Close

Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie odwrotne mocowanie - 1 obiektyw a 2 obiektywy

    Witam,
    Zastanawiam się nad zakupem jakiegoś taniego zestawu na początek przygody z makro, i zrodziły mi się w głowie 2 pomysły, chciałbym jednak rozwiać kilka wątpliwości z nimi związanych:

    1 zestaw:
    Do body podpinam normalnie 85/1.4, a do niego odwrotnie Heliosa 44M 58/2
    -rozumiem, że będzie działał pomiar światła
    -domyślam się, że pojawi się w takim zestawieniu winieta? (a raczej brak krycia całego kadru)
    -jak się ma maksymalna skala odwzorowania w stosunku do zestawu 2?
    -jak się ma minimalna odległość ostrzenia w stosunku do zestawu 2?
    -o ile większa będzie strata światła niż w 2 zestawie?

    2 zestaw:
    Do body podpinam jedynie odwróconego Heliosa 44M 58/2
    -pomiaru światła nie ma, ale to nie jest jakiś ogromny problem
    -domyślam się, że kryje cały kadr?

    W tej chwili przychylam się ku 2 rozwiązaniu, bo pomiar światła nie jest mi niezbędny. Zastanawia mnie jednak głównie różnica w odległości ostrzenia między tymi zestawami i skala odwzorowania. Dzięki za pomoc
    | FB | BLOG |

  2. #2

    Domyślnie

    1. - tak
    - oczywiście, będzie krążek w wizjerze
    - obliczasz ze wzoru: ogniskowa głównego obiektywu/ogniskowa dołączonego obróconego obiektywu czyli 85 : 44 i ok. 2 : 1
    - to trzeba sprawdzić praktycznie dla tego zestawu szkieł
    2. - kryje
    - skala ok. 1 : 1 (nieco mniej), ale jeśli umieścisz go odwrotnie na mieszku to do ok. 3.5 : 1.

    Pierwszym zestawem trudno się posługiwać, zwykle umieszcza się go na szynie i ogniskuje przez poruszanie pokrętłem.

    Niestety, nie pamiętam jakie są odległości robocze, może ktoś inny pomoże.

  3. #3

    Domyślnie

    W pierwszym przypadku największy minus takiego fotografowania to dosyć sporych rozmiarów "obiektyw", przez co czasami ciężko się fotografuje. I jak chcesz doświetlić kadr w grę wchodzi tylko zewnętrzna lampa błyskowa, która jest gdzieś bliżej kadru, bo taka luneta trochę zasłania.
    Tutaj masz trochę teorii: http://chomikuj.pl/H0akina/E-booki-+...,148533987.PDF.
    NIKON D750+MB-D16, N50 1.8G, N85 1.8G, N16-35 VR, N24-120 VR, N70-200 VR, N105 2.8G micro, SB-700, Helios 44M, Jupiter 37A

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi, sporo mi pomogły.
    Postaram się poszukać sklepu gdzie wszystko będzie na stanie i przetestować różne możliwości
    | FB | BLOG |

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •