________
    Pozdrawiam
    Tomasz

  3. #3

    Domyślnie

    Nie rozumiem po co to zoomwanie.
    1. spot
    2. pomiar w najjasniejszym punkcie kadru
    3. pomiar w najciemniejszym punkcie kadru
    4a. jesli roznica wieksza od 5EV to od pomiaru najjasniejszej czesci odjac ok. 2.5EV (granica przepalenia) - naswietlanie na swiatla
    4b. jesli roznica wieksza od 5EV to do pomiaru najciemniejszej czesci dodac ok. 2.5EV (granica niedoswietlenia) - naswietlanie na swiatla
    4c. jesli do 5EV to wybierasz taka ekspozycje aby to co ma byc srednioszare bylo srednioszare.
    4a lub 4b lub 4c - wybrac do tego co chcesz aby bylo naswietlone poprawnie
    5. walnac zdjecie

    W korekcji duzych kontrastow moze pomoc filtr polaryzacyjny (bo w koncu on do tego sluzy).

  4. #4

    Domyślnie

    Nie jestem mistrzem ale jeśli chodzi o krajobraz stosuje nast. niezawodną metode:
    1) Robie jedno zdjecie
    2) Na LCD oglądam sobie histogramik
    3) Punkt 1 powtarzam tak długo, jak długo histogramik mi sie nie podoba
    4) Jeżeli sytuacja zdjeciowa jest beznadziejna robie 3 zdjecia: przepalone średnie i ciemne i łącze je Photomatixem w jedno dobre (wymaga statywu i absolutnego bezruchu)
    Jeśli nie masz aparatu cyfrowego to sorki!

  5. #5

    Domyślnie

    2) Na LCD oglądam sobie histogramik
    3) Punkt 1 powtarzam tak długo, jak długo histogramik mi sie nie podoba
    Punkt 2 i 3 ma dwie wady ... masz tylko histogram dla skladowej zielobej oraz to ze poprawna ekspozycja nie ma nic wspolnego z histogramem.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gALL
    poprawna ekspozycja nie ma nic wspolnego z histogramem.
    A możesz rozwinąć tą sentencje, bo nie wiem z której strony chcesz mnie ugryźć...

  7. #7

    Domyślnie

    Raczej histogram ma nie wiele wspólnego z tym jak jest naświetlone zdjęcie.

    Ponieważ bierze pod uwagę tylko zieloną składową więc:

    1. W miarę dobrze aproksymuje zdjęcia z dużą ilością zielonego
    2. Jeśli będziesz miał przepały na czerwonym i niebieskim czyli warość (R-255,G-254,B-255) nie wykryje Ci przepalenia, ale sytuacja (R-250,G-255,B-250) będzie sygnalizowana przepaleniem a nim nie jest.

    Co powoduje, że stosowanie histogramu jest nie do końca trafne.

    Przy kontrastowych ujęciach najlepszy będzie polar bądź filtr szary. Ja z powodzeniem stosuję polara.

    Pozdrawiam

    Grzegorz
    ---------------------
    Co Cię nie zabije to Cię wzmocni...

  8. #8

    Domyślnie

    przepraszam, ale co polar wnosi do kontrastowych scen? przeciez on tylko niweluje czesc spolaryzowanych refleksow i to pod odpowiednim katem padnia i ma jeszcze wplyw na niebo... albo ja o czyms nie wiem...
    D80 + MB-D80 | T [17-50, 28-75] F2.8 | N 70-200 F2.8 | SB-600i800 | DigiMate III... i inne pierdółki

  9. #9

    Domyślnie

    Witam.
    Na ten przykład zrób fotkę smugi swiatła słonecznego odbijającej się od lakierowanej podłogi w zacienionym pokoju. Odpowiednio ustawiając polara możesz zmniejszyć kontrast
    pomiędzy miejscem oświetlonym przez wpadające światło słoneczne a resztą sceny.
    Pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    Witam ponownie

    Przyglądam się wypowiedziom kolegów ale muszę się przyznać, że temat " EV" jest tak rozległy, że czasem dla mnie nie zrozumiały. EV to nic innego ( jak mniemam) jak wartość ekspozycji którą regulujemy przysłoną i czasem otwacia migawki jak i wartością ISO. Tak? W D70 w trybie M niedostępna jest funkcja korekcji naświetlenia EV z pozycji przycisku przy spuście migawki ( w zakresie +/-5) Tutaj posługujemy się li i wyłącznie czasem i przysłoną ( choć to też korekta EV). W trybach A P S możemy korygować EV przyciskiem koło spustu w zakresie +/- 5. Dochodzimy do sedna mego pytania.
    Skąd mam wiedzieć którym czynnikiem ekspozycji mam manipulować ( s, f. iso ) aby doświetlić lub przyciąć światła. Mogę to zrobić albo czasem albo przysłoną albo ISO? Przycisk koło migawki zmienia EV w zależności od programu? Dla S korekta pzysłony , dla A korekta czasu a dla P i czasu i przysłony? ( dobrze myślę? ). Przy małych wartościach EV ( 03-07 ) GO nie gra takiej roli bo zakres przysłony zmniejszy lub zwiększy się nieznacznie. Prawda? To po pierwsze

    Po drugie jeśli mam wartości EV zmieniać na + lub - to gdzie mam szukać "środka", wzorca do którego odnoszę tą korektę? ( na "oko" może jest jakieś bezwzględne zero ?)

    Mam też trzecie pytanie poniżej jest link do strony z samplami z D-70. Pod każdym zdjęciem jest info o ekspozycji: czas, przyłona, ogniskowa jest też wartość EV.
    -Czego ona dotyczy? Odległości do obiektu?



    http://www.dpreview.com/gallery/?gal...ond70_samples/



    Proszę o jakąś treściwą informację; przeglądałem różne artykuły ale tekst jest ogólnie mówiąs mało przejżysty. Kwestia zrorumienia tematu. Najchętniej to bym się z kimś z forumowiczów spotkał i w realu przyjął tę wiedzę.
    Powiem wam Bytom to "piękne miasto". Albo ja bym gdzieś podjechał

    Pozdrowienia
    ___________
    Pozdrawiam
    Tomasz

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •