Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25
  1. #1

    Domyślnie Nikkor 105mm 2.8 Micro VR kontra Nikkor 105mm 2.0 DC

    Witam

    Noszę się z zakupem tele pod pełną klatkę które by zastąpiło ciężkiego 80-200 2.8 ED (może średnio zastąpi ale muszę mieć coś powyżej 80 a tele bez VR średnio się sprawdza w ślubach, ogólnie poza plenerem ogniskowe powyżej 120-130 w zasadzie są mi osobiście nie potrzebne, nawet na FX.
    Rozważam zakup Nikkora 105 2.8 albo 105 2.0 DC. Mimo różnicy w cenie od razu powiem że jestem bardziej za dc głównie za bokeh, regulacje nieostrości i płytszą głębie. Ten drugi znów jest tańszy i ma macro. W pseudo niezależnych testach oba są chwalone za bardzo dobrą ostrość, świetny AF i piękny bokeh. Może ktoś coś doradzić kto miał do czynienia z tymi szkłami ?
    Proszę o poradę.
    Ostatnio edytowane przez IaceQ ; 20-05-2011 o 07:21
    D610 + D90 | 14 2.8 | 35 1.8 | 50 1.4 | 85 1.4 | (105 2.0 DC) | SB800 + YN465 + YN465II

  2. #2

    Domyślnie

    mam oba, żadnego nie mam zamiaru oddać

    dwa zupełnie inne szkła micro nikkor wg mnie do portretu się nie nadaje, a 105 dc jest jak by to ująć, magiczna ma mityczną plastykę i takie tam po prostu zdjęcia "lepiej wyglądają"

    z praktycznego punktu widzenia bierz micro 105 :

    1. cena
    2. VR
    3. ta sama ogniskowa
    4. ostrzejsza jeżeli to dla Ciebie główne kryterium
    5. DC to tylko bajer używam tylko jak chce soft focusa ( chociaż szkło mam od paru miechów może nie umiem, ale różnice są minimalne )
    6. różnica 2 a 2.8 jest znikoma ( 2.8 od 3m )
    7. mniejsza średnica filtra

    itd można by wymieniać ...gdybym wybiegał z płonącego budynku i nie miał możliwości zabrać dwóch szkieł widział byś mnie ze 105 DC na szyi

  3. #3

    Domyślnie

    Jakiś czas temu stałem przed podobnym wyborem i po obejrzeniu setek zdjęć i przeczytaniu masy opinii i testów doszedłem do następujących wniosków:
    Nikkor 105/2.0DC
    ++ światło f/2.0 i oczywiście ta głębia ostrości!
    + DC (mnie ta opcja nie przekonała, ale zawsze jednak warto coś mieć niż nie mieć)
    + gabarytowo trochę mniejszy od 105VR
    +/- zauważalnie mniej ostry od 105VR, co przy portretach niektórzy uważają za zaletę
    - pierścień zmiany A/M - jak w podobnych konstrukcjach Nikona, lubi pękać
    - brak stabilizacji
    - używka droższa o 1000zł od 105VR (albo i więcej)

    Nikkor 105/2.8VR
    +++ bardzo wydajna stabilizacja
    ++/- ostry jak brzytwa już od pełnej dziury, ale znowu - dla niektórych zbyt ostro do portretów
    + tańszy
    + makro
    + AF-S (zdarzało mi się go podpinać do puszki bez śrubokręta, więc dla mnie jednak zaleta)
    - w porównaniu choćby do Tamrona 90/2.8 czy Sigmy 105/2.8 - spore wymiary i waga, ale mimo wszystko jeszcze w granicach rozsądku

    Ja wybrałem 105VR - dla mnie ten obiektyw nie ma praktycznie wad. Zadecydowała cena, stabilizacja i makro.
    Każdy ma jednak inne priorytety, więc sam musisz zdecydować co dla Ciebie ważniejsze.
    Ostatnio edytowane przez Drogis ; 20-05-2011 o 08:03

  4. #4

    Domyślnie

    Potwierdzacie to co przeczytałem wcześniej, gdyby nie fakt że mam małe zboczenie na punkcie portretów (każdy fotograf ślubny ma swój styl, mi bardzo leżą portrety) to brałbym w ciemno VR. darkmajin masz jakieś sample z obu szkieł na pełnej dziurze ? Najlepiej tego samego obiektu. Byłby to krok milowy w drodze do podjęcia decyzji. Będę wdzięczny. Sampli pełno ale porównania mało.
    D610 + D90 | 14 2.8 | 35 1.8 | 50 1.4 | 85 1.4 | (105 2.0 DC) | SB800 + YN465 + YN465II

  5. #5

    Domyślnie

    przyjadę ku domowi po robocie to zrobię coś bo z reguły nie robię tego samego dwoma różnymi szkłami


    edit:

    jest tylko jeden minus 105 dc ... mikrokalibracja, przed kupnem naczytałem się że prawie każdy trzeba kalibrować szczęście czy nie mój jest git bez korekcji

    przejrzyj temat o tym szkle + przykłady z nikoncafe.com

    105VR przykładowe fotki

    105 i 135 dc
    Ostatnio edytowane przez darkmajin ; 20-05-2011 o 08:33

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez darkmajin Zobacz posta
    ....
    6. różnica 2 a 2.8 jest znikoma ( 2.8 od 3m )
    ...
    Na serio można dopiero od 3 metrów nim ostrzyć np. w fotografii produktowej ?
    I'm not normally a religious man, but if you're up there, save me, Superman!
    www.photolink.pl : Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez malita Zobacz posta
    Na serio można dopiero od 3 metrów nim ostrzyć np. w fotografii produktowej ?
    ponizej 3m zmienia sie maksymalna przyslona - chyba nawet do f4 przy min odleglosci. Standard w szklach makro
    Ostatnio edytowane przez Slon ; 20-05-2011 o 09:48

  8. #8

    Domyślnie

    w gwoli przypomnienia 105vr ( w makro to oczywiście nie przeszkadza portrecik i owszem )

    *zapożyczone od kena


    105 jest mniej ostra, skóra nie ma tylu uwidocznionych defektów, ale zdjęcie samo w sobie jest ostre ....wydaje się że wygładza skórę zostawiając resztę ostrą wiem że to nie możliwe może na tym polega magia tego szkła

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez darkmajin Zobacz posta

    105 jest mniej ostra, skóra nie ma tylu uwidocznionych defektów,

    Która 105
    D610 + D90 | 14 2.8 | 35 1.8 | 50 1.4 | 85 1.4 | (105 2.0 DC) | SB800 + YN465 + YN465II

  10. #10

    Domyślnie

    DC - Digital Cream
    Nie wiem, nie znam się - nie bierzcie mnie na poważnie.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •