Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1

    Domyślnie Kilka zdjęć od nowicjusza

    Witam

    Zdjęcia robię od około dziesięciu miesięcy i, wbrew obawom, postanowiłem podzielić się efektami swojej pracy. Nie wiem, czy to właściwa kategoria do umieszczenia tych właśnie zdjęć, ale bardziej pasującej na forum nie znalazłem.

    Jako że moje doświadczenie jest bardzo małe, to każda rada od bardziej doświadczonych fotografów bardzo mi się przyda

    1.


    2.


    3.


    Pierwsze zdjęcie to oczywiście Stare Miasto w Gdańsku, dwa pozostałe powstały w trakcie wakacyjnej podróży do Hong Kongu.

    Pozdrawiam!

  2. #2

    Domyślnie

    2 całkiem mi się podoba, choć uważam, że mniej wody-więcej nieba wyszło by temu zdjęciu na dobre.

    Ogólnie moim zdaniem jest całkiem ok, zwłaszcza jak na pierwszą wrzutę.
    FX+ FX + 20-35/2 + 50/1.4 + 85/1.8 + 70-200/2.8 VR

  3. #3

    Domyślnie

    Przyzwoite kadry. Najbardziej podoba mi się nr 3. Pamiętaj, aby ściany budynków trzymały pion Pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za opinie

    Cytat Zamieszczone przez Dune Zobacz posta
    Przyzwoite kadry. Najbardziej podoba mi się nr 3. Pamiętaj, aby ściany budynków trzymały pion Pozdrawiam
    Czy mógłbym wiedzieć, o które zdjęcie/zdjęcia (i które ich elementy) chodzi? Bo powiem szczerze, że nie za bardzo wiem, jak skorygować pochylenie ścian wynikające z perspektywy. W Lightroomie korekcja dystorsji obiektywu była oczywiście włączona. Może głupie pytanie, ale jestem samoukiem i pewne rzeczy są dla mnie jeszcze mocno niejasne Chciałbym wiedzieć, na co konkretnie zwrócić uwagę. Nic mi się w moje niewyuczone oczy nie rzuca (a przynajmniej nic takiego, co dałoby się wyrównać bez przekrzywiania innej części kadru).

    Dodam tylko, że zdjęcie z Gdańska było robione z poziomicą, a wieczorny Hong Kong wyrównałem do horyzontu.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez EONOnly Zobacz posta

    Czy mógłbym wiedzieć, o które zdjęcie/zdjęcia (i które ich elementy) chodzi?
    Chodzi mi o zdjęcia nr 1 i 3.
    Spójrz na nr 1, na kamienice po lewej stronie - wystepujące w nich linie pionowe (okna, krawędzie ścian itd), są pochylone w prawą stronę. Na trójce wyraźnie widać zniekształcenie perspektywy wywołane pochyleniem obiektywu w dół, wieżowce poza środkiem kadru "nie trzymają" pionu.

    O korekcji zniekształceń można poczytać np. tutaj.

  6. #6

    Domyślnie

    @Dune: Co do jedynki, masz rację. Ale na 3 to zniekształcenie perspektywy daje mz ciekawy efekt. Nie o to przecież chodzi, aby na wszystkich fotkach trzymać książkowy pion. Po to właśnie w kreatywnej fotografii wykorzystuje się szerokie szkła, że by zawinąć perspektywę. A w tym przypadku poeksperymentowałbym nawet z fiszem
    Z6II | N 14-30 | N 24-70 | S 8 + FTZ + Nodal Ninja R10

  7. #7

    Domyślnie

    Zgadzam się nie każdy dobry kadr obowiązkowo musi idealnie trzymać pion (czy też poziom). Jeśli jest to uzasadnione kompozycyjnie, pochylenie linii jest pożądane .
    Ostatnio edytowane przez Dune ; 02-10-2011 o 12:41 Powód: rozwinięcie

  8. #8

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za opinie Poniżej poprawiona wersja - czy o taką korektę chodziło?


    Co do zdjęcia nr 3 - moim zdaniem to właśnie ta perspektywa dodaje zdjęciu wyrazu. Wersja z "pochylonymi ścianami" wydaje mi się bardziej... monumentalna? A w przypadku tego zdjęcia to chyba pożądany efekt.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez EONOnly Zobacz posta
    Bardzo dziękuję za opinie Poniżej poprawiona wersja - czy o taką korektę chodziło?
    Tak

  10. #10

    Domyślnie

    Bardzo mi się podoba wieloplanowość 3

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •