Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20
  1. #1
    Zbanowany
    Dołączył
    01 2010
    Miasto
    Północny Atlantyk
    Posty
    745

    Domyślnie Perfekcja a zasada pareto

    Doszedłem do wniosku, że głównym problemem fotografii nie jest jej techniczna i artystyczna, lecz umiejętność NATYCHMIASTOWEJ REAKCJI.

    Gdy jestem na poligonie fotograficznym, to zauważyłem, że przestają myśleć i działam całkowicie odruchowo. Dopiero w domu zaczynam widzieć błędy, złe kadrowania itp. Ale wtedy już jest za późno.

    Często też zdarza mi się zapomnieć wyłączyć VR na statywie, albo przywrócić VR po zdjęciu ze statywu.
    Albo ustawić filtr polaryzacyjny właściwie, zmienić 1-sekundowe opóźnienie migawki, przełączyć WB na auto itp.

    Zastanawiam się, czy są takie zasady, które pozwalałyby np. osiągnąć 80% skuteczność przy 20% nakładzie wysiłków.

    Np. taki "przewodnik", który można by mieć wydrukowany na kartce wielkości 10x5cm, zafoliowane i wiszące na smyczy. W każdej chwili, jednym ruchem ręki biorę ta kartkę do ręki i odczytuję check-listę, a towarzysząca mi osoba potwierdza, czy dana funkcja jest właściwie ustawiona.

    To samo dotyczy samej czynności fotografowania, np. rodzaj pomiaru światła (punktowy czy matrycowy), sposób kadrowania, zoomowania, ustawienie właściwego poziomu itp.

    Pewnym rozwiązaniem jest tutaj wykonywanie kilku podobnych fotografii dla każdego tematu (ja to nazywam "manual bracketing").

    Może ktoś z was ma taką check-listę i może się podzielić swoimi przemyśleniami ?

    Oto moja check-lista:

    Ustawienia aparatu:
    - VR (wyłączone, gdy ze statywu, zapominam przywrócić)
    - opóźnienie migawki (gdy ze statywu)
    - WB (zawsze na auto, ale zapominam przywrócić po fotografowaniu IR)
    - tryb AF
    - ustawienie filtra polaryzacyjnego
    - pomiar światła (matrycowy, punktowy)
    - zwiększyć jasność LCD, gdy zbyt jasno
    - ISO


    Fotografowanie:
    - czy nie ma niepożądanych elementów przy krawędzi kadru (np. na jednym z pięknych, leśnych zdjęć portretowych w dolnym rogu zauważyłem po fakcie czyjeś odchody i zużyty papier), oczywiście można to wyciąć z jpga, ale co zrobić z RAW-em ?
    - uchwycenie poziomu (chyba, że celowo chcemy zrobić ukośne ujęcie)
    - warto wykonać kilka niewiele różniących się ujęć, a potem wybrać najlepsze
    - gdy fotografujemy ludzi, warto np. zaproponować dziewczynie zdjęcie czapki, rozpuszczenie włosów itp. Efekt wspaniały, a nic nie kosztuje. Niestety, o tym się często zapomina.


    p.s. ponieważ zawsze robię na manualu, więc problem korekt ekspozycji nie istnieje

    p.s.2: zauważyłem też, że im bardziej skupiam się na technicznej stronie, tym mniej myślę o kadrowaniu lub wręcz o aktywnym poszukiwaniu kadru, kompozycji. Fotografie powstają wtedy niejako przypadkowo, w trakcie spaceru. A ja chciałbym realizować bardziej aktywną formę fotografowania.
    Ostatnio edytowane przez UBoot ; 13-10-2010 o 11:31

  2. #2
    Moderator Konto PREMIUM Awatar Rafał_Sz
    Dołączył
    12 2006
    Miasto
    Jelenia Góra
    Posty
    15 000

    Domyślnie

    Widzę postanowiłeś trochę pozacierać ślady po swoim pierwszym "ja" w poprzednich wątkach. Że Ci się w ogóle chce...
    To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.

  3. #3

    Domyślnie

    U-boot masz zacięcie i pewnie niezłą polewkę do tego
    Moja galeria: www.darko.cal.pl, zapraszam na FB

  4. #4

    Domyślnie

    A miałeś mieć opanowaną sztukę fotografowania w ciągu 3 miesięcy, gratuluję refleksji. Duży plus na Twoim koncie i puszczam w niepamięć wszystkie pierwsze posty.

  5. #5

    Domyślnie

    aż mi głuipio, że Cię broniłem
    Naucz się czytać

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez UBoot Zobacz posta
    p.s.2: zauważyłem też, że im bardziej skupiam się na technicznej stronie, tym mniej myślę o kadrowaniu lub wręcz o aktywnym poszukiwaniu kadru, kompozycji. Fotografie powstają wtedy niejako przypadkowo, w trakcie spaceru. A ja chciałbym realizować bardziej aktywną formę fotografowania.
    Skoro za bardzo Cię absorbują ustawienia aparatu, to znaczy, że masz zbyt skomplikowany sprzęt, jak na swoje umiejętności, ewentualnie masz zły "workflow". Skupiasz się na bzdetach w postaci VR, opóźnieniu migawki czy jasności LCD. Zamiast skontrolować ISO, czas i przysłonę. Skoro robisz tylko na manualu, to pomiar światła jest nieistotny i spełnia jedynie rolę informacyjną.
    Po drugie, ale nie wiem czy nie najważniejsze, fotografia to nie wyścigi. Jak nie masz czasu na pomyślenie nad tym co widzisz w wizjerze, to jest tyle innych wspaniałych hobby, bierki, warcaby czy filatelistyka.
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

  7. #7

    Domyślnie

    jak masz takie dylematy to chyba lepiej skupić się na fotografii krajobrazu - tam Ci nic nie ucieknie. Przynajmniej teoretycznie. No ewentualnie fotografia otworkowa

  8. #8

    Domyślnie

    Moze lepiej kupic jakas "malpke"? Odejda Ci wszystkie ustawienia i skoncentrujesz sie na kadrowaniu:P
    FX|N24-70|S50 1.4|Sami14|SB-900|SB-800
    flickr

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez stock Zobacz posta
    No ewentualnie fotografia otworkowa
    tam ci wszystko ucieknie

    zapomnij o ustawieniach, to tak samo jak z teorią kompozycji trzeba znać, ale w praktyce nie odwołujesz się do konkretnych zasad tylko robisz to podświadomie.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ryszkut Zobacz posta
    tam ci wszystko ucieknie

    zapomnij o ustawieniach, to tak samo jak z teorią kompozycji trzeba znać, ale w praktyce nie odwołujesz się do konkretnych zasad tylko robisz to podświadomie.
    ale będzie miał czas na perfekcyjny kadr. Podczas naswietlania spokojnie mozna zjeść obiad.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •