Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 36
  1. #1

    Domyślnie Jaki soft/workflow do katalogowania zdjęć?

    No właśnie - czego uzywacie?
    Kolejna porcja zdjęć z imprezy rodzinnek, urlopu, zabaw ze strobingiem. Wrzuciłem po dacie - jakoś kulawo. Podzieliłem na katalogi opisane strawnym językiem - niby dobrze. Ale czy da się lepiej? Czego używacie? Z uwzględnieniem iż część zdjęć mam zarchiwizowane na dysku zewnętrznym. Czy jest jakiś soft do katalogowania, który to uwzględnia? Oznaczacie zdjęcia tagami? Jak wyszukujecie wśród tysięcy zarchiwizowanych (być może część na płytach, część na dyskach zew.)?
    Nikoś DX, 10-200, dwie świeczki i takie tam

  2. #2

    Domyślnie

    Ze trzy lata temu miałem podobny problem. Zainwestowałem w dwa dyski po 750 Giga - wtedy to był koszt, dziś 1Tera kosztuje raptem ze 300 złotych i zacząłem pracę z LRem. Po miesiącu pracy byłem zakochany w możliwościach katalogujących tego programu.

    Teraz nie mam najmniejszego problemu ze znalezieniem danego obrazka, jeśli tylko pamiętam z grubsza co na nim było. Szukać można według wielu, naprawdę wielu kryteriów, przypuśćmy: szukam kwiatka, czerwonego, którego zrobiłem na bank obiektywem 105 będąc na wsi gdzieś w sierpniu 2 lata temu, i pamiętam, że skadrowałem go w kwadracie.

    Zaznaczam sześć ptaszków i spośród pięćdziesięciu tysięcy obrazków dostaję 10 zdjęć które spełniają warunki: maj-wrzesień 2008 (bo możliwe, że to było miesiąc wcześniej lub później), kwadrat, obiektyw 105, kwiatek, opisany przez mnie słowem kluczowym jako czerwony.

    Przekonał mnie do tego koleżka, któremu podczas imprezy przypomniało się, że zrobił kiedyś zdjęcie, o jakim mówiliśmy. Ja na owe czasy szukałbym tego zdjęcia przez tydzień po płytach, folderach... On kliknął 5 razy i pokazał mi obrazek, a ja momentalnie wytrzeźwiałem z wrażenia.

    Teraz sam mam taki system i uznaję, że się rewelacyjnie sprawdza.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Ze trzy lata temu miałem podobny problem. Zainwestowałem w dwa dyski po 750 Giga - wtedy to był koszt, dziś 1Tera kosztuje raptem ze 300 złotych i zacząłem pracę z LRem.
    Jak nazywa się ten program, który tak bardzo Ci się spodobał?
    D7100; kilka słoików N, T, S i reflektor SB;

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rdcom Zobacz posta
    Jak nazywa się ten program, który tak bardzo Ci się spodobał?
    Adobe Lightroom

  5. #5

    Domyślnie

    tez bardzo polecam, zaczalem swoja przygode z fotografia raptem rok temu, LR uzywam od paru miesiecy i bez niego nie wyobrazam sobie zycia

  6. #6

    Domyślnie

    troszkę drogi jak na mnie
    D7100; kilka słoików N, T, S i reflektor SB;

  7. #7

    Domyślnie

    Nie ma życia bez Lightrooma. Drogi nie jest zwłaszcza jeśli weźmiesz pod uwagę jego możliwości i fakt, że będzie otwarty na kompie prawie przez cały czas. Drogi to jest Photoshop, bo kosztuje 3x tyle co Lightroom a używam go tylko do drobnego retuszu. Czyli wykorzystuję 5% możliwości Photoshopa a zapłaciłem około 3tys, a wykorzystuję 99% możliwości Lightrooma za około 1tys.

    Nie pożałujesz kupna, ale jeśli masz wątpliwości to sobie ściągnij triala 30-dniowego (w pełni funkcjonalny) i się pobaw. Początkowo się zrazisz, bo to inne podejście do fotografii i plików, ale potem nie będziesz chciał bez niego pracować.

    Jeśli jednak LR jest nadal za drogi to pozostaje darmowa Picasa

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rdcom Zobacz posta
    troszkę drogi jak na mnie
    Jesteś studentem /nauczycielem / pracownikiem administracji w instytucji edukacyjnej, albo masz kogoś takiego w swoim gospodarstwie domowym? Bo jest wersja Student & Teacher w cenie około 350zł - pełna funkcjonalność za mniej niż 1/3 ceny. Pierwszy raz się cieszę, że żona na uczelni pracuje
    x100s

  9. #9

    Domyślnie

    Nie przesadzajmy z tą drogością... Na ebayu LR3 w pełnej wersji kosztuje 199USD (po dzisiejszym kursie bankowym to jest 611,19 PLN) plus koszty wysyłki... A jeśli wziąć pod uwagę, że czasem idzie kupić jeszcze LR2 lub LR1 i potem dokupić tylko upgrade do wersji 3 - naprawdę nie jest drogo.

    To już nei te czasy, kiedy PS kosztował tyle, ile zarabiała moja mama przez pół roku...
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  10. #10

    Domyślnie

    Dziekuję za informację. Rozumiem, że oprócz LR ew. Picasy nic nie daje rady? a na poważniej jakieś inne opcje jeszcze zostały sensowne? Może ktoś jeszcze się podzieli?
    Nikoś DX, 10-200, dwie świeczki i takie tam

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •