Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie D300 - tryb wybory pola AF

    Mam problem w przełącznikiem na tyle obudowy trybu wyboru pola AF (wybór trybu pola AF: pojedynczy, dynamiczny, automatyczny).
    Problem polega na tym, że w każdym z ustawień tego przełącznika aparat zachowuje się jak w trybie wyboru pojedynczego punktu AF. Bez względu na położenie tego przełącznika na górnym wyświetlaczu wskazywany jest tryb "pojedynczy". Tryb AF C i S też nic nie zmienia w tym zakresie.
    Nie pomaga reset ustawień i zmiana obiektywu. Wrażenie mam takie, jak gdyby nie działał ten przełącznik z tyłu obudowy.
    Przekopałem fora, 3 razy przewertowałem instrukcję i brak mi już koncepcji...
    Macie jakieś inne pomysły lub sugestie co może być tego przyczyną?

  2. #2

    Domyślnie

    Czy przypadkiem nie masz zablokowanego trybu wyboru pól AF, pozycja LOCK, dźwignia koło wybieraka wielofunkcyjnego.
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  3. #3

    Domyślnie

    Nie, nie ma to znaczenia - jeżeli jest w pozycji lock to oczywiście nie mogę wybierać ręcznie pola, ale jak tylko jest odblokowany to bez względu na położenie przełącznika wyboru trybu pola AF, mam możliwość ręcznego wyboru pola AF (zachowanie jak trybie pojedynczego wyboru AF)...

    A co jeszcze zauważyłem - pomimo włączonego dźwięku do potwierdzania nastawienia ostrości, aparat ustawia ostrość ale nie generuje dźwięku z potwierdzeniem złapania ostrości... może to jest objaw który coś pomoże z nakierowaniem na przyczynę takiego jak opisałem powyżej stanu rzeczy...
    Ostatnio edytowane przez myrcin ; 13-07-2012 o 17:01

  4. #4
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Dźwięk zdaje sie jest tylko przy trybie AF-S.
    Za to wybory o których piszesz tylko w trybie AF-C. W menu oczywiście masz wybrane 51 pól AF ?
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #5

    Domyślnie

    AF 51 pół (z resztą bez znaczenia), wiem też że dzwięk jest tylko dla AF-S...
    Jakieś inne propozycje?

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez myrcin Zobacz posta
    AF 51 pół (z resztą bez znaczenia),
    Nie bez znaczenia, bo przy miejszej ilości pól nie ma opcji dynamicznego śledzenia. Często jedno ustawienie wpływa na to czy inna opcja jest w ogóle dostępna.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #7

    Domyślnie

    Aby na pewno? Mam tryb 3D w AF-C (dynamic AF Area, a3) i ręczny wybór spośród 11 pól (AF Pont Selection, a8 ) i działa - AF-C lata po wszystkich punktach, punkt łapania ostrości (i w AF-S i w AF-C) wybieram spośród 11.
    Zresztą, wybór mniejszej ilości pól w a3 nie wyłącza śledzenia - wyłącza tylko 3D tracking (który zresztą jest oddzielną opcją, można wybrać 51 pól bez tego).
    D300 | S 10-20 | N 18-200 VR | N50/1.4 AI | T 17-50/2.8 | S 105macro | N 70-300VR | SB600

  8. #8

    Domyślnie

    Zastanawiam się co w aparacie odpowiada za pomiar odległości obiektu w polu AF od aparatu, być może coś z tym elementem jest nie ok. Bo skoro AF działa, a aparat sam sie wybiera automatycznie pola w różnych trybach wyboru AF, to może coś w tym kierunku? Czyściłem jakiś czas temu matrycę (nie pierwszy raz), czy mogłem coś uszkodzić?
    Dzisiaj na noc wyjąłem baterię z aparatu, baterię naładowałem, jednak po włożeniu rano objawy bez zmian...

  9. #9
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez costi Zobacz posta
    ..- wyłącza tylko 3D tracking .
    To miałem na myśli
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  10. #10

    Domyślnie

    Czy są jakieś sposoby/programy które umożliwiają zczytanie z aparatu ewentualnych kodów błędu?
    Czy w informacjach exif zdjęć zapisywana jest np. szacowana odległość obiektu w polu AF do aparatu?

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •