Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17
  1. #1

    Domyślnie Kalibracja obiektywu Nikkor 18-105mm - serwis

    Witam,
    chciałbym wykalibrować obiektyw Nikkor 18-105mm (o ile sie da), czy mógłby mi ktoś polecić jakiś dobry i sprawny serwis w Krakowie. Nie mieszkam już od paru lat w Polsce i wpadam dosłownie na chwilę - 7 dni roboczych. Nie chcę tego robić w kraju, w którym mieszkam (Emiraty) bo tutaj serwis jest naprawde kiepski a poza tym nikt tu nie będzie sie przejmował jakimś tanim szkłem.
    Dlaczego obiektyw a nie puszkę? - Tu chcę sie podzielić moim doświadczeniem
    Po przeczytaniu postów o mechanicznej kalibracji D90 oraz o testach na FF/BF zacząłem głębiej analizowac zdjęcia z D90 na obiektywie, którym własnie jest 18-105mm. Okazało się, że oczywiście ma BF około 2-3cm z odległości 40cm. Mam również obiektyw Nikkor 50mm f1.8 i Nikkor 70-300 f4-5 na których to wczesniej robiłem testy i one wypadają idealnie. Na początku robiłem to dokładniej - statyw, kąt 45, później z ręki, na bateryjkach itd. Wynik zawsze ten sam - wina obiektywu 18-105. Sprawdziłem również te 3 obiektywy z aparatem kolegi D700 i jest identycznie jak u mnie - 50mm i 70-300mm idealnie, 18-105mm BF.
    Poszedłem nawet z kartą do testów (AF chart test) do sklepu gdzie kupiłem aparat i tam przetestowałem jeszcze 3 inne egzemparze tego samego obiektywu i niestety wszystkie miały ten sam problem. Przetestowałem też obiektyw Sigma 70-200 f2.8 i ostrzy jak brzytwa.
    WYNIKA Z TEGO, ŻE TEN TYP TAK MA! Nie ma co sie oszukiwać próbując kalibrować aparat nie sprawdząc wcześniej z nim inych obiektywów.
    Pocieszające jest to, że przy dobrym świetle i gdy obiekt naprawdę się wyróżnia z otoczenia udaje mu się czasami prawie dobrze wyostrzyć Zauważyłem też, że AF ma małego "lenia" i nie zawsze wyostrza w sytuacji gdy dwa obiekty są nieznacznie od siebie oddalone i po ustawieniu ostrości na jeden z nich, próbuję wyostrzyć na drugi. Najlepiej wtedy wyostrzyć na czymś znacznie bliższym a później na docelowym obiekcie.

    Z góry dziękuję!
    Ostatnio edytowane przez miro81 ; 08-09-2010 o 10:17

  2. #2

    Domyślnie

    Mowisz ze ten typ tak ma? Mialem rok D90 z 18-105 a jakos opisanej przez Ciebie dolegliwosci nie zauwazylem.
    Serwis w Krakowie - chyba jedynym godnym uwagi jest serwis na Czapskich pana Adama Kadeji ale watpie, zeby ci wyreulowali obiektyw bo niby jak?
    Sprzedaj obiektyw i kup sobie inny o podobnym zakresie ogniskowych. Ja mialem problemy (na Canonie z 50 1.4) i nijak nie dalo sie ustawic. W koncu sprzedalem i kupilem inny egzemplarz. Okazalo sie ze moj obiektyw pasowal nowemu wlascicielowi i nie mial problemow z trafnoscia, moj nowy tez okazal sie dobrym egzemplarzem.

    ALe wiesz co.. jesli UDAJE mu sie czasem dobrze wyostrzyc to obstawiam wine po twojej stronie.. Bo BF albo "MA" albo "NIE MA" ... nie ma opcji "MIEWA"
    Nadszedl ten dzien kiedy opuscilem swiat elek i korpusow z logo C ... Powitalem korpus Nikona
    Nikon 1800 (s)

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez miro81 Zobacz posta
    Zauważyłem też, że AF ma małego "lenia" i nie zawsze wyostrza w sytuacji gdy dwa obiekty są nieznacznie od siebie oddalone i po ustawieniu ostrości na jeden z nich, próbuję wyostrzyć na drugi. Najlepiej wtedy wyostrzyć na czymś znacznie bliższym a później na docelowym obiekcie.
    proponuje też zobaczyć czy masz ustawiony punktowy af , też nie mam żadnego BF/FF ,gdzieś na forum wyczytałem ze zooma się nie kalibruje ale sam nie potwierdzę.

  4. #4

    Domyślnie

    Dzęki Jarek 78, może mimo tego spróbuję.
    Wydaje mi się, że miałeś jakiś wyjątek z tym 18-105 albo twój D90 był ustawiony pod ten obiektyw, może zbiegiem okoliczności lustro miałes trcohe kopnięte. Wiem, że ludzie regulując aparat pod ten obiektyw czesta mają pózniej jazdę z innymi obiektywami.
    Odnośnie dokładności to chodzi o to, że 18-105 nie jest dokładny i ma tendencję do BF tak było w przypadku wszystkich testowanych przeze mnie. Nie wiem, może te 3 obiektywy byly jakieś felerne.
    darkmajin oczywiście, że miałem punktowy AF

  5. #5

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że miałeś jakiś wyjątek z tym 18-105 albo twój D90 był ustawiony pod ten obiektyw, może zbiegiem okoliczności lustro miałes trcohe kopnięte.
    Kurde, to tym bardziej zaluje ze sprzedalem caly zestaw i to za nie tak wielkie pieniadze.... moze był wyjątkowy

    Ale serio, poprobuj jeszcze jakies inne egzemplarze i moze akurat CI podpasuje a ten sprzedasz. Moj kolega z CanonBoard mial wielki problem z jego 5D i 35 1.4L. Cztery razy wysylal do serwisu, byl z nim osobiscie i za ... nie dalo sie ich zestroic razem. I tez zrobil podobnie - swoja sztuke sprzedal tracac jakies 200 zl i kupil druga. Ta juz byla oki.

    Tym bardziej jesli jak mowisz nie przyjezdzasz za czesto i nie na dlugo do PL to pakowanie się w serwisy Nikoa nie ma sensu, bo ci tego na poczekaniu nie zrobia raczej.
    Nadszedl ten dzien kiedy opuscilem swiat elek i korpusow z logo C ... Powitalem korpus Nikona
    Nikon 1800 (s)

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jarek78 Zobacz posta
    moze był wyjątkowy
    Nie był wyjątkowy,mój też ostrzy idealnie.Nie słyszałem o kłopotach z tym obiektywem u innych.
    A serwis może zrobi w kilka dni,ale ja bym się z nimi uprzednio umawiał na konkretny termin.
    A new shit has come to light...

  7. #7

    Domyślnie

    Duder, oczywiscie ze napisalem to żartem. Jak napisalem - nie mozna wykluczyc tez blędu operatora aparatu... Probowałes robic jakies normalne foto zamiast bateryjek i linijek?
    Nadszedl ten dzien kiedy opuscilem swiat elek i korpusow z logo C ... Powitalem korpus Nikona
    Nikon 1800 (s)

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez miro81 Zobacz posta
    Wydaje mi się, że miałeś jakiś wyjątek z tym 18-105 albo twój D90 był ustawiony pod ten obiektyw, może zbiegiem okoliczności lustro miałes trcohe kopnięte. Wiem, że ludzie regulując aparat pod ten obiektyw czesta mają pózniej jazdę z innymi obiektywami.
    Na szczęście tylko Ci się wydaje. Nie wiem skąd pomysł, że ten KIT jest aż tak badziewny i większość sztuk ma problemy z BF/FF. Rozumiem, nie jest szczytem technologicznych osiągnięć inżynierów Nikona, ale nie przesadzajmy.
    Najzieleńszy z zielonych
    Niezbyt poważny, czasem odważny, nie-co-dziennik sporadyczny.

  9. #9

    Domyślnie

    nie uważam że "ten typ tak ma" z moim d5000 ostrzy idealnie, mam dwóch kolegów którzy używają go właśnie z d90 i również nie mają BF/FF
    d5000, nikkor 18-105mm vr , N 35/1.8G , Helios-44m-4 2/58, sb-600

  10. #10

    Domyślnie

    Hmm no to dziwne ale już nie chcę pisać o tych testach bo już było na ten temat wiele razy. Tu gdzie mieszkam kupiłem ten obiektyw w zestawie z D90 i może Nikon robi taki chwyt, że wypuścił jakąś kiepską serie i sprzedaje niby taniej w zestawach. Podobnie jest z canonem 50D, sprzedają go w zestawie z 18-200mm - ten obiektyw jest już zupełnie badziewny.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •