Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie SB-900 a tryb automatyczny bez TTL

    Mam pytanie do znawców i użytkowników lampy SB-900. W instrukcji na stronie C-22, D5 i D-8 jest opisany tryb automatyczny bez TTL. Czy ten tryb ma zastosowanie głównie do współpracy z aparatami, które nie obsługują TTL-a czy może ma on również jakieś praktyczne zastosowanie do współpracy, np. z D90 ?

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jacek.gold Zobacz posta
    do wszystkiego
    Jak mawia mój znajomy: "jak coś jest do wszystkiego to znaczy, że jest do niczego". Gdyby ktoś z Szanownych Koleżanek lub Kolegów w wolnej chwili wyjaśnił mi w prostych żołnierskich słowach o co kaman z tym trybem to byłbym wdzięczny. Pzdr

  4. #4

    Domyślnie

    no pewnie chodzi o wykorzystanie czujnika w lampie, czyli całą automatyką naświetlania steruje lampa bez pomiaru błysku ttl

  5. #5

    Domyślnie

    Pozwolę sobie dalej drążyć temat. Jeśli w trybie i-TTL aparat steruje mocą błysku, a w trybie błysku z automatyczną regulacją przysłony lampa steruje mocą błysku, to czy ustawiając aparat w tryb A (stosując takie same wartości przysłony, czasu, iso itd.) powinniśmy otrzymać mniej więcej tak samo naświetlone zdjęcia w obu trybach pracy lampy ?

  6. #6

    Domyślnie

    zakładając, że jest tak jak napisałem powyżej (nie wiem tego na pewno, bo dla mnie istnieją jedynie trzy ustawienia, ttl, ttl bl, m) można przyjąć, że w wielu przypadkach ustawienie automatyki lampy da podobne rezultaty. Podobne nie znaczy identyczne, bo ja to wyraźnie widzę różnice pomiędzy TTL a TTL BL, więc tym bardziej będą widoczne w trybach A. Chociaż z własnych doświadczeń: właściwie większość zdjęć zrobionych z lampą jest przeze mnie jakoś korygowana (zwykle na minus) więc rzekłbym, że niezależnie od tego jak "inteligentna" będzie lampa i tak praktyka najważniejsza (zwłaszcza teraz, znaczy w czasach kiedy się praktycznie nie robi zdjęć z głowicą lampy na wprost fotografowanego obiektu).
    Nie bardzo wiem co ma do tego wszystkiego preselekcja przysłony ustawiona w aparacie ?? (oczywiście przy założeniu, że w obu przypadkach między lampą a aparatem przesyłane są informacje o aktualnie ustawionej przysłonie).

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez look Zobacz posta
    Nie bardzo wiem co ma do tego wszystkiego preselekcja przysłony ustawiona w aparacie ??
    Dlatego, że według instrukcji przy trybie błysku z automatyczną regulacją przysłony trzeba ustawić aparat w tryb A lub P. Przy trybie A mogę uzyskać takie same wartości przysłony, czasu, iso itd. a więc porównywalne parametry do sterowania mocą błysku. Dla mnie look również istnieją tylko te trzy tryby o których wspomniałeś. Może dlatego, że dzisiaj trochę mi się nudzi to tak sobie kombinuję. Mimo starań z mojej strony nie udało mi się zrobić zdjęć w TTL-u i trybie błysku z a.r.p. nawet podobnie naświetlonych. I teraz nie wiem, czy ja popełniam jakiś błąd, czy lampa źle działa, czy tak po prostu ma być. Pzdr

  8. #8

    Domyślnie

    Tryb w którym lampa mieży sama ilość światła jest bardzo stary i ma co najmniej 30 lat, natomiast TTL do następca tej technologi. Problem polegał na tym, że ten czujnik w lampie miał jeden kąt patrzenia np. 35 mm, a ludzie do aparatów podpinali różne obiektywy i jak mieli robić zdjęcia lampą przy 105 mm, skoro pomiar światła był na 35 mm?

    Co do mocno ograniczonych zastosowań tego trybu w czasach TTL radzę poczytać tutaj - najlepiej przyczytaj sobie całego bloga to dowiesz się trochę więcej również o CLS.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Lukdz Zobacz posta
    Tryb w którym lampa mieży sama ilość światła jest bardzo stary i ma co najmniej 30 lat, natomiast TTL do następca tej technologi. Problem polegał na tym, że ten czujnik w lampie miał jeden kąt patrzenia np. 35 mm, a ludzie do aparatów podpinali różne obiektywy i jak mieli robić zdjęcia lampą przy 105 mm, skoro pomiar światła był na 35 mm?

    Co do mocno ograniczonych zastosowań tego trybu w czasach TTL radzę poczytać tutaj - najlepiej przyczytaj sobie całego bloga to dowiesz się trochę więcej również o CLS.
    No i już ujrzałem światełko w tunelu (mam nadzieję, że to nie pędzący na mnie pociąg ). Dzięki Lukdz, szczególnie za przypomnienie o tym blogu. Parę miesięcy temu czytałem go, ale dość pobieżnie, a jest tam parę ciekawych informacji, z którymi warto się zaznajomić. Pzdr

  10. #10

    Domyślnie

    A i jeszcze jedna uwaga - niezależnie od tego czy wybierzemy tryb TTL, czy A to za podejmowanie decyzji o mocy błysku odpowiada układ zamontowany w lamie:
    -w przypadku tryby A (z automatyką przysłony) do lampy są podawane informacje o przysłonie, a ona sama mierzy odbite światło błysku swoim czujnikiem,
    -w trybie TTL dostaje ona dodatkowo pomiar ilości światła, które dotarło do aparatu z przed łysków,
    -a w trybie TTL BL dodatkowo info o zastanej ilości światła i odległość na jaką jest ustawiony autofokus.

    I oczywiście niezależnie od powyższego jest info o ogniskowej obiektywu i matrycy (DX/FX). A w drugą stronie wraca informacja o filtrach barwnych.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •