Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24
  1. #1

    Domyślnie Słabe nasycenie kolorów - RAW i D80

    Mam kłopot, po powrocie z zagranicznych wojaży zauważyłem, że zdjęcia z mojej d80-ki są słabo nasycone kolorami (w porównaniu np do drugiego aparatu, który również miałem ze sobą, różnica jest znaczna). Zdjęcia były robione w formacie RAW. Najdziwniejsze jest to, że na ekranie LCD aparatu fotograficznego kolory są ok, natomiast po zgraniu na kompa kolory są mniej nasycone (sprawdzałem na 3 kompach, z czego 1 miał monitor crt, reszta LCD, to na pewno nie kwestia monitora, czy ustawień windowsa).

    Ponadto w Picasa Google kolory miniatury (czyli JPG-a dołączanego do RAW-a) są prawidłowe, ale po "poprawieniu", czyli po wczytaniu właściwego pliku RAW już jest źle.

    Czy ktoś spotkał się z czymś takim?
    Nikon D80 + N70-200VR z TC-1.7EII, N18-200VR, N105 micro VR, S10-20, N R1C1

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bartosh Zobacz posta
    (...)
    Ponadto w Picasa Google kolory miniatury (czyli JPG-a dołączanego do RAW-a) są prawidłowe, ale po "poprawieniu", czyli po wczytaniu właściwego pliku RAW już jest źle.

    Czy ktoś spotkał się z czymś takim?
    Google Picasa nie obsluguje prawidlowo NEF'ow z D80. Zdecydowanie obrabiaj je czyms innym (patrz kilka watkow wyzej).

    pozdrawiam,
    Pawel
    D300s, N 17-55/2.8, N 70-210/4-5.6, SB-800

  3. #3

    Domyślnie

    Wygląda na to, że właśnie w tym był problem - w capture NX wszystko jest OK. Dzięki za pomoc.

    Ps. Swoją drogą bardzo żałuję, że Picasa nie radzi sobie z NEF-ami, gdyż bardzo polubiłem ten program. Czy znacie coś podobnego lubiącego NEF-y z d80?
    Nikon D80 + N70-200VR z TC-1.7EII, N18-200VR, N105 micro VR, S10-20, N R1C1

  4. #4

    Domyślnie

    Ja uzywam faststone image viewer bardzo przyjemny programik i czyta wszystko i ma sporo ciekawych opcji zarowno zwiazanych z archiwizacją jak i nawet z drobną obróbka. A co do wyglądu NEF'ów w innych programach to w każdym wygląda on inaczej. Nef nie jest do oglądania tylko trzeba go wywołać. Po to się robi w NEF'ach zeby samemu wszystko ustawic:kontrast nasycenie itp.

  5. #5

    Domyślnie

    Pewnie w ktorejs z nowych wersji dodadza osbluge NEF'a z D80.
    Ogolnie NEF jest na liscie wspieranych formatow, domyslam sie, ze ten z D80 rozni sie od poprzednikow?
    http://picasa.google.co.uk/support/b...f&topic=&type=

  6. #6

    Domyślnie

    Witam.
    Mam podobny problem jak bartosh, z tym że otwieram zdjęcia w Camera Raw.
    Poniżej daję screeny porównujące nefy z jpg.



    Oczywiście można dojść 'ręcznie' do efektów uzyskanych w jpg, ale o wiele dłużej zajmuje wtedy obróbka zdjęcia, poza tym nie mamy porównania ze zdjęciem o prawidłowym kontraście i kolorach. Wiadomo, można zerknąć sobie na jpg otwarty chociażby w podglądzie windowsowym, ale chyba nie ma sensu się tak 'męczyć'.

    Do czwartku muszę znaleźć rozwiązanie problemu, z góry wielkie dzięki za wskazówki!

    p.s. zmiana trybu z Adobe RGB na sRGB w Camera Raw nic nie daje
    Ostatnio edytowane przez D.K. ; 20-01-2009 o 15:30

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez D.K. Zobacz posta
    Witam.
    Mam podobny problem jak bartosh, z tym że otwieram zdjęcia w Camera Raw.
    Poniżej daję screeny porównujące nefy z jpg.



    Oczywiście można dojść 'ręcznie' do efektów uzyskanych w jpg, ale o wiele dłużej zajmuje wtedy obróbka zdjęcia, poza tym nie mamy porównania ze zdjęciem o prawidłowym kontraście i kolorach. Wiadomo, można zerknąć sobie na jpg otwarty chociażby w podglądzie windowsowym, ale chyba nie ma sensu się tak 'męczyć'.

    Do czwartku muszę znaleźć rozwiązanie problemu, z góry wielkie dzięki za wskazówki!

    p.s. zmiana trybu z Adobe RGB na sRGB w Camera Raw nic nie daje
    Ustaw sobie profil aparatu w Camera raw to wszystko będzie miało ręce i nogi. Capture NX profile ma w sobie od razu i rozpoznaje aparat po danych exif ze zdjęcia, dzięki czemu w Capture nx zdjęcia wyglądają poprawnie.

  8. #8

    Domyślnie

    Ja używam UFRaw'a i też bangla.
    "Am Anfang schaute ich mich um, konnte aber den Wagen, von dem ich träumte, nicht finden. Also beschloss ich, ihn mir selber zu bauen." F.Porsche

  9. #9

    Domyślnie

    RawTherapee - daje rade i nie marudze.
    Elektryczna klamka od Tippmana zasilona powietrzem o wysokim ciśnieniu, służąca do robienia siniaków w okolicach głowy. A do tego jakiśtam Nikon do dokumentowania dzieła zniszczenia.

  10. #10

    Domyślnie

    Mam podobny problem choć w zupełnie drugą stronę. Camera raw i jpg z niego są do siebie podobne, natomiast to samo zdjęcie wywołane capture NX2 jest zupełnie inne kolorystycznie. tzn jest jak na mój gust zbyt duże nasycenie. dla potwierdzenia przykładowe zdjęcie


    jpg po lewej pochodzi z capture NX2 po prawej z camera raw
    co zrobić z tym fantem?


    edit: jak teraz patrze jak nefa wyświetla capture NX2 to tez jest taki nasycony.
    Który odczyt zdjęcia uznać za właściwy? Kto przekłamuje capture czy camera raw?

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •