Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    Szrapnel
    Gość

    Domyślnie Nie działa autofocus (18-105 + D80)

    Witam na forum.

    Posiadam Nikona D80 i obiektyw AF-S DX Nikkor 18-105 mm f/3.5-5.6G ED VR.

    Od pewnego czasu nie mogę robić zdjęć z autofocusem. Na trybie manualnym wszystko działa bez zarzutu. Po przełączeniu na AF aparat nie reaguje na naciskanie spustu migawki.
    Sporadycznie zdarza się (przy kombinowaniu z ogniskową i odległością), że zrobi zdjęcie, natomiast wcale nie słychać pracującego silnika w obiektywie.
    Sam obiektyw ma bardzo mały przebieg. Sprzęt nigdy mi nie upadł nie leżał w piachu itp. więc silnik raczej się nie miał jak zabrudzić.

    Moje pytanie do Was dotyczy tego, jaka jest szansa, że ta usterka dotyczy aparatu ?
    Wiem, że wszystkie objawy wskazują na winę obiektywu, ale nie mam tej pewności. Szkło jest jeszcze na gwarancji, ale nie chcę oddać być może sprawnego obiektywu do serwisu. Najprościej by było oczywiście podpiąć go do innego aparatu, ale niestety nie mam takiej możliwości.

    Czy ktoś miał podobny problem ? Czy to może być wina puszki, czy można śmiało postawić na usterkę obiektywu ?



    Z góry dzięki za sugestie

    PS. Styki próbowałem czyścić.

  2. #2

    Domyślnie

    najszybciej : www.wrozbyonline.pl/ekspert/1/Wrozka_Sybila
    najprościej : serwis
    domysły : forum.nikoniarze.pl

    styki,mf w menu puszki,popsuty silnik w obiektywie
    aparat nie reaguje na spust bo pewnie masz priorytet ostrości
    obiektyw inny przydało by się podpiąć jesteś z wawy a nikoniarzy z stamtąd sporo... i serwis też blisko

  3. #3

    Domyślnie

    Masz jakieś inne obiektywy jeszcze? Inne działają na body?
    Aparat fotograficzny. moje inspiracje i GPLUS
    "...świat opisują liczby, gdy znajdziemy wszystkie dane z odpowiedniego zbioru, pojawi się wzór..."

  4. #4

    Domyślnie

    Jeśli obydwa przełączniki są ustawione na A, to stawiam na obiektyw. Skoro jest na gwarancji, to podejdź do jakiegoś sklepu i podepnij do innego body.
    Jesteś z Warszawy, to po prostu podejdź do serwisu.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  5. #5

    Post

    Miałem podobny problem, pomogło podniesienie lustra w opcjach aparatu.

  6. #6

    Domyślnie

    Mam podobny problem.
    AF przy NIKON DX AF-S 18-55mm 1:3,5-5,6 G II ED nie działa
    Nie jest to problem body, bo Nikkor 28-80 mm 1:3.5-5.6D ostrzy bez problemu...
    Ile kosztowałby serwis? Czy jest możliwa samodzielna naprawa? Co mogło się stać - w jaki sposób mogłam uszkodzić AF? Czy w ogóle serwis jest opłacalny? :/

  7. #7

    Domyślnie

    cięzko wywróżyć. Zależy co w silniku poległo. oddaj do serwisu i zrobia ci wstępny kosztorys. NIe wiem czy jest sens naprawiać patrzac na cene tego szkła, bo to kitowy zgadza sie?
    Canon 50D + pare szpejów.

    http://skowron1990.digart.pl

  8. #8

    Domyślnie

    Tak - kit.
    Tak trzeba będzie zrobić. Nie wiecie jaki może być przybliżony koszt naprawy?

  9. #9

    Domyślnie

    Najtaniej będzie kupić drugi taki obiektyw na allegro. I tu masz dwie opcje, albo uszkodzony za 50-70zł i z dwóch składasz jeden sprawny, albo kupujesz sprawny za 200zł. Naprawa w serwisie wyniesie więcej niż zakup sprawnego obiektywu.

  10. #10
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    05 2013
    Miasto
    Piekary Śląskie
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam.

    W moim przypadku (18-105@D5100) pomógł reset softu do ustawień fabrycznych Wykonuje się go trzymając jednocześnie dwa przyciski z zielonymi kropkami na body aż do momentu kiedy ekran mrugnie ;]

    Pozdrawiam nikoniarzy.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •