Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 34
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    03 2010
    Miasto
    Puszczczykowo
    Posty
    68

    Domyślnie Czy polar się przyda w moim przypadku? A może jakiś inny filtr?

    Witam, miałem ostatnio okazję robić zdjęcia na bloga o modzie w dość dużym słońcu i aby uniknąć niepożądanych cieni doświetlałem lampą SB-26 z boku i wbudowaną na wprost (także aby wyzwolić SB-26, i w praktyce wyglądało to tak- od lewej świeciła lampa, na wprost ja wbudowaną, z prawej słońce). Lecz przy takiej ilości światła musiałem używać wysokich przysłon (f/8-11) bo wiadomo, że byłem ograniczony do 1/200s naświetlania, co dało niepożądaną (dużą) GO i w związku z tym zdjęcia nie wyszły zbyt ciekawie:

    1.
    (Tutaj jeszcze jakiś paproch się pokazał na obrazku)

    2.

    I w związku z tym mam pytanie, w jaki filtr zainwestować aby zmniejszyć ilość światła na obrazku? Nie ukrywam że najbardziej lubię robić zdjęcia na przysłonach f/2.8-5.6, wiadomo zależnie od odległości obiektywu itp itd. Chciałem zainwestować w polaryzacyjny bo on i tak mi się przyda, ale czy on jest w stanie ograniczyć ilość światła? I jeśli tak to w jakim stopniu? Czy może lepiej zainwestować w jakieś filtry szare? Dodam, że do szkieł zawsze mam podpiętą UV-kę hoya, ale to w zasadzie tylko w celu ochrony szkła, i pytanie czy filtry nie będą się "gryźć" razem? Pozdrawiam serdecznie
    ND60 || N18-55 || N50 1.8G || N35 1.8G AF-S i... Od czegoś trzeba zacząć

  2. #2

    Domyślnie

    IMHO tylko filtr szary. Specjalistą od tego typu oświetlenia jest m.in. Łukasz Piech. Na jego blogu (wygoogluj) znajdziesz wiele użytecznych informacji.
    pozdrówka
    Wszyscy kłamią.
    ot, pstrykam: Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

  3. #3
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Polar do takich zdjęć raczej się nie nadaje; jak kolega napisał wcześniej - szary. Jednak filtr przyciemni w takim samym stopniu światło słoneczne, jak i to z lamp błyskowych...Robi się trochę kwadratura koła, bo będziesz musiał zainwestować w mocne lampy.
    Nie ma sensu jednoczesne używanie UV i drugiego filtra.

  4. #4
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    03 2010
    Miasto
    Puszczczykowo
    Posty
    68

    Domyślnie

    O to mi chodzi, żeby zmniejszyć ilość światła docierającego do matrycy. Bo jak mówiłem- iso 100, jestem ograniczony najkrótszym czasem wynoszącym 1/200s a chciałbym używać przysłon z zakresu f/2.8-5.6. Czyli filtr szary. A wie ktoś może o ile (najlepiej w wartości przysłon) polar zmniejsza ekspozycję? a co do bezsensowności używania dwóch filtrów razem- czy są ku temu jakieś przeciwwskazania, czy po prostu "tak się nie robi"? UV zakręcam na szkła od razu przy kupnie, i czuje się lepiej gdy tam są
    ND60 || N18-55 || N50 1.8G || N35 1.8G AF-S i... Od czegoś trzeba zacząć

  5. #5
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Polar przyciemnia o 1-2 działki, ale to jest "gratis" jaki dostajemy do jego podstawowej funkcji.
    Czasem zakłada się kilka filtrów jednocześnie ( np. w systemie Cokin), tak by uzyskać zamierzony efekt ( 2x szary albo inny przykład Fader - czyli dwa polarki zastępujące zestaw filtrów szarych ); stos0wanie UV + dodatkowy filtr nie ma sensu ( niepotrzebnie obniżasz jakość optyki).

  6. #6
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    03 2010
    Miasto
    Puszczczykowo
    Posty
    68

    Domyślnie

    Chodziło mi o to, że skoro i tak przymierzałem się do polara to przyda się ten "gratis" i mógłbym go wykorzystać . Ale chyba znalazłem idealny filtr dla siebie- szary Polaroid regulowany 1-8 działek przysłony . Korzystał ktoś z tego wynalazku? Jak się sprawuje?
    ND60 || N18-55 || N50 1.8G || N35 1.8G AF-S i... Od czegoś trzeba zacząć

  7. #7
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Wpisz w szukajkę: "Fader".

  8. #8
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    03 2010
    Miasto
    Puszczczykowo
    Posty
    68

    Domyślnie

    Poczytałem i niestety nie jest tak kolorowo jak to mogłoby się wydawać Ale wielkie dzięki za wskazówki
    ND60 || N18-55 || N50 1.8G || N35 1.8G AF-S i... Od czegoś trzeba zacząć

  9. #9

    Domyślnie

    interesuje Cie filtr ND, zapewne nie za mocny bo lampa nie wyrobi i tak

  10. #10
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez czarny_j Zobacz posta
    Poczytałem i niestety nie jest tak kolorowo jak to mogłoby się wydawać Ale wielkie dzięki za wskazówki
    Jest gorzej niż przypuszczasz

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •