Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 32
  1. #1
    Gaduła Awatar manfred
    Dołączył
    09 2005
    Miasto
    Góralem jestem i nikt kto ma okowite nie jest mi obcy
    Posty
    5 038

    Domyślnie Opłata za sesję ślubną Park Pieniński

    Wczoraj miałem tę przyjemność, że mogłem wykonać plener ślubny parze młodej na Zamku Czorsztyńskim. I tu niemiła niespodzianka. Opłata za taką sesję 200 zł wprowadzona od tego roku. Rozumiem gdy korzystam z sal wystawowych eksponatów ale my niczym nie różniliśmy się od małżeństwa które przechadzało się obok nas a które fotografowała ich koleżanka no może ubiorem. "Oni" tez wykonali mnóstwo zdjęć w dodatku błyskając lampą błyskową. Mało tego niemiła pani w kasie poinformowała mnie, że jeśli chce wykonywać zdjęcia w całym Parku Pienińskim młodej parze to mam obowiązek zapłacić 200 zł. Czyli wejście na Sokolice, Trzy Korony, spływ Dunajcem itd itp. Czy dyrektor Parku nie posunął się za daleko w swoim rozporządzeniu...?
    Ostatnio edytowane przez FHR ; 14-10-2012 o 12:34 Powód: "ta", "nie miła", "Pani",

  2. #2
    Rozmowny Awatar km79
    Dołączył
    06 2006
    Miasto
    Bilgoraj - Burton on Trent
    Posty
    298

    Domyślnie

    http://www.pieninypn.pl/?id=76790&lo...g=1&lang_id=PL
    raczej mają prawo do wnoszenia opłat
    D600 +N35 +N50 +N70-210
    D810 +S24
    fr

  3. #3

    Domyślnie

    Wszyscy topimy się powoli we własnym g... Chęć zarobienia na wszystkim i wszystkich jest już tak wpisana we współczesność, że powoli ziszczają się scenariusze filmów s-f.
    Szkoda, że ci sami właściciele tych hoteli, zamków itp... niechętnie płacą choćby za zdjęcia do reklam. Kiedyś dostałem zapytanie czy podejmę się sfotografowania wnętrz takiego zamku/hotelu. Jednakże budżet jaki na ten cel szanowny właściciel przeznaczył to jakiś żart. Skoro choćby za półgodzinną sesję z parą młodych kasują 100 czy 200pln, to niech płacą dobrze innym... Niestety gro tych właścicieli myśli, że jest pępkiem świata, im jest ciężko, trzeba płacić za pierdnięcie na ich terenie, a oni płacić nie muszą. Żenada.
    Ostatnio edytowane przez prz3mo ; 27-09-2012 o 09:19

  4. #4
    Gaduła Awatar manfred
    Dołączył
    09 2005
    Miasto
    Góralem jestem i nikt kto ma okowite nie jest mi obcy
    Posty
    5 038

    Domyślnie

    Mój kolega kamerzysta z którym rozmawiałem (pozdrawiam serdecznie) wspomniał mi, iż były właściciel Zamku Czorsztyńskiego już teraz ok. 90-letni pan przyjechał zwiedzić zamek. Spytał kasjerkę czy musi wykupić bilet na swój zamek z tego co wiem odstąpili od obowiązku wykupienia biletu. No to chyba nie jest tak źle że pozwolono właścicielowi zwiedzić za darmo swój zamek
    Ostatnio edytowane przez FHR ; 14-10-2012 o 12:36 Powód: "Pan"

  5. #5

    Domyślnie

    To już jest lekka przesada z takimi opłatami... W cenniku mają napisane:

    "opłaty nie dotyczą osób zwiedzających PPN wykonujących pamiątkowe zdjęcia lub filmy z pobytu w parku"

    Czy para młoda nie dokumentuje pobytu w parku lub przy zamku?
    Sony a6000, SEL20F28, SEL50F18

  6. #6
    Gaduła Awatar manfred
    Dołączył
    09 2005
    Miasto
    Góralem jestem i nikt kto ma okowite nie jest mi obcy
    Posty
    5 038

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez km79 Zobacz posta
    http://www.pieninypn.pl/?id=76790&lo...g=1&lang_id=PL
    raczej mają prawo do wnoszenia opłat
    No oczywiście że mają prawo bo sami sobie to wymyślili sami to egzekwują w dodatku dyskryminując ludzi którzy sa ubrani po ślubnemu. Bo nawet tłumaczenie iż jestem kuzynem młodego nie przyniosło skutku.

  7. #7
    Rozmowny Awatar km79
    Dołączył
    06 2006
    Miasto
    Bilgoraj - Burton on Trent
    Posty
    298

    Domyślnie

    W regulaminie Roztoczańskiego Parku Narodowego też mają tego typu zapisy:

    "Prowadzenie działalności wytwórczej, handlowej i innej może odbywać się po
    uzyskaniu licencji na prowadzenie działalności gospodarczej podpisanej przez
    Dyrektora Parku.
    3. Licencja może być wystawiona na pisemny wniosek zainteresowanego. Określa ona
    zakres prowadzonej działalności, czas i miejsce oraz wielkość opłaty za korzystanie
    z zasobów, tworów i składników przyrody Parku, jeżeli opłaty te nie są zawarte
    w tabeli opłat stanowiącej załącznik nr 11 do Regulaminu.
    4. Uzyskania licencji wymaga m.in. profesjonalne fotografowanie lub filmowanie
    w celach zarobkowych
    , sprzedaż pamiątek, prowadzenie działalności gastronomicznej
    oraz innej działalności zarobkowej korzystającej z zasobów, tworów i składników
    przyrody."

    Ustawa o ochronie przyrody mówi:
    "Za wstęp do parku narodowego lub na niektóre jego obszary oraz za udostępnia-
    nie
    parku narodowego lub niektórych jego obszarów mogą być pobierane opłaty."

    "udostępnianie – umożliwianie korzystania z parku narodowego, re-
    zerwatu przyrody lub niektórych ich obszarów i obiektów w celach na-
    ukowych, edukacyjnych, turystycznych, rekreacyjnych, sportowych,
    filmowania, fotografowania, a także w celach zarobkowych"

    wygląda na to że są na wygranej pozycji
    Ostatnio edytowane przez km79 ; 27-09-2012 o 10:12
    D600 +N35 +N50 +N70-210
    D810 +S24
    fr

  8. #8

    Domyślnie

    Może i prawnie jest to ok.
    Ale to przecież mienie państwowe a więc NASZE a nie pana dyrektora.
    Niestety nasze państwo wynajduje wszelkie możliwe sposoby, czasem nawet i niezgodne z prawem by złupić/ okraść obywateli.
    Inaczej nie da się tego określić.
    Takie zdjęcia moim zdaniem są bardziej pamiątkowymi niż komercyjnymi.
    Przecież młodzi nie będą czerpać z nich zysków, a to oni muszą zapłacić te 200zł.
    Rozumiałbym gdyby brali kasę np. od ekip TVNu kręcących film.
    Może ktoś powinien narobić szumu w tej sprawie, o ile pamiętam to muzea musiały się wycofać od pobierania opłat od wszystkich robiących zdjęcia.

  9. #9

    Domyślnie

    Tylko że taki właściciel nie bardzo wziął pod uwagę fakt, że to klient fotografa płaci za to "profesjonalne fotografowanie lub filmowanie w celach zarobkowych" (chyba że któryś z Was pokrywa zachcianki klientów?), co powoduje, że klient woli zrezygnować i wybrać inne, tańsze lub darmowe miejsce na swoją sesję, a do właściciela pozostanie niesmak i odpowiednia opinia o miejscówce... A przeca mogli zyskać reklamę i zachęcić więcej turystów darmową reklamą na blogu fotografa...
    Ostatnio edytowane przez credka ; 27-09-2012 o 10:42

  10. #10

    Domyślnie

    Jakiś czas temu było dosyć głośno o pobieraniu opłat za fotografowanie w muzeach. Ciekawe tylko jak ta sytuacja odnosiłaby się do Parków Narodowych, ale zapewne sytuacja jest analogiczna.

    "Dnia 5 marca 2010 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie (dalej "SOKiK") wydał wyrok, w którym uznał, iż muzea nie mogą zakazać fotografowania eksponatów, a także pobierać dodatkowych opłat za fotografowanie obrazów, rzeźb i innych przedmiotów wystawionych w salach ekspozycyjnych (sygn. XVII AmC 1145/09)."

    ... do tego http://prawo.vagla.pl/node/9027
    Nikon system...

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •