Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Inny punkt ostrości na różnych punktach AF

    Waśnie przy użyciu obiektywów AF-D zauważyłem, że im niższego punktu ustawiania ostrości używam, tym aparat ustawia ostrość dalej, a im wyższego, tym bliżej.

    Czym to może być spowodowane?
    D600 | D750 | D7200 ||| 35/1.4 ART | 50/1.4 ART | 18-35/1.8 ART | 85/1.8 G | 135/2 D | 17-35/2.8 | 24-70/2.8 | 70-210/4
    było: D700 | D3100 | D5200 | CoolPix8800 | 14/2.8 HSM | 28/1.8G | 35/1.8 G DX | 50/1.5 HSM | 85/1.8 D | 135/2 bez D | 12-24/4.5-5.6 HSM | 28-200 D i G | 18-105 G | 18-200 G | 28-300 G | 200-500/5-6.3

  2. #2
    Oszczędny w słowach Awatar reggy
    Dołączył
    02 2010
    Miasto
    Olsztyn/Gdańsk
    Posty
    156

    Domyślnie

    Rozjeżdżanie się górnych i dolnych punktów AF może być skutkiem złego kąta pod jakim zatrzymuje się pomocnicze lusterko kierujące obraz do czujników AF. Lustro to opiera się (nie wiem czy w D700 też, ale w D7000, D5000, D90, F80 na pewno) na jednej z wykorbionych śrub imbusowych w komorze lustrza - tej dalszej. Tym wykorbieniem właśnie reguluje się kąt pod jakim się zatrzymuje lustro.
    Nie wiem czy w Twoim wypadku tak jest, ale jak bawiłem się z D5000 tą śrubą, to górne i dolne punkty ewidentnie się rozjeżdżały w dwie różne strony.
    Czyli albo serwis i kalibracja, albo się pobawić, albo przeboleć.
    No ale najdziwniejsze, że występuje to z AF-D. Potraktuj to co napisałem wyżej jako luźny wywód
    Pozdrawiam, Piotr Reddig!
    Moja galeria: www.picasaweb.google.com/piotrreddig

  3. #3

    Domyślnie

    Pytanie do reggy. Czy ustawiając punkt ostrości w korpusie na +20 przy maksymalnym zoomie zdjęcia mogą wychodzić źle przy ogniskowej 24mm tzn. ostrość będzie w innym punkcie na 70mm, a w innym na 24mm (mam sigme 24-70)?
    Coraz mniej Nikona.

  4. #4

    Domyślnie

    Kalibracja puszki na Twoja bolączke w serwisie to koszt 105 PLN i aparat wraca do pełnej ostrosci

  5. #5

    Domyślnie

    Sam już nie wiem, raz jest dobrze raz jest źle, nie wiem czy to moja wina czy puszki. Jest jakiś sposób albo to zdiagnozować, zrobić testy, może jedno zdjęcie na 10 jest złe.
    Coraz mniej Nikona.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez weller Zobacz posta
    Pytanie do reggy. Czy ustawiając punkt ostrości w korpusie na +20 przy maksymalnym zoomie zdjęcia mogą wychodzić źle przy ogniskowej 24mm tzn. ostrość będzie w innym punkcie na 70mm, a w innym na 24mm (mam sigme 24-70)?
    Nie jestem reggy, ale TAK. Mikroregulacja dość dobrze sprawdza się w stałkach, ale jeżeli trzeba jej użyć z zoomem, to może być ostro pod górkę: ostrość przy np 24mm może być zupełnie inna niż przy 70 a żeby nie było za łatwo, może się zmieniać się w funkcji odległości od obiektu. Przerobiłem taki przypadek. Zabawa niezła, doświadczenie wzrasta skokowo, a szkłem na 2,8 za skurczybyka ostrego zdjęcia w wybranym punkcie się nie zrobi.
    tedd
    D cośtam + stos szkła, metalu i innego badziewia
    www.fotopodhale.net

  7. #7

    Domyślnie

    Jeszcze jedno - w innym korpusie to samo szkło potrafi się zochowywać przewidywalnie.
    tedd
    D cośtam + stos szkła, metalu i innego badziewia
    www.fotopodhale.net

  8. #8

    Domyślnie

    No właśnie ja tak mam, że jak ustawie na 70mm dobrze to przy 24mm jest nieostre, w drugą stronę odwrotnie. Ostatecznie zostawiam to bez zmian na wartość 0 i żyje z tym, radze sobie w inny sposób.
    Coraz mniej Nikona.

  9. #9

    Domyślnie

    Jeżeli to faktycznie 1 na 10 jest do kosza, to problem jest tzw. mały.
    A zdiagnozować nie jest trudno - trzeba zrobić zdjęcia testowe np małego przedmiotu na jednolitej płaskiej powierzchni zmieniając każdorazowo punkty pomiarowe. A później zostaje sprawdzić na jakich punktach trafia, a na jakich pudłuje i ew. później stwierdzić w którą stronę pudłuje, np przy pomocy standardowego testu BF, FF.
    tedd
    D cośtam + stos szkła, metalu i innego badziewia
    www.fotopodhale.net

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •