Close

Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: Octa 180?

  1. #1

    Domyślnie Octa 180?

    Hej mam pytanie do bardziej kumatych w temacie... Czy octa 120 cm dopali plan z całą postacią z Lampą Quantuun S400, czy może się nie bawić i zapodać 180 cm (mocy powinno wystarczyć, ponieważ nie musi być to robione na ISO 100-200). Będzie to mój pierwszy soft, który mam zamiar używać do zdjęć studyjnych, ale nie sama sylwetka, a raczej inscenizowanych, gdzie czasem w kadrze będzie jeszcze jedna osoba lub jakieś rekwizyty. Do portretu mam disha z plastrem i dyfuzorem 70 cm, więc mniejszy soft nie jest mi niezbędny w tej chwili.
    D700, N50/1.4 </br>
    <a href="https://www.facebook.com/bernardbaniafotografia"></a> <--- BERNARD BANIA - FOTOGRAFIA

  2. #2

    Domyślnie

    zależy w jakiej odległości (i na jakiej wysokości) będzie ta okta
    ważne jest aby "w miarę" równo naświetlić całą postać a okta w środku daje więcej światła niż na obrzeżach

    180cm spokojnie da radę ... ale można też użyć 150 cm (tylko na większej mocy i ustawionej ciut dalej)
    120 cm.. to już troszkę kombinowania

    150 cm to chyba najlepszy kompromis
    NinoVeron |==========[> | IG | Flickr | BLOG | MM | FB
    "na co sprzętu qpa gdy fotograf d..."

  3. #3
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez teatralniak Zobacz posta
    ..Czy octa 120 cm dopali plan z całą postacią ..czy może się nie bawić i zapodać 180 cm ..

    Do portretu mam disha z plastrem i dyfuzorem 70 cm, więc mniejszy soft nie jest mi niezbędny w tej chwili.
    Z tego co tu napisałes można by wyciągnąć wniosek, że wielkość softboxu, okty, beautydisha wiążesz proporcjonalnie z rozmiarem tego co chcesz oświetlić. Tymczasem to nie w tym rzecz. Rózna wielość okty (disha, reflektora itp) daje rózne światło. Ale malutkim softboxem można oświetlić duży plan zdjęciowy, a dużym softboxem plan malutki. To będzie po prostu inne światło.
    Nie powinieneś więc tak naprawdę pytać o wielkość okty, tylko opisać jakie światło chcesz dostać i podać z jakiej odległości będziesz świecił.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Z tego co tu napisałes można by wyciągnąć wniosek, że wielkość softboxu, okty, beautydisha wiążesz proporcjonalnie z rozmiarem tego co chcesz oświetlić. Tymczasem to nie w tym rzecz. Rózna wielość okty (disha, reflektora itp) daje rózne światło. Ale malutkim softboxem można oświetlić duży plan zdjęciowy, a dużym softboxem plan malutki. To będzie po prostu inne światło.
    Nie powinieneś więc tak naprawdę pytać o wielkość okty, tylko opisać jakie światło chcesz dostać i podać z jakiej odległości będziesz świecił.
    Dzięki za wskazówki jeżeli chodzi o zależność rozmiarów modyfikatorów, a fotografowaną scenę. Jeżeli chodzi o pracę z lampami studyjnymi i całą gamą ich modyfikatorów to jest to początek mojej "przygody" i zapewne dlatego nieprecyzyjnie sformułowałem pytanie. Jeżeli chodzi o jakość światła, jego "miękkość" to już się przekonałem, przy pierwszych próbach jaka jest różnica między octą 150 cm, a np. dishem z plastrem. Podoba mi się ostrzejsze, bardziej "kierunkowe" światło z BD portrecie, a nawet planie amerykańskim. Jeżeli chodzi o pytanie o octę, to miałem na myśli mniej kontrastowe, bardziej miękkie światło do oświetlenia dość sporego planu z odległości od właściwie 1 do 4 m. Jeżeli chodzi o to co napisałeś odnośnie wielkości softów, to rozumiem, że wraz ze zmniejszeniem rozmiaru samego softa jeżeli chciałbym oświetlić większy plan musiałbym "odchodzić" ze światłem, a to powodowałoby duże straty światła i podnoszenie mocy błysku?
    D700, N50/1.4 </br>
    <a href="https://www.facebook.com/bernardbaniafotografia"></a> <--- BERNARD BANIA - FOTOGRAFIA

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •