Close

Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2

Wątek: Metadane IPTC

  1. #1

    Domyślnie Metadane IPTC

    Witam,

    Opracowuję podstawowe tłumaczenie standardu IPTC, który na pewno przyda się każdemu, który ma problem z poprawnym wypełnieniem formularzy IPTC. Przy okazji będzie to również poradnik do ustawienia presetu metadanych w Lightroom 3.

    I tak np. zastanawiam się czy w Polsce jest to wykorzystywane poprawnie. Znalazłem przez google 3 agencje fotograficzne, które określają jak i które właściwości IPTC powinny być wypełnione. Oczywiście standardem jest nieużywanie polskich znaków. Ale wypełnienie pola CAPTION nie jest już standardowe. i tak np: (z zachowaniem regół pisowni)

    APP: MIEJSCOWOSC DD.MM.RR OPIS WYDARZENIA KTO LUB CO JEST NA ZDJĘCIU AUTOR IMIĘ NAZWISKO/APP
    FORUM: Warszawa, 12.12.2000. Jan Kowalski przed swoim domem. Fot. Jan Kowalski / FORUM
    REPORTER: 31.05.2008 Co gdzie kiedy Fot. imię i nazwisko/REPORTER

    Wielkie liter, małe litery, rok zapisany w formie 2. i 4. cyfr.
    A tak na marginesie wg. standardu IPTC datę powinno się wpisać w polu Date Created.

    Inną sprawą są kategorię. Tylko jedna z tych trzech agecji nakazuję kategoryzowanie zdjęć wg. Category Codes IPTC (trzy znaki). Obecny standard przewiduje kategoryzowanie tematyki i zawartości fotografi wg. katalogu NewsCodes oznaczeniami 6. i 8. cyfrowymi. Kto to stosuje?

    Wybrałem 3 pierwsze agencje, a o wymaganiach technicznych renomowanych agencji nie mam pojęcia.
    Proszę o Wasze opinie na ten temat.

    --
    pozdrawiam,
    Achtung

  2. #2

    Domyślnie

    Cczywiście reguł a nie regół. Przepraszam za błąd.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •