Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Sztuczna inteligencja a fotografia

    Buszowałem ostatnio trochę po sieci, i na różnych forach fotograficznych szerzą się dyskusje na temat AI.
    Głównie jest to narzekanie i utyskiwanie lub krytyka tejże.
    Naszło mnie na przemyślenia i dochodzę do następujących wniosków: w ciągu kilku lat (może 5, może jeszcze mniej) AI pozamiata na rynku zawodowej fotografii.
    W zasadzie zostanie tylko fotografia amatorska - pamiątkowa, dla siebie, oraz oraz zawodowa reportażowa, gdzie będzie się liczyła autentyczność zdjęcia (np. reportaż ślubny, zdjęcia z imprez sportowych, i tak dalej) bo wszędzie indziej pod względem wizualnym dużo lepsze efekty da (już lub daje) AI.
    Wszelkie stocki, fotografia produktowa, modowa (w sensie pokazanie sukienki na modelce na portale aukcyjne czy do sklepów) stanie się zbędne.
    U nas w firmie już dawno nie robi się zdjęć produktowych, wszytko to rendery, a ostatnio wspomagane AI.
    Widziałem też program do fotografii modowej, gdzie wrzuca się zdjęcie odzieży, a AI generuje jak ta odzież wygląda na modelce / modelu na podstawie tego czego sobie zażyczymy, w dowolnej scenerii.
    W fotografii przyrodniczej tez widziałem "zdjęcia" niesamowicie uchwyconych momentów które póżniej okazały się wygenerowane prez AI.
    Innymi słowy, za pomocą AI już można wygenerować sobie lepsze "kadry" niż dałoby się to zrobić aparatem. Tyko chwilowo przy pomocy AI trzeba się z tym więcej napracować, ale to się pewnie szybko zmieni, z każdym robiem mamy postęp geometryczny.
    Za jakiś czas pakiet Photoshop nawet nie będzie wymagał aparatu, w ACR będzie się wpisywało co się chce mieć na zdjęciu

    Żeby było jasne, nie widzę w tym nic złego, nijak mi to nie przeszkadza, no ale dla mnie fotografia to hobby a nie źródło utrzymania.
    Tak sobie wróżę w fusów. Wszelkie opinie mile widziane, zaprasza do dyskusji.
    Marcin
    Aktualnie: Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III Poprzednio: Canon 1Ds, 1D MK III, 10D, 20D, 40D, 50D, 70D, 7D, 6D, 5D MK IV, EOS R, Sony Nex 5, A6000, A6500, A7 MK II, Fuji X-T4, Panasonic G9

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    Kurde, nie. Przepraszam. To mój temat można skasować w takim razie
    Marcin
    Aktualnie: Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III Poprzednio: Canon 1Ds, 1D MK III, 10D, 20D, 40D, 50D, 70D, 7D, 6D, 5D MK IV, EOS R, Sony Nex 5, A6000, A6500, A7 MK II, Fuji X-T4, Panasonic G9

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    Kurde, nie. Przepraszam. To mój temat można skasować w takim razie
    Nie skasowac, tylo dac do tamtego watku pierwszego posta i moze dyskusja od nowa sie troche pokreci
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  5. #5

    Domyślnie

    Oglądam obrazki wygenerowane w ai. Te, które widziałem, są w pewien sposób rozpoznawalne. Jest w nich coś, co niesie znamiona sztuczności. Począwszy od nieprawdopodobnego sposobu umiejscowienia "aparatu", poprzez scenerię a kończąc na realności sceny. Oprócz tego w tych obrazach jest jakaś forma powtarzalności. Podejrzewam, że wynika ona z dość prostego problemu, który sprowadza się do tego, że "tfurca" opisujący co chciałby dostać, nie ma dokładnie sprecyzowanego obrazu. Opiera się na pewnej idei, myśli przewodniej a Ai proponuje rozwiązania/obrazy oparte jednak na skończonej "puli" obrazów, na których się uczyła. Owszem ilość permutacji jest oszałamiająca, ale podejrzewam, że same proponowane obrazki są na tyle atrakcyjne, że "często gęsto" człowiekowi wpisującemu to co dostaje "wystarcza/podoba się" i potem już tylko doprecyzowuje szczegóły. Nie brnie dalej w opisywanie swojej idei, swojego pomysłu, bo po prostu go nie ma. Na to nakłada się, jak podejrzewam, system opisujący gdzieś w Ai "co się dotąd podobało" innym człowiekom" . Myślę, że cały ten mechanizm w połączeniu z pewnymi problematycznymi zasadami, których trzymają się twórcy/programiści Ai (seksualność, poprawność, itp.pierdoły) stworzą rynek obrazów doskonałych technicznie, ale w jakiś sposób powtarzalnych.
    Nie wiem, czy jasno to opisałem, bo zagadnienie jest dość skomplikowane. W tych obrazach nie będzie elementów prawdziwie przypadkowych. Przypadkowej miny modelki, przypadkowego ułożenia jakiegoś fragmentu ciała, przypadkowego ułożenia materiału ubrania i tysięcy innych "przypadków", które występują w rzeczywistości. To wszystko można oczywiście zasymulować, ale będzie to ograniczone przez: naszą wyobraźnię, niechęć do "błędów", bardzo ograniczone życzenia zleceniodawcy.
    Żeby zobrazować problem sięgnę do przykładu z filmu Bladerunner (ten pierwszy, dobry film). Skopiowane z interii chyba.
    Ostatnie kwestie Batty'ego, monolog o "chwilach utraconych w czasie, jak łzy w deszczu", przeszedł do historii kina. Tekst powstał na kilka dni przed nakręceniem sceny. Dla Hauera brzmiał on jednak mechanicznie i nienaturalnie. Postanowił więc go skrócić i dodać co nieco od siebie. Rezultat przeszedł najśmielsze oczekiwania. Gdy Hauer skończył, członkowie ekipy filmowej nagrodzili go brawami, a niektórzy mieli łzy w oczach.

    Czytaj więcej na https://film.interia.pl/wiadomosci/n...mpaign=firefox

    Tego typu zdarzenia po prostu nie zaistnieją, bo rządzą nimi przypadek, jakaś myśl, która przypląta przypadkiem w wyniku doświadczeń, bodźców, które w jakimś momencie zaistniały itd. itp. To są osobnicze, bardzo indywidualne stany. Osobiste doswiadczenia i przypadki myśli. To nie reżyser dodał ten tekst, to nie tekściarz go dodał. I tak samo w fotografii będzie.

    Naprawdę liczę na to, że to po prostu znudzi się i kreacja ludzka z jej przypadkowością prawdziwego życia wróci do łask. Oczywiście śmieciowe firmy pozostaną przy Ai. Będzie na pewno taniej.

    A druga sprawa, która bardziej boli to kwestia empatii.
    Opiszę ją też na podstawie dzieła które powstało. Jest taka powieść "Gwiazda nieprawdopodobieństwa" (dawno temu czytałem, więc mogłem cośtam poplątać )
    Ludzkość dotarła do gwiazd, spotkała złych obcych, jest wojna. Bla bla bla.
    Ale jest jeden element, który zafascynował mnie. To pomysł na to, że ludzkość ląduje na jakiejś planecie, gdzie znajduje się artefakt jakiejś super starożytnej cywilizacji. Na tej planecie żyje społeczeństwo autochtonów, które ma niesamowicie rozwinięty zmysł empatii. Na tyle rozwinięty, że starają się bardzo szanować siebie nawzajem. Nie ma wojen, jest współpraca. Okazuje się, że ten artefakt powoduje taką sytuację. Jednoczesnie ten artefakt moze być dla ludzkości jedynym rozwiązaniem konfliktu z obcą "złą rasą". Ludzie postanawiają kupić ten artefakt ale by zbytnio nie pchać do przodu w rozwoju tej cywilizacji, proponują im maszyny parowe. Rozmawiają o tym z jakimś wyższym rangą przywodcą klanów(?). Tłumaczą mu, do czego ta maszyna może się przydać. Że jego ziomkowie, wioślarze nie będą już musieli wiosłować. Że ich pracę zastąpi maszyna parowa. Itd. Itp. On odpowiada, po chwili namysłu, że to nie jest dobre. Bo ci jego ludzie straca pracę i będą się źle czuli. Nie będą potrzebni. A jak oni będą się źle czuli to i cała reszta będzie to odczuwać.
    Tak w telegraficznym skrócie
    Ostatnio edytowane przez fafniak ; 27-04-2024 o 08:21

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    Za jakiś czas pakiet Photoshop nawet nie będzie wymagał aparatu, w ACR będzie się wpisywało co się chce mieć na zdjęciu
    To już jest w PS Beta

    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 25-04-2022, 20:00
  2. Sztuczna Krew - przepis
    By haki in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 20-05-2013, 12:13
  3. [ Glamour/Beauty ] Sztuczna plaża
    By Raulo in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 41
    Ostatni post / autor: 13-07-2009, 18:34
  4. Sztuczna inteligencja w D700 szaleje?
    By Jarek Guba in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 04-05-2009, 09:53

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •