Close

Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Question Lightroom - migracja na nowego kompa

    Witam

    Dotychczas LR3.6 jest na systemie XP.
    Teraz będzie przesiadka na 7-kę i może przy okazji na LR4.1 (tylko tutaj nie wiem czy jest sens).
    No i jest temat migracji bazy LR.
    Nie chciałbym czegoś namieszać , bo potem to tylko się pochlastać zostanie

    Więc proszę o weryfikację czy dobrze myślę:
    1. Exportuję bazę danych LR3.6 np. na dysk sieciowy
    2. Importuję bazę do LR4.1 na nowym kompie z dysku sieciowego
    3. Wskazuję LR4.1 ew. katalogi, które zmieniły miejsce
    4. Gotowe?

    Będzie dobrze? Nie zgubi mi ustawień obróbki poszczególnych fotek?

    Bardzo prosiłbym o podpowiedź
    Pozdrawiam
    Dariusz Fiłonowicz, Białystok
    D700 z gripem, trochę szkieł (i firmowych i "kundelków"), ciężki jak nieszczęście statyw, jakiś plecak, jakaś torba i takie tam...

  2. #2

    Domyślnie

    Odgrzeję starusieńki wątek bez odpowiedzi.
    Chcę przenieść Lightrooma 5 na nowego kompa i związku z tym mam pytanko – w jaki sposób przenieść całość czyli bibliotekę, presety i ustawienia?
    D600 | N24-70 2.8G ED | N85 1.8G | N70-300 4.5-5.6G VR | SB-600

  3. #3

    Domyślnie

    Prosto, i - niestety - na piechotę.

    1. Preferencje
    Jest ich tak mało, że nie warto sobie głowy zawracać. Trzeba zapisać na papierku stan kilku ptaszków (czy zaptaszkowane czy nie) i po sprawie. Dalej już nei będzie tak prosto.

    2. Catalog
    Tu siedzi wszystko o naszych zdjęciach, więc trzeba uważać. Zanim się do tego zabierzesz, najpierw zoptymalizuj cały Catalog, czy wszystkie Catalogs jakie masz (File > Optimize Catalog); będzie mniej i łatwiej do przenoszenia. Jak wiesz, gdzie masz zapisany/e Catalog, to po prostu przenieś całość na nowy komputer - i zapamiętaj ścieżkę. Mając zainstalowanego LRa na nowym kompie po prostu otwórz Catalog siedzący na nowym miejscu.

    3. Presets
    W przeciwieństwie do preferencji presety są o wiele ważniejsze w tym wypadku, ponieważ są rozsiane po całym programie w wielkiej ilości i dopiero ich brak w jakimś niespodziewanym miejscu spowoduje, że wyrwiesz sobie włosy z głowy. Z Presetami żartów nie ma, na szczęście w LR5 wszystkie siedzą w jednym miejscu, np. w windowsach 7 jest to:

    c:\Users\Jaś i Małgosia\AppData\Roaming\Adobe\Lightroom\...tutaj ...

    I teraz wszystko, co siedzi w tym katalogu musisz skopiować na nowy komputer.

    4. Pluginy
    Jeśli jakieś masz, to trzeba je będzie albo skopiować i włączyć ponownie w LRze, albo zainstalować jeszcze raz - wszystko zalezy od tego, jaki jest plugin. Ja miałem takie przypadki, że jedne działały od skopiowania paru pliczków, inne musiałby się instalować od początku, bo doinsatalowywały sobie jakieś dodatkowe rzeczy jak Exiftool czy coś...



    Jak zrobisz powyższe, to tylko czeka cię przeniesienie zdjęć jako takich. Jeśli ścieżka do zdjeć się nie zmieniła (bo masz je np. na dysku zewnętrznym oznaczonym zawsze jako P:/ dla przykładu), to LR ruszy od razu, jeśli się zmieniła, to musisz pokazać programowi nową ścieżkę. Najlepiej zrobić to pokazując położenie najbardziej zewnętrznego foldera, bo LR sam sobie znajdzie pliki leżące wewnątrz, jeśli tylko nie uległa zmianie struktura folderów.

    Uwaga! Dla bezpieczeństwa zrób dwie rzeczy:
    1. Nie kasuj niczego ze starego kompa, zanim nie przekonasz się, że na nowym wszystko działa
    2. Wyświetl wszystkie zdjęćia w LRze i zapisz dla nich metadane do pliku. Powstanie przy każdym zdjęćiu pliczek xml, który co prawda nie da Ci wszystkiego, ale nie zawadzi mieć.
    Ostatnio edytowane przez 2pompony ; 12-08-2014 o 14:45
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  4. #4

    Domyślnie

    Dzieki. Migracja udana.
    O dziwo sam znalazl zdjecia i biblioteke, recznie musialem przeniesc presety i zainstalowac pluginy.
    D600 | N24-70 2.8G ED | N85 1.8G | N70-300 4.5-5.6G VR | SB-600

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •