Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    barbaaaa
    Gość

    Smile Nikon D90 - jakie szkło

    Witam mam zamiar kupić N D90 w związku z tym kieruje do Was pytanie dot. szkła...
    Naczytałam się już nt. kitowego VR i naprawdę nie wiem na co się zdecydować.
    Zależy mi na ładnych zdjęciach portretowych oraz na dobrym bokeh’u. Zdjęciach w plenerze... przy ciemnym świetle. Nie wiem co byłoby najlepsze.
    Lustro ze stabilizacją? Do zdjęć w ruchu... Kupić dwa różne szkła od popularnego... 105 VR czy w zestawie z VR.


    Moglibyście mi jeszcze wytłumaczyć o co chodzi z tymi "jasnymi i ciemnymi szkłami", nie orientuję się w tym wszystkim... Czy jak bym kupiła aparat w zestawie z kitem to mogę w każdej chwili podpiąć inny? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi! Z pozdrowieniami, barbaaaa.
    Ostatnio edytowane przez swider ; 17-02-2011 o 00:23 Powód: pis., ort. "bokeeh", "było by"

  2. #2

    Domyślnie

    Sorry, ale nie potrzebujesz lustrzanki, kup jakiś kompakt i trochę książek o fotografii. Tytułów poszukaj w googlach. Pozdrawiam
    Lepszy ze mnie jubiler niż fotograf, ale fotografia jako hobby sprawia mi ogromną przyjemność

  3. #3

    Domyślnie

    No kobiecie się tak nie odpowiada

    Jak kupisz D90 i obiektyw 18-105 Vr i porobisz tym zestawem trochę zdjęć, zaprzyjaźnisz się z kilkoma osobami na forum, które może pozwolą Ci podpiąć jasne szkła i zobaczysz wtedy różnicę. Będzie fajnie chociaż parę złotych na te hobby wydasz
    Na razie D90 i D7100, S150 Macro, T116, N35, S50 1,4 S50-150, S900 i statyw całkiem dobry Fajne hobby i tyle
    http://pawelmeszynski.flog.pl/

  4. #4
    barbaaaa
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez silverpaul Zobacz posta
    Sorry, ale nie potrzebujesz lustrzanki, kup jakiś kompakt i trochę książek o fotografii. Tytułów poszukaj w googlach. Pozdrawiam
    Tak się składa, że kompaktów już kilka miałam. Nie jestem profesjonalistą i może źle sprecyzowałam swoją wypowiedź, w wyniku czego powstały 'głupie pytania'. Ale dlatego napisałam to tutaj bo oczekiwałam fachowej odpowiedzi i pomocy.


    pawelpiotrm - dziękuję...

    i nadal nic w kwestii tych szkieł nie wiem...


  5. #5

    Domyślnie

    Na początku... Należy zakładać wątki w odpowiednich działach, pytasz o obiektyw -- dział optyka (przeniosłem). Tytuł też mógłby być bardziej sugestywny.

    Co do twoich pytań, wątpliwości...

    Cytat Zamieszczone przez barbaaaa Zobacz posta
    Witam mam zamiar kupić N D90 w związku z tym kieruje do Was pytanie dot. szkła...
    Naczytałam się już nt. kitowego VR i naprawdę nie wiem na co się zdecydować.
    Zalezy mi na ładnych zdjęciach portretowych oraz na dobrym bokeehu. Zdjęciach w plenerze... przy ciemnym świetle. Nie wiem co było by najlepsze.
    Lustro ze stabilizacją?? do zdjęć w ruchu... Kupić dwa różne szkła od popularnego ...-105 VR czy w zestawie w VR.
    Strasznie chaotycznie to napisałaś. Ja z tych kilku zdań wnioskuję, że tak naprawdę nie bardzo wiesz co jest Ci potrzebne. Nie znamy Twojego budżetu, mogę napisać Ci żebyś kupiła KIT’a, ale równie dobrze mogę polecić świetnego N 24-70.

    Ja bym radził na początku wziąć tego KIT’a, pouczyć się z nim fotografować, a po jakimś czasie będziesz dokładnie wiedzieć czego Ci brakuje i potrzeba. Teraz szkoda pieniędzy.

    Cytat Zamieszczone przez barbaaaa Zobacz posta
    [...] o co chodzi z tymi "jasnymi i ciemnymi szkłami' [...]
    Jasność obiektywu to liczba (w dużym uproszczeniu) określająca ilość wpuszczanego przez obiektyw światła do aparatu. Np. f/1.4 -- przyjmijmy, że jest to bardzo jasno, a f/4 -- średnio jasno. Prościej nie potrafię napisać.

    Odsyłam do literatury fachowej. To są elementarne zagadnienia fotografii, poruszone w każdym podręczniku. Musisz sporo poczytać bo to są podstawy, bez nich zabawa w fotografię nie ma większego sensu.

    Cytat Zamieszczone przez barbaaaa Zobacz posta
    Czy jak bym kupila aparat w zestawie z kitem to moge w kazdej chwili podpiac inny?
    Jeśli tylko będzie pasował to pewnie.

    PS.
    Proszę zwracać uwagę na pisownię.
    Ostatnio edytowane przez swider ; 17-02-2011 o 00:37
    Najzieleńszy z zielonych
    Niezbyt poważny, czasem odważny, nie-co-dziennik sporadyczny.

  6. #6

    Domyślnie

    Ja bym olał tego kita i wziął (też kitowy, ale lepszy) 18-70 DX oraz 35/1.8 DX. Ten pierwszy to właśnie tzw. "ciemny zoom" (ale bardzo użyteczny), a ten drugi to właśnie tzw. "jasna stałka", też bardzo użyteczna, zwłaszcza w tych momentach, w których zoom nie daje już rady. Tymi dwoma szkłami sfotografujesz praktycznie wszystko i nic lepszego nie kupisz w zbliżonej cenie. Dodatkowo 35/1.8 DX mimo że jest jednym z najtańszych szkieł, jest jednocześnie jednym z najlepszych w ogóle w stajni Nikona. Żeby zyskać coś naprawdę lepszego czy bardziej użytecznego, trzeba wydać kilka razy więcej kasy.
    Ja to bym w ogóle olał zooma i kupił tylko tego 35/1.8 DX, bo to wg mnie rozwiązanie najlepsze (i najtańsze), ale nie każdy potrafi żyć bez zooma, choćby takiego "ciemnego"
    Rules are foolish, arbitrary, mindless things that raise you quickly to a level of acceptable mediocrity, then prevent you from progressing further.
    Michał poleca: D750 / Z5 / 24-70

  7. #7

    Domyślnie

    Ja też bym zaproponował 35 1,8 a jak stwierdzisz że potrzebujesz zoom i bardziej uniwersalne ogniskowe to na początek 18-105.
    totalna amatorka

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •