Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23
  1. #1

    Domyślnie pytanie do wymiataczy CLS - pomiar światła i moc lamp

    tak się zastanawiam jak to dokładnie działa.

    - mamy fotografowany przedmiot na środku kadru.
    - ustawiam dwie takie same lampy pracujące w CLS przed obiektem, każda skierowana pod kątem 45stopni w stronę obiektu - w tej samej odległości od obiektu
    - wszystkie lampy w grupie 1 kanał A, żadnej korekty siły lamp.
    - robię zdjęcie - następuje normalny pomiar ttl (przedbłyski, pomiar, błysk właściwy).

    na chłopski rozum obie lampy błysnęły z tą samą mocą.

    teraz zaczynamy właściwy eksperyment. jedną z lamp odsuwam do odległości 2x większej niż druga lampa. robię zdjęcie. pomiar ttl itepe itede. na chłopski rozum lampa która jest dalej, powinna błysnąć mocniej niż lampa bliższa.

    i teraz moje pytanie: czy w CLS przy większej ilości lamp, każda z lamp (ta sama grupa i kanał) miga z tą samą mocą, czy moc każdej lampy ustalona jest indywidualnie? nie interesuje mnie cała procedura - tylko efekt.

    uprzedzając pytanie - zrobiłem test ale mam dwa ale:
    - mam różne lampy (sb800 i sb900)
    - obawiam się że za małą różnicę odległości miałem żeby stwierdzić jak jest naprawdę

    na razie nie napiszę jakie mam wnioski żeby nie sugerować (błędnej ??) odpowiedzi...
    grim&evil
    treli-freli, mam mnóstwo megapikseli

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez przem426 Zobacz posta
    i teraz moje pytanie: czy w CLS przy większej ilości lamp, każda z lamp (ta sama grupa i kanał) miga z tą samą mocą, czy moc każdej lampy ustalona jest indywidualnie? nie interesuje mnie cała procedura - tylko efekt.
    Z wiedzy teoretycznej i praktycznej oraz z obserwacji wynika, że każda choćby ich pierdylion było palnie tak aby prawidłowo doświetlić. Czyli odpowiedź na Twoje pytanie jest: każda pali indywidualnie aby do kupy ze wszystkimi prawidłowo doświetlić kadr.
    błystki, puszka i wydmuszki

  3. #3
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    03 2010
    Miasto
    Gród Kraka
    Posty
    139

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez przem426 Zobacz posta

    i teraz moje pytanie: czy w CLS przy większej ilości lamp, każda z lamp (ta sama grupa i kanał) miga z tą samą mocą, czy moc każdej lampy ustalona jest indywidualnie? nie interesuje mnie cała procedura - tylko efekt.
    W CLS-ie sterujesz grupami lamp a nie poszczególnymi lampami. Skoro napisałeś, że lampy masz w tej samej grupie to dla wszystkich ustawiasz tą samą moc błysku i nie ma znaczenia czy są blisko czy daleko od obiektu. Jak chcesz by lampy błyskały z różną mocą to musisz umieścić je w różnych grupach. Wszystkie lampy w danej grupie błysną z tą samą mocą.
    Lampy w danej grupie (bez względu na ich ilość) zachowują się jak jedna duża lampa dla której ustalasz parametry błysku. Łączenie wielu lamp w grupy ma na celu zwiększyć moc błysku i dlatego powinny być ustawiane w tej samej odległości od obiektu.
    Jak ustawisz dla grupy moc błyski 1/1 to wszystkie walną pełną mocą, jak 1/32 to też dla wszystkich, a jak TTL to dla wszystkich zostanie automatycznie określona moc błysku, tak by obiekt był oświetlony prawidłowo. Prawidłowo nie oznacza równo. Jak ustawisz 2 lampy w tej samej grupie w różnych odległościach od obiektu to ta bliższa lepiej oświetli obiekt dlatego, że pomiar TTL dla obu określi tą samą moc błysku.
    Ostatnio edytowane przez Tommii ; 10-12-2010 o 00:31

  4. #4

    Domyślnie

    nie chodzi o to co ja chce uzyskać - chodzi o to że chcę zrozumieć sposób działania CLS w tym konkretnym przypadku.
    wiem po co są grupy, wiem jak działa ttl, nie pytam także o to co sie stanie jak ustawie moc lamp manualnie (czy to z panela lampy czy przy pomocy commandera).

    chodzi mi o to że pomiar ttl będzie dążył do 18% szarości kadru. jeśli zmienię położenie lamp, zmieni się jasność sceny - powinna się zmienić siła lamp, tak aby ekspozycja była taka sama. no i właśnie - zmieni się ? pewnie tak, ale jak ?
    grim&evil
    treli-freli, mam mnóstwo megapikseli

  5. #5
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    03 2010
    Miasto
    Gród Kraka
    Posty
    139

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez przem426 Zobacz posta
    wiem po co są grupy, wiem jak działa ttl, nie pytam także o to co sie stanie jak ustawie moc lamp manualnie (czy to z panela lampy czy przy pomocy commandera).

    chodzi mi o to że pomiar ttl będzie dążył do 18% szarości kadru. jeśli zmienię położenie lamp, zmieni się jasność sceny - powinna się zmienić siła lamp, tak aby ekspozycja była taka sama. no i właśnie - zmieni się ? pewnie tak, ale jak ?
    No pewnie że się zmieni. To oczywiste. Jak? Tak by scena była prawidłowo naświetlona (tak własnie działa TTL).

    Tak na marginesie. Gdy lampa pracuje jako SLAVE w CLS-ie to niczego nie możesz ustawić na panelu lampy oprócz grupy i kanału. Moc błysku możesz ustawić tylko i wyłącznie na commanderze.

    W tym konkretnym przypadku skoro lampy są w tej samej grupie to błysną z tą samą mocą bez względu czy będą w tej samej odległości od obiektu czy nie.

  6. #6

    Domyślnie

    jeszcze raz i powoli:

    Cytat Zamieszczone przez Tommii Zobacz posta
    No pewnie że się zmieni. To oczywiste. Jak? Tak by scena była prawidłowo naświetlona (tak własnie działa TTL).
    no właśnie jak? moc lamp się uśredni ? ta którą odsunę będzie mocniejsza? wiem jak działa ttl. wiem jak steruje jedną lampą. chciałbym wiedzieć jak to wygląda odrobinę głębiej - w sprzęcie, przy większej ilości lamp.

    Cytat Zamieszczone przez Tommii Zobacz posta
    Tak na marginesie. Gdy lampa pracuje jako SLAVE w CLS-ie to niczego nie możesz ustawić na panelu lampy oprócz grupy i kanału. Moc błysku możesz ustawić tylko i wyłącznie na commanderze.
    no jeśli na commanderze to cls. jeśli na panelu to fotocela/radio. rzecz jasna. (zoom można zmieniać przy cls z panela)

    Cytat Zamieszczone przez Tommii Zobacz posta
    W tym konkretnym przypadku skoro lampy są w tej samej grupie to błysną z tą samą mocą bez względu czy będą w tej samej odległości od obiektu czy nie.
    czyli twierdzisz że moc lamp się zmieni (wg wskazań światłomierza) - i to wszystkich - każda błyśnie taką samą mocą (inną niż przed przestawieniem lamp).
    faktycznie to ma sens. ktoś może to potwierdzić ?
    grim&evil
    treli-freli, mam mnóstwo megapikseli

  7. #7
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    03 2010
    Miasto
    Gród Kraka
    Posty
    139

    Domyślnie

    Nie ma możliwości, by lampy w tej samej grupie błyskały z różną mocą. System nie rozróżnia lamp w grupie. Ilość potrzebnego światła określa dla grupy a nie dla poszczególnych lamp. To nie lampa określa potrzebną moc tylko aparat. W twoim przypadku jak będziesz jedną lampę odsuwał coraz bardziej to jej udział w naświetlaniu sceny będzie coraz mniejszy, aż doprowadzisz do tego że w ogóle nie będzie jej widać na zdjęciu.
    Ostatnio edytowane przez Tommii ; 10-12-2010 o 01:51

  8. #8

    Domyślnie

    Nie ma możliwości, by lampy w tej samej grupie błyskały z różną mocą. System nie rozróżnia lamp w grupie. Ilość potrzebnego światła określa dla grupy a nie dla poszczególnych lamp. To nie lampa określa potrzebną moc tylko aparat. W twoim przypadku jak będziesz jedną lampę odsuwał coraz bardziej to jej udział w naświetlaniu sceny będzie coraz mniejszy, aż doprowadzisz do tego że w ogóle nie będzie jej widać na zdjęciu.
    Czyli system będzie zwiększał moc lamp - początkowo nieznacznie aż do sytuacji gdy ją podwoi (gdy dalsza będzie już praktycznie bez wpływu na obiekt).

    Wbrew pozorom pytanie nie jest banalne - warto wiedzieć co "robi za nas" cls. Sam zadawałem sobie to pytanie po jego zakupie. Moje konkluzje są raczej niezachęcające do jego używania. W 90% używam trybu M (lamp do 5). Czasem - rzadko - TTL ale wtedy z poprawkami sięgającymi nawet 2 EV na niektórych grupach. Ogólnie system nie jest w stanie stworzyć charakteru oświetlenia. Nie radzi sobie (bo nie może) z światłami kontrowymi i bocznymi. Nie zdecyduje za nas który plan jest istotny i co wydobyć oświetleniem. Za największą wadę systemu uważam jednak brak możliwości regulowania kąta rozsyłu światła z poziomu sterownika. Ogólnie sporo gadania o mocno niedorobionym produkcie (mam tutaj na myśli cały system lamp błyskowych Nikona, ich ergonomię, funkcjonalność, systemowość). Ale myślący fotograf sobie oczywiście poradzi.
    Pozdrawiam
    Wiesiek

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wujot Zobacz posta
    ... Moje konkluzje są raczej niezachęcające do jego używania. W 90% używam trybu M (lamp do 5). Czasem - rzadko - TTL ale wtedy z poprawkami sięgającymi nawet 2 EV na niektórych grupach. Ogólnie system nie jest w stanie stworzyć charakteru oświetlenia. Nie radzi sobie (bo nie może) z światłami kontrowymi i bocznymi. Nie zdecyduje za nas który plan jest istotny i co wydobyć oświetleniem. Za największą wadę systemu uważam jednak brak możliwości regulowania kąta rozsyłu światła z poziomu sterownika. Ogólnie sporo gadania o mocno niedorobionym produkcie (mam tutaj na myśli cały system lamp błyskowych Nikona, ich ergonomię, funkcjonalność, systemowość). Ale myślący fotograf sobie oczywiście poradzi.
    Pozdrawiam
    Wiesiek
    Rozumiem, że skoro ten produkt jest mocno niedorobiony - jak twierdzisz, to znasz produkt dorobiony. Z tego co wyczytałem powinien:
    - zgadnąć jaki pomysł na zdjęcie ma Pan Fotograf
    - zlokalizować lampy w przestrzeni
    - dobrać moc i kąt rozsyłu światła
    - samodzielnie przygasić kontry i światła wypełniające
    - i jeszcze podać colę z frytkami do tego.
    Pozdrawiam
    Z6II|FTZII|N10-24|N14-24|N35|N24-70|N105VR|N70-200VRII|TC-14EIII|TC-17EII|SB800|YN-685|YN-460II|YN-622N-TX|YN-622N|YN RF-602|YN RF-603
    Było: D700+MB-D10|D200+MB-D200|

  10. #10

    Domyślnie

    Ale ja Ci napisałem jak to działa, działa tak aby prawidłowo doświetlić kadr (no dobra nie dopisałem, że w grupie) i kropka, nie rozumiem, że nie rozumiesz...
    błystki, puszka i wydmuszki

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •