Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21
  1. #1
    Oszczędny w słowach Awatar mBak
    Dołączył
    12 2007
    Miasto
    dolnyśląsk
    Posty
    99

    Domyślnie Leica M6 czy Voigtlander Bessa R4M - co wybrać?

    Takie pytanie stawia sobie wielu fotografów, jedni wyłącznie czysto teoretycznie inni chcąc wybrać najlepszy aparat za najmniejsze pieniądze. Ja postanowiłem odpowiedzieć sobie na to pytanie Leice M6 dostałem na czas naprawy M9 Voigtlandera kupiłem okazyjnie za 660 euro.

    Na zdjęcia przyjdzie jeszcze troszeczkę poczekać, dziś postanowiłem się podzielić pierwszymi wrażeniami po wyjęciu R4M z pudełka

    - mechanicznie jest OK, nie widzę abym kupił ubogiego krewnego Leici. Możliwe, że rysować się będzie bardziej, możliwe, że nie będzie tak ładnie wyglądać wytarta w narożnikach jak Leica, ale biorąc pod uwagę cenę mogę ją wymieniać co 3 lata na nową i po 15 latach nadal będę na plusie (wydam mniej niż na leice),
    - R4M posiada bardzo fajne zgrubienie na tylnej ściance (taka guma) dużo lepiej trzyma się ją w ręce niż Leice,
    - głośność migawki - jest głośniejsza niż M6 ale nie ma jakiejś przepaści jak mogłem przeczytać na forach,
    - wizjer - duży plus dla R4M - w porównaniu z R4M widzę jak kadrować, nie muszę się domyślać. Jeżeli używasz 21 lub 24 mm to będziesz widział wielką przewagę Voigtlandera nad Leicą,
    - światłomierz i jego wskazania w wizjerze - kolejny duży plus dla R4M,

    Mogę tak jeszcze wiele punktów dopisać np:
    - ładowanie filmów w R4M dużo łatwiej niż w M6,
    - nie muszę pamiętać o konieczności wyłączenia aparatu jak w M6,
    - R4M lżejszy i w dwóch wymiarach mniejszy od M6,

    Oczywiście najważniejsze będą zdjęcia i ich jakość oraz trwałość aparatu.
    Podzielę się moimi spostrzeżeniami ale to dopiero za kilka tygodni (muszę pofocić).

    Podsumowując pierwsze godziny:
    Jeżeli foty z R4M będą na poziomie tych z M6 to nie widzę powodu wydawania dużo większej kasy na Leicę.
    do testów używać będę obiektywów Leici i Voigtlandera.
    Ostatnio edytowane przez mBak ; 25-11-2010 o 02:17
    D3|24/3,5PC|14-24/2,8|24-70/2,8|70-200/2,8VR|200-400/4VR|50/1,4|60/2,8|TC-20EII|SB-800|SB-900| 5D Mk II|24-70/2.8L|15/2.8|24/1.4|85/1.2 Leica M9+Summilux 24/35/50mm f/1.4

  2. #2

    Domyślnie

    W przypadku analogów manualnych liczy się tylko (głównie) zastosowana optyka i rodzaj negatywu. Z wizjerem mnie zaskoczyłeś. Faktycznie jest taka różnica na plus V ? Porównywałeś bazy dalmierzy ?

    Szkoda, że nie ma podobnej alternatywy dla M9 .

    Napisz co siadło w Twojej M9 (może być na PW żeby Cie nie "zjedli" "miłośnicy" L ). Moja działa bez zarzutu na szczęście.
    Voigtländer Bessa R3 M, Nokton 40/1.4 MC, Ultron 75/1.9 MC

  3. #3
    Oszczędny w słowach Awatar mBak
    Dołączył
    12 2007
    Miasto
    dolnyśląsk
    Posty
    99

    Domyślnie

    M9 wypada mi z torby przy wysiadaniu z auta, pękła szybka osłaniająca wyświetlacz LCD
    Ostrzegam posiadaczy aparatów marki Leica: dbajcie o swój sprzęt ! Konsekwencje są przykre...


    Cytat Zamieszczone przez burton Zobacz posta
    Porównywałeś bazy dalmierzy ?
    Napisz proszę co masz na myśli? Co i jak sprawdzić?
    Podejrzewam, że w analogu najważniejszy jest film i optyka dlatego kupiłem R9M aby to sprawdzić namacalnie
    Kupiłem kilka rodzajów filmów kolorowych i B&W. Będę zakładał za każdym razem identyczne do R4M i M6.
    Planuję zamieniać obiektywy. Szalenie ciekawy jestem wyniku testu, a szczególnie opinii osób oglądających fotki
    Ostatnio edytowane przez mBak ; 25-11-2010 o 10:40
    D3|24/3,5PC|14-24/2,8|24-70/2,8|70-200/2,8VR|200-400/4VR|50/1,4|60/2,8|TC-20EII|SB-800|SB-900| 5D Mk II|24-70/2.8L|15/2.8|24/1.4|85/1.2 Leica M9+Summilux 24/35/50mm f/1.4

  4. #4
    Zbanowany
    Dołączył
    01 2010
    Miasto
    Piaseczno
    Posty
    904

    Domyślnie

    Voigtlander jest nieco znany ze swej awaryjnosci, obie R3A jakie mialem sie popsuly - w pierwsej naciag filmu, druga miala problemy z migawka - obie kupilem nowe. Do tego jak kupowalem nowa dopiero czwarta z pudelka prosto miala dobrze nastawiony dalmierz, ktory potem i tak sie rozregulowal. Leika jest o wiele za droga, ale taniosc Voigtlandera tez ma swoje odbicie w jakosci niestety. Nastepna wada Voigtlandera jest krotki dalmierz i co za tym idzie niezbyt nadaje sie do jasnych szkiel, z 50mm f1.4 ledwie sobie radzil, przy Noctiluxie musialem zmienic na inny aparat. Zdjecia bedziesz mial nieco lepsze z Voigtlandera jako ze miernik w tym aparacie jest lepszym i latwiejszym w uzyciu niz w Leice dzieki czemu bedziesz mial wiecej prawidlowo naswietlonych negatywow. Ogolnie moim zdaniem przyjemny aparacik za cene ale zamiennikiem Leiki to on nie jest

    Zeiss Ikon za to absolutnie, za 1/4 ceny Leiki jest lepszy od M6 czy tez M7 we wszystkim. Nie jest tak super zbudowany jak Mki ale poza tym bije Leike we wszystkich aspektach.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mBak Zobacz posta
    M9 wypada mi z torby przy wysiadaniu z auta, pękła szybka osłaniająca wyświetlacz LCD
    Ostrzegam posiadaczy aparatów marki Leica: dbajcie o swój sprzęt ! Konsekwencje są przykre...

    Napisz proszę co masz na myśli? Co i jak sprawdzić?
    Współczuję. Warto dbać o każdy sprzęt.
    W uproszczeniu to wielkość schodzących się punktów służących do ustawiania ostrości. Większe są bardziej pożądane. Sprawdzić możesz wizualnie i-lub w instrukcji obsługi.

    Voigtlandery chwalił Tomasz Tomaszewski (ma jako rezerwę) i Witold Krassowski (jako główna puszka). Ja uważam, że przeważającą rolę odgrywa cena (stosunek ceny do jakości). Duży kompromis. Miałem Besse R, nie nawaliła, spisywała się dobrze ale w analogi już się nie "bawię" .
    Voigtländer Bessa R3 M, Nokton 40/1.4 MC, Ultron 75/1.9 MC

  6. #6
    Oszczędny w słowach Awatar mBak
    Dołączył
    12 2007
    Miasto
    dolnyśląsk
    Posty
    99

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tomwidlak Zobacz posta
    ...Do tego jak kupowalem nowa dopiero czwarta z pudelka prosto miala dobrze nastawiony dalmierz, ktory potem i tak sie rozregulowal...
    ...Ogolnie moim zdaniem przyjemny aparacik za cene ale zamiennikiem Leiki to on nie jest ....
    Jakie miałeś problemy z dalmierzem? Twoje uwagi o awaryjności są bardzo ciekawe...
    Ja ogólnie bardzo dbam o swój sprzęt, ale R4M będę katował chcę sprawdzić jak wytrzyma trudy podróżowania - na bank wyrżnę się kilka razy na desce z aparatem w plecaku lub kieszeni będzie narażony na niskie temperatury w górach oraz wilgotność, a także piasek i wysokie temperatury w regionach pustynnych. Zobaczymy czy da radę
    Oczywiście będzie to 2 aparat w moim plecaku - skazany na zagładę - ciekawy jestem czy i kiedy się uda go zepsuć

    Zgadzam się z Tobą w 100% Voigtlander nie jest zamiennikiem Leici !
    D3|24/3,5PC|14-24/2,8|24-70/2,8|70-200/2,8VR|200-400/4VR|50/1,4|60/2,8|TC-20EII|SB-800|SB-900| 5D Mk II|24-70/2.8L|15/2.8|24/1.4|85/1.2 Leica M9+Summilux 24/35/50mm f/1.4

  7. #7

    Domyślnie

    Tak czy siak wytrzyma o wiele więcej niż m9 :]

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pawel Zobacz posta
    Tak czy siak wytrzyma o wiele więcej niż m9 :]
    Ponieważ nie ma wyświetlacza .
    Voigtländer Bessa R3 M, Nokton 40/1.4 MC, Ultron 75/1.9 MC

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez burton Zobacz posta
    Ponieważ nie ma wyświetlacza .
    Dokładnie. I tak zresztą fatalnego w M9

  10. #10
    Oszczędny w słowach Awatar mBak
    Dołączył
    12 2007
    Miasto
    dolnyśląsk
    Posty
    99

    Domyślnie

    WY się śmiejecie z mojego nieszczęścia? ...
    D3|24/3,5PC|14-24/2,8|24-70/2,8|70-200/2,8VR|200-400/4VR|50/1,4|60/2,8|TC-20EII|SB-800|SB-900| 5D Mk II|24-70/2.8L|15/2.8|24/1.4|85/1.2 Leica M9+Summilux 24/35/50mm f/1.4

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •