Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie Pomiar ekspozycji w D200- czy tak powinno być?

    Cześć
    Mam pytanie, czy z moim D200 jest coś nie tak??
    Chodzi o to, e gdy ustawiam ostrość na jakiś obiekt środkowym punktem AF a następnie przekadrowuję, aby np. obiekt był w prawym górnym rogu, to pomiar ekspozycji się zmienia. Jest ok, bo nie wciskam blokady ekspozycji. Ale tu pojawia się problem.
    Jeżeli np przy łapaniu ostrości na obiekt miałem czas 1/80 i po przekadrowaniu czas zmienia się na 1/200. Robię fotę. Po zrobieniu foty nie zmieniam pozycji aparatu, tylko jeszcze raz ustawiam ostrość i okazuje się, że teraz aparat ustawił ekspozycję na 1/1000 i tak właśnie powinno być, bo wtedy tło nie jest prześwietlone.
    Powiedzcie mi, czy to norma?? Dopiero teraz to zauważyłem. No przecież skoro przekadrowałem bez blokady ekspozycji, to czas naświetlania powinien być identyczny w obu przypadkach...a nie jest. Ten sam kadr a taka różnica w naświetlaniu.
    Pozdrawiam
    Pucha i szkła NIKON

  2. #2

    Domyślnie

    OK, sprawdziłem, na manualnym ostrzeniu nie mam takich błędów. Problem wystepuje tylko na pomiarze matrycowym i AF. Czy pomiar matrycowy zbiera jakeś informacje które zapamiętuje czy jak??
    Nie rozumiem o co chodzi??
    Powiem dokładniej jak to wygląda. Łapię ostrość na coś ciemnego w pokoju, tak, żeby szas był dosyć długi, np. 1/30, następnie przekadrowuję na okno i czas odpowiednio się skraca, żeby nie było przepaleń i ustawia 1/200, ale i tak okno jest przepalone. Pstry
    Ale jak puszczę spust migawki to czas jeszcze bardziej się skraca do 1/1000 1/200 mam zdjęcie prześiwetlone na 1/1000 jest ok, więc o co chodzi?? Przecież fotografuję tę samą scenę, wszystko bez zmian,bez blokady ekspozycji, a różnica w czasach jest taka duża Co więcej przy takim samy eksperymencie ale z Manulanym focusem wszystko jest ok, czas po przekadrowaniu i przy mierzeniu ponownym jest taki sam. Czy to sprawa AF?? Może są jakieś ustawienia w aparacie??
    Ostatnio edytowane przez Robert S. ; 15-03-2007 o 16:09
    Pozdrawiam
    Pucha i szkła NIKON

  3. #3

    Domyślnie

    mam to samo w D50 ale na matrycowym pomiarze ( na punktowym i centralnie ważonym jest ok )
    D50; F80; T 28-75 2.8; N 35 1.8; N 50 1.8; S 70-300;
    pozdrawiam marek

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki marek za sprawdzenie Czyli jest ok, takma być....choć wg mnie trochę to dziwne
    Pozdrawiam
    Pucha i szkła NIKON

  5. #5

    Domyślnie

    Opisywał to kiedyś Ken Rockwell. Nikony tak mają na matrycowoym, że kiedy przekadrowywuje się po ustawieniu ostrości przy użyciu AF to aparat ustawia ekspozycje mniej więcej pośrodku pomiędzy ekspozycją zmierzoną przez pomiar matrycowy w punkcie ustawiania ostrością ekspozycją zmierzoną po przekadrowaniu. Jest to coś w rodzaju częściowej blokady ekpozycji. Niestety, o ile pamiętam, instrukcje osługi Nikona tego nie opisują.
    Sowy nie są tym, czym się wydają

  6. #6

    Domyślnie

    ALe wystarczy zablokowac AF/AE i juz masz i ekspozycje i AF zablokowany.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez slav1973 Zobacz posta
    Opisywał to kiedyś Ken Rockwell. Nikony tak mają na matrycowoym, że kiedy przekadrowywuje się po ustawieniu ostrości przy użyciu AF to aparat ustawia ekspozycje mniej więcej pośrodku pomiędzy ekspozycją zmierzoną przez pomiar matrycowy w punkcie ustawiania ostrością ekspozycją zmierzoną po przekadrowaniu. Jest to coś w rodzaju częściowej blokady ekpozycji. Niestety, o ile pamiętam, instrukcje osługi Nikona tego nie opisują.

    No właśnie, przetrzepałem instrukcje i nic na ten temat nie było. Dzięki za odpowiedź, przynajmniej wiem, że to nie wada body. Ale zaskoczony byłem, że tak to działa, wcześniej nawet nie zwróciłem na to uwagi.
    Dzięki za info.
    Pozdrawiam
    Pucha i szkła NIKON

  8. #8
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    01 2007
    Miasto
    Sosnowiec
    Posty
    50

    Domyślnie

    Pewnie największa waga pomiaru jest przypisywana do motywu głównego, czyli aktywnego punktu AF. Zmiany jasności tła są uwzględniane tylko w takim stopu by motyw główny został naświetlony prawidłowo.

  9. #9

    Domyślnie

    A może zmienić pomiar światła na centralnie ważony, chyba dokładniejszy od matrycowego??

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Mont Zobacz posta
    A może zmienić pomiar światła na centralnie ważony, chyba dokładniejszy od matrycowego??

    To jakiego pomiaru używam, zależy do fotografowanej sceny, na CW i SPOT nie ma tego zjawiska Po prostu byłem ciekaw, czy inni użytkownicy nikonów też tak mają. Byłem zdziwiony, tym bardziej, że występuje ti tylko przy AF, przy MF jest tak jak na spocie i cw, czyli normalnie
    Pozdrawiam
    Pucha i szkła NIKON

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •