Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25
  1. #1

    Domyślnie Kolejny raz D50 vs D80...

    Witam, to mój pierwszy post na forum i na wstępie chciałem się przywitać i przeprosić, że po raz N-ty zakładam podobny temat, ale wertuje forum od około miesiąca i dalej nie umiem podjąć decyzji.

    Sytuacja wygląda tak, że do tej pory jakoś bardzo nie interesowałem się fotografią, aczkolwiek czasami udało mi się zrobić w miarę logiczne zdjęcie moim kompaktem (Pentagram Photon 434 ), większe zainteresowanie fotografią przyszło po postawieniu akwarium morskiego (pozdrawiam tomajk), kiedy mój kompakt nie dawał sobie kompletnie rady z balansem bieli, ale mimo to kilka fotek wyszło względnie OK. Tak więc zacząłem się mocno interesować, czytać no i już mniej więcej ogarniam PODSTAWY teorii fotografii (przysłona, GO, FF/BF, ISO,abberacje itp.). Rozważałem zakup zaawansowanego kompaktu typu Samsung EX1, ale stwierdziłem, że za te pieniądze mogę poskładać dosyć rozsądny zestaw oparty o używane body Nikona, który da mi w perspektywie czasu dużo większe możliwości. Stąd wyznaczyłem orientacyjny próg finansowy i zacząłem przeglądać wszystkie modele Nikona i spośród nich wybrałem jako najbardziej mi odpowiadające D50 i D80.

    Moja główna wątpliwość jest taka, czy warto dopłacać ok. 400-500zl do D80. Chodzi mi głównie o ryzyko awarii tzn. jeśli kupię D80 za np. 1100zł i padnie to będzie mnie bardziej bolało niż jak padnie D50 za np. 650zł, wiem, że to może głupio brzmi, ale jednak...

    Bo generalnie porównując parametry to bardziej by mi pasował D80, pozwolę sobie pod spodem napisać moje osobiste zestawienie + i - D50 vs D80.

    D50:
    + stosunek cena/jakość
    + według wielu opinii dobre JPEG "prosto z puszki"
    + niska cena, a co za tym idzie będzie mniej szkoda jak używka padnie
    - brak commandera
    - mały LCD
    - brak podświetlenia górnego wyświetlacza
    - obsługa wyłącznie kart SD

    D80:
    + większy LCD niż w D50
    + lepsza matryca
    + ciut nowszy
    + commander
    + ISO 100
    + obsługa kart SDHC
    - ok. 40% droższy od D50

    Wyprzedzając pytanie, w niedalekiej przyszłości mam zamiar wyposażyć się w 50 f1.8 oraz jakąś lampę do którejś z puszek, a pierwszy uniwersalny zoom z jakiego chcę korzystać to 18-55 VR (z racji ceny i nie najgorszych mimo wszystko opinii), który w tym tygodniu do mnie przyjdzie chociaż jeszcze nie kupiłem puszki, ale stwierdziłem, że kupię już szkło bo trafiło się w przyzwoitej cenie i będzie czekało w pogotowiu aż upoluję puszkę.

    Co byście wybrali stojąc np. przed takim wyborem:
    D50 przebieg 11k - ok. 650zł
    D80 przebieg 5k - ok. 1200zł

    Tyle się już naczytałem i mam taki mętlik, że kompletnie nie wiem co wybrać, pieniądze generalnie nie są ogromnym problemem, tyle, że ja po prostu nie chcę za dużo wydać na pierwszy sprzęt (prosiłbym aby to uszanować i nie pisać, że z takim budżetem mam kupić sobie małpkę ), a jak wezmę D50 to za to co oszczędzę zostanie na 50 1.8 lub lampę.

    Prosiłbym o opinię w szczególności osoby, które miały kontakt z obydwoma modelami. Chciałem jeszcze spytać czy jest w PL jakiś rozsądny serwis gdzie można naprawić taką leciwą puszkę za rozsądne pieniądze ? Znalazłem polecany serwis, ale z tego co czytałem to serwis obiektywów. Opinię o serwisie Nikona z Postępu już czytałem na forum...

    Przepraszam za takie wodolejstwo, ale tak już mam, że trudno mi coś trafnie opisać w kilku słowach

    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Spajdi ; 18-09-2011 o 14:23

  2. #2

    Domyślnie

    Myślę, że jak masz do wyboru D80 z kitem i D50 z jasnym szkłem i lampą, to lepiej brać D50. Mój brat kupił jakiś czas temu D50 z kitem za 500 zł (ale z padniętą lampą) i to bardzo fajny aparat. Wcale tak bardzo nie szumi (w porównaniu z moim D5000). Na 1600 jest całkiem ok, jeśli warunki są w porządku. Minusem są strasznie małe karty i brak drugiego kółka (ale ja tego w D5000 też nie mam). Ogólnie fajny sprzęt.

  3. #3

    Domyślnie

    D50 miałem - jeden z lepszych aparatów Nikona. Rewelacyjne jpg. Koszmarnie ciemny wizjer! Dość mocno okrojony.
    D80 mam. Aparat lepszy od D50. Lepiej doposażony - zdecydowanie.
    Naprawiać /przy poważnej! awarii raczej się nie opłaca ani jednego, ani drugiego/.
    Przy wyższym ISO - szumią oba. Opisany przebieg to raczej "pikuś", co nie znaczy, że aparat może nie paść przy drugim naciśnięciu migawki.
    D50 - 6mln, D80 - 10mln pikseli. Jest bardziej z czego ciąć, a to czasami ważne.
    Stawiam na D80.

    Ew. sugeruje przemyśleć D3100.
    Tutaj jest... podpis

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Spajdi Zobacz posta
    ...
    Moja główna wątpliwość jest taka, czy warto dopłacać ok. 400-500zl do D80. Chodzi mi głównie o ryzyko awarii tzn. jeśli kupię D80 za np. 1100zł i padnie to będzie mnie bardziej bolało niż jak padnie D50 za np. 650zł, wiem, że to może głupio brzmi, ale jednak...

    ...
    D50 - 6mln, D80 - 10mln pikseli. Jest bardziej z czego ciąć, a to czasami ważne.
    Stawiam na D80.
    Ew. sugeruje przemyśleć D3100.
    Ba, żeby miał śrubokręt...

    Przez dwa lata miałem D80. Aparat trudnawy do nauki ( D50 "foci sam"). Ale jak się go pozna, to fotki robi piękne.
    Ma więcej punktów ostrzenia, ma braketing no i te karty - większe. Stawiam na D80 z małym przebiegiem.

    Pzdr.
    D700 + N24-70 + N80-200D ED + N70-300VR, SB-900

  5. #5

    Domyślnie

    chyba za mniej wiecej to co d50 mozna miec d70s ja bym jego poszukał rewelacyjna puszka

  6. #6

    Domyślnie

    D80 ma takze swietny wizjer pryzmatyczny. Ten z d50 sie nie umywa.

  7. #7

    Domyślnie

    Czyli póki co większość stawia na D80, hmm w takim razie chyba zaryzykuję D80 z małym przebiegiem. Co do D70s to nie biorę pod uwagę z kilku względów:

    - często ludzie sobie cenią znacznie drożej niż D50, a wtedy już lepiej dołożyć do D80
    - gorsze fotki "prosto z puszki" niż z D50 z tego co widziałem na forum
    - najwięcej "uszkodzonych", "na części" na allegro to właśnie d70/d70s może to przypadek, a może dlatego, że jest ich najwięcej, ale mnie to troszkę odstrasza...

    Chciałem napisać posta na forum w dziale kupię już dawno ogłoszenie,ale niestety ze względów restrykcyjnych nie mogę więc skupiam się na allegro.

    Co do trudności nauki D80 to tego się nie boję, ale nie chcę aparatu, który będzie robił takie zdjęcia, że będę musiał nad każdym RAW'em ślęczeć przy komputerze, żeby to jako tako wyglądało. Chcę, żeby JPEG'i przy poprawnie ustawionych parametrach ekspozycji i balansu bieli były względnie dobre, a RAW'ów użyję jak będę chciał zrobić jakąś "perełkę".
    Ostatnio edytowane przez Spajdi ; 18-09-2011 o 21:15

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Spajdi Zobacz posta
    Co do trudności nauki D80 to tego się nie boję, ale nie chcę aparatu, który będzie robił takie zdjęcia, że będę musiał nad każdym RAW'em ślęczeć przy komputerze, żeby to jako tako wyglądało. Chcę, żeby JPEG'i przy poprawnie ustawionych parametrach ekspozycji i balansu bieli były względnie dobre, a RAW'ów użyję jak będę chciał zrobić jakąś "perełkę".
    Cudow prosto z puszki nie oczekuj. Nie bedzie lepiej niz z d70s
    D50 za to przecukrza.
    Przy takim podejsciu do tematu lepiej szukac d200. Lepiej mierzy i ustawia.
    Wolanie RAWu nie jest tez jakas mordega. Nie przesadzaj.

  9. #9

    Domyślnie

    Nie chodzi o cuda, ale o względnie przyzwoite zdjęcia tak, żeby nie trzeba było każdych zdjęć z serii "u cioci na imieninach" obrabiać i jestem pewny, że to się uda osiągnąć, bo to się da prawie wszystkim osiągnąć, sęk w tym, że jednymi puszkami łatwiej, a innymi trochę trudniej i chciałbym, żeby puszka mi tego nie utrudniała, a jak widziałem porównanie tego samego kadru D50 vs D70 to D70 wypadł po prostu kiepsko i ja wiem, że dla niektórych to nie jest wada i tak tego nie traktuję, ale w moich oczach do moich potrzeb ta puszka traci. Nie zrozumcie mnie źle ja nie chcę robić zdjęć w trybie green bo nie do tego IMHO się kupuje lustrzankę, ale nie chcę też tracić nadmiaru czasu (którego nie mam zbyt wiele) na dłubanie każdego zdjęcia... Nie mam jeszcze doświadczenia żadnego z zabawą z RAW'ami więc nie do końca wiem co mnie czeka, ale domyślam się, że jest to czas, a czasu w dzisiejszych czasach chyba nikt nie ma zbyt wiele... niestety...

  10. #10

    Domyślnie

    d70s /d70 masz commander a ceny praktycznie te same co d50 ...serio ja juz mase tu po okolo 700pln widzialem za swojego dał◙em 600 A i puszka z tej trójki d50/d70/d80 najlepiej leży w reku imho /najwieksza

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •