Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16
  1. #1
    wojtekk1983
    Gość

    Question stalki a nocne zdjecia prosba o pomoc nikon d5000

    zacznę od tego że jestem zielony, dlatego proszę o wyrozumiałość

    Jestem posiadaczem nikona d5000 z kitowym obiektywem 18-105. Od jakiegos czasu narodzil mi sie pomysł żeby zaopatrzyć się w stałkę do mojego korpusu - ponoć dobra stałka to podstawa ... i tak czytajac o stałkach prawie zdecydowany bylem na nikora 35/1.8, ale prawdę mówiąc zastanawiam sie na ile to moja fanaberia a na ile faktycznie przydatne szkiełko. Z tego co poczytalem stalki sa idealne do portretow i zdjec z rozmytym drugim tlem, mniejsza glebia ostrosci - zgadza sie? Sa tez przede wszystkim jasniejsze. Wlasnie ten ostatni argument spowodowal ze stalka stala sie moim marzeniem... ubzduralem sobie bowiem ze dzięki niej będę robił ladniejsze zdjecia nocą ... czy to naiwne? naprawdę mam duży problem ze zrobieniem ladnego zdjecia noca, bez statywu nie wychodza prawie zadne a ze statywem, przy dluzszym czasie naswietlania rowniez nie sa takie jak bym chcial - czarny nie jest czarny a i kolory jakies takie malouwydatnione. Na pewno w duzej mierze problemem sa moje umiejetnosci, ale z braku ich zwalam to na oniektyw/aparat.
    Stawiajac na koniec pytanie chcialem zapytac po co mi stalka? Czy pomoze mi ona w nocnych zdjeciah? ew jaki obiektyw na nocne wyprawy powinien mnie zainteresowac? glownie fotgrafuje w podrozach - miasta krajobrazy etc...
    Ostatnio edytowane przez wojtekk1983 ; 10-06-2012 o 17:45

  2. #2

    Domyślnie

    Kolorów w nocy nie będziesz miał pięknych, bo jest ciemno. Możesz ustawić balans bieli manualnie.

    Stałka niewiele tutaj wniesie. Stałka to przede wszystkim mniejsza GO. Do twoich zastosowań masz chyba wszystko czego potrzeba. Statyw + w miarę szeroki obiektyw.

  3. #3

    Domyślnie

    Akurat ta stałka typowa do portretów nie będzie, mam i używam raczej przy fotkach całej postaci, ewentualnie od pasa.
    Co do nocnych zdjęć, też używam jej do fotografii gwiazd, ale raczej lepszych zdjęć nią nie zrobisz, po prostu będziesz mógł używac krótszych czasów naświetlania dla osiągniecia podobnego efektu. Np jeśli fotografujesz na szerokim koncu kita tj 18 mm mając 3.5 w stałce będziesz mogł skrocić sobie czas.
    O ile przy zdjęciach przed zmrokiem na 1.8 i podobitym iso w d5000 zrobisz fotkę bez statywu, o tyle nocą musiałbyś do stałki podpiąc d3s żeby zrobić nie poruszone zdjęcie

  4. #4

    Domyślnie

    masz dobry obiektyw do nocnych wypraw. Jasne obiektywy (ani wysokie ISO) nie ma wiele do rzeczy w nocnych statywowych zdjęciach.
    Na pewno zoom to podstawa, nie wyobrażam sobie po ustawieniu na statywie, gimnastyka i pochylanie się, celowanie i jednak trzeba wykonać "zoom nogami".
    W mojej opinii stalka jest najgorszym obiektywem do nocnych zdjęć (w sensie miejskich, gdzie częściej na szerokim kącie jedziemy i często zmieniamy kąt widzenia). Góry, księżyc na lasem, inna sprawa (ale na pewno nie 35mm)


    Obiektyw nie ma nic do problemów z kolorem (ew. drobne ale naprawdę drobne różnice w oddawaniu kolorów to nic w porównaniu do tego, co się w nocy dzieje)
    Aparat a ściślej jego użytkownik już tak. Nie piszesz czy fotografujesz w JPG. Jeśli tak, to ja nie wyobrażam sobie sensownych wyników w nocy. Wyłącznie RAW (NEF) i obróbka na komputerze.
    Ma i ja RB67, F90X, F4S+F4+1/2 F4, Metz ,SB i brzydkie Canony. Na góry m4/3

  5. #5

    Domyślnie

    witam - jeśli zadajesz takie pytanie - to "stałka" ci nie potrzebna, niestety z obiektywami stało-ogniskowymi, jest tak, że świadomie trzeba do nich dojrzeć i samemu zadecydować w jaką ogniskową zainwestować, bo dla każdego będzie to inna, a kupno bo "ktoś chwali" mija się z celem, nie będziesz w stanie wykorzystać walorów właśnie obiektywu stało-ogniskowego, mam kilka "stałek" i 35 akurat u mnie jest najrzadziej używana
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  6. #6

    Domyślnie

    A może spróbuj poznać technikę HDR, chociaż trochę teoretycznie, by odpowiedziała Ci ona na pytanie, dlaczego nocne zdjęcia innych są fajniejsze niż Twoje..?
    NIKON D750+MB-D16, N50 1.8G, N85 1.8G, N16-35 VR, N24-120 VR, N70-200 VR, N105 2.8G micro, SB-700, Helios 44M, Jupiter 37A

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Fludi Zobacz posta
    A może spróbuj poznać technikę HDR, chociaż trochę teoretycznie, by odpowiedziała Ci ona na pytanie, dlaczego nocne zdjęcia innych są fajniejsze niż Twoje..?
    Nie używam HDR a czasem zrobię fajne zdjęcie nocne, nie mieszajmy chłopakowi na początku.

    EDIT: i czytać, dużo czytać. Książka (ogólna o fotografii, czy dziedzinowa, np zdjęcia nocne) to 50-60zł, a to najlepiej wydane pieniądze w tej sytuacji. Przejrzeć katalog wydawnictw Galaktyka (chyba ze dwie o nocy) i Helion.
    Ostatnio edytowane przez JacekCz ; 10-06-2012 o 22:02
    Ma i ja RB67, F90X, F4S+F4+1/2 F4, Metz ,SB i brzydkie Canony. Na góry m4/3

  8. #8
    wojtekk1983
    Gość

    Domyślnie dzieki

    dzieki bardzo w takim razie faktycznie wstrzymam sie z kupnem stałki

    o HDR czytalem, nieudolnie probowalwm - niestety d5k nie ma automatycznej takiej funkcji a zmieniajac parametry naswietlania recznie zawsze porusze statyw :/ czy cos i niestety nie naloze potem idealni fotek no w kazdym badz razie nie wychodzi mi hdryzowanie na ta chwile jeszcze.

    JacekCz piszesz ze mam dobry obiektyw do nocnych wypraw... chyba faktycznie pozostaje mi czytac i czytac ,,, tak robie foty w JPEGach Rawy mnie przerazaly (robie duzo fotek i przechowywanie troche zajmuja i szybko zapewniaja karte ) ale musze faktycznie sprobowac jak one wygladaja nocami

    generalnie noca chcialbym umiec zrobic zdjecie bez statywu nie rozmazane mialem okazje byc na basenie noca z widokiem na miasto i jakbym nie ustawial to postacie w tym ja na zdjeciach nie wyszly ladnie wtedy po raz pierwszy pozalowalwm ze mam lustrzanke bo glupia malpka zrobilaby takie zdjecie a moj nikon potrzeowal sie naswietlac lapac ostorsc etc etc ... mam naddzieje ze to po prostu glupiego poczatki

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wojtekk1983 Zobacz posta

    generalnie noca chcialbym umiec zrobic zdjecie bez statywu nie rozmazane mialem okazje byc na basenie noca z widokiem na miasto i jakbym nie ustawial to postacie w tym ja na zdjeciach nie wyszly ladnie wtedy po raz pierwszy pozalowalwm ze mam lustrzanke bo glupia malpka zrobilaby takie zdjecie a moj nikon potrzeowal sie naswietlac lapac ostorsc etc etc ... mam naddzieje ze to po prostu glupiego poczatki
    Wreszcie ktoś się przyznał i docenił, ze lustrzanka sama zdjęć nie robi.

    Jeśli chodzi o nocne zdjęcia bez statywu przy wykorzystaniu światła jakiegokolwiek zastanego (lampy, księżyc) to raczej ciężko, zaleznie od warunków potrzebny jasny obiektyw plus aparat z dobrą matrycą niskoszumiącą. Jeśli masz na myśli nocne zdjecia tj fot gwiazd itp, to tylko i wyłacznie statyw.
    Co do zdjęć na basenie, jakbyś miał jasne szkło choćby i te przytaczane 35 1.8 i do tego podbił maksymalnie iso to podejrzewam że miałbys nie rozmazanąfotkę (zakładam ze było tam dosyc światła), jeśli nie, zawsze mozna doświetlic lampa bysłkowa która zamroziłaby ruch osób i a podbite iso i otwarte szkło złapało światło zastane

    Ćwicz, nie zniechęcaj się, na pewno z czasem lustrzanką osiągniesz efety dużo lepsze niz kompaktem

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wojtekk1983 Zobacz posta
    dzieki bardzo w takim razie faktycznie wstrzymam sie z kupnem stałki

    o HDR czytalem, nieudolnie probowalwm - niestety d5k nie ma automatycznej takiej funkcji a zmieniajac parametry naswietlania recznie zawsze porusze statyw :/ czy cos i niestety nie naloze potem idealni fotek no w kazdym badz razie nie wychodzi mi hdryzowanie na ta chwile jeszcze.
    Zdjęcie do HDR robi się ze statywu. Nigdy nie zrobisz kilku identycznych zdjęć z ręki.

    Cytat Zamieszczone przez wojtekk1983 Zobacz posta
    JacekCz piszesz ze mam dobry obiektyw do nocnych wypraw... chyba faktycznie pozostaje mi czytac i czytac ,,, tak robie foty w JPEGach Rawy mnie przerazaly (robie duzo fotek i przechowywanie troche zajmuja i szybko zapewniaja karte ) ale musze faktycznie sprobowac jak one wygladaja nocami
    Po prostu musisz nauczyć się usuwać bez zbędnych ceregieli nieudane zdjecia.
    Nie ma sensu zbierać tysięcy przeciętnych czy słabych zdjęć.

    Poza tym dzisiaj dysk 1 TB to 400 zł więc bez przesady.


    Cytat Zamieszczone przez wojtekk1983 Zobacz posta
    generalnie noca chcialbym umiec zrobic zdjecie bez statywu nie rozmazane mialem okazje byc na basenie noca z widokiem na miasto i jakbym nie ustawial to postacie w tym ja na zdjeciach nie wyszly ladnie wtedy po raz pierwszy pozalowalwm ze mam lustrzanke bo glupia malpka zrobilaby takie zdjecie a moj nikon potrzeowal sie naswietlac lapac ostorsc etc etc ... mam naddzieje ze to po prostu glupiego poczatki
    Jak czytam takie bzdury to ręce opadają.

    Myślisz, że małpa nie musi łapać ostrości i naświetlać zdjęcia? To niby jak je robi? Po to to masz czułość ISO w aby go użyć. Po to kupuje się jasne stalki żeby w słabych warunkach oświetleniowych zrobić zdjęcia bez statywu.


    Zresztą nawet szkoda czasu na tłumaczenia bo zanim zacząłeś robić zdjećia trzeba było poczytać o podstawach fotografii http://www.szerokikadr.pl/poradnik/ to nie było by niepotrzebnej frustracji.

    Masa ludzi myśli, że jak kupi lustrzankę to ta sama zrobi za nich zdjecia na miarę national geografic.
    Ostatnio edytowane przez Borat1979 ; 15-06-2012 o 17:18
    Sony A7 | Voigtlander 15/4.5 III | Tamron 28-75/2.8 RXD | Fuji 55/1.8


Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •