Close

Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 76
  1. #1

    Domyślnie Nikon D90+Nikkor AF-S DX 35mm f/1,8G na dobry początek zabawy.

    Witam serdecznie, jestem już po przeczytaniu wątku założonego przez kolegę Des666, z tą o to różnicą iż jestem dokładnie zdecydowany na Nikona D90, problem tkwi w tym, czy jest sens inwestować w to szkoło 18-105, a nie od razu kupić Nikkor AF-S DX 35mm f/1,8G i cieszyć się pięknymi zdjęciami jak piszą koledzy na forum. W chwili obecnej posiadam kompakta Canon A620 o zakresie ogniskowych 35-140, i powiem szczerze przejrzałem swoje dotychczasowe zdjęcia i okazało się iż 90% zdjęć jest zrobionych w dolnym zakresie ogniskowej. Wnioski nasuwają się same, do czego potrzebny mi jest obiektyw z takim zakresem ogniskowych skoro i tak najbardziej zależy mi na tym aby uchwycić jak najwięcej dookoła. Kwestia jest tylko taka czy stosowanie tylko i wyłącznie takiego obiektywu nie spowoduje pewnych ograniczeń, łatwiej jest zrobić zoom bardzo szybko niż podejść bliżej, zastanawiam się nad tym bo nigdy nie robiłem zdjęć obiektywem ze stałą ogniskową i nie chciałbym się frustrować robiąc każde zdjęcie. Nie wiem czy jest to dobre rozwiązanie na dobry początek z lustrzanką, bo następny obiektyw z uwagi na mój budżet kupiłbym myślę że dopiero za rok. Proszę o jakieś sugestie i wasze zdanie czy mój wybór będzie trafny. Skłoniła mnie do tego wypowiedź remosa z wątku Dess666
    Remos napisał
    "Szczerze to proponuję taką kolejność D90 -> N35 1.8 -> 17-55 -> SB-900
    I olać wszystko inne po drodze. Szkoda czasu i kasy na półśrodki.
    Ale to moje zdanie."

  2. #2
    Oszczędny w słowach Awatar gsh
    Dołączył
    02 2010
    Miasto
    Tarnowskie Góry
    Posty
    75

    Domyślnie

    Po przesiadce z Olumpusa na D90 pierwszy obiektyw jaki miałem to był nikkor 50 1.8 jednak było zdecydowanie za wąsko. Nabyłem 35mm i powiem Ci szczerze że to najlepszy mój zakup do tej pory jeżeli chodzi o obiektywy. Myślałem przed wakacjami żeby dokupić 18-70 lub 18-105 jako uniwersalny obiektyw na wypad urlopowy jednak końcowo nie kupiłem i w ogóle nie żałuję - jednak zwróć uwagę na moją stopkę, mam czym uzupełnić zakres poza 35mm. Nikkor 35mm jest świetny i większość moich fotek właśnie robię nim.
    Jednak masz problem związany z tym, iż przez najbliższy rok nic nie dokupisz a sama 35-tka to jednak za mało, na imprezy rodzinne ok, wypady weekendowe ok, jednak do portretu już nie bardzo, z większej odległości nic nie ustrzelisz. Może jednak 18-105 będzie lepszym wyborem, po pewnym czasie sprawdzisz na jakim zakresie najwięcej masz zdjęć i za jakiś czas uzupełnisz szklarnie lub sprzedasz 18-105 i kupisz już to co będzie odpowiednie dla Ciebie.
    Jeżeli szukasz ostrości i lepszej jakości zdjęć to 35mm.
    Jeżeli szukasz czegoś uniwersalnego na rok to 18-105 lub próbować kupić używkę 18-70 i zaoszczędzone środki odłożyć - może uda się dozbierać i dokupić 35mm.
    d600, s15-30, n24 2.8, n50 1.4, n85 1.8, sb900, 2 x YN460

  3. #3

    Domyślnie

    Trudno odpowiedzieć jednoznacznie, każdy ma inne preferencje.
    N35/1.8 mimo niezaprzeczalnych zalet może Cię ograniczać, bo 35 może być zdecydowanie za wąsko lub krótko w zależności od sytuacji.
    Osobiście zacząłbym chyba od zestawu d90+18-105, a w przyszłości kompletował stałki.

  4. #4

    Domyślnie

    Dawno temu do analogowych lustrzanek (u nas głównie Zenitów i Praktic), Fiedów, Zorkich ludzie kupowali w kicie obiektyw koło 50 mm. I często był to ich jedyny obiektyw na długie lata. Wiele osób nawet nie wiedziało, że obiektyw da się wykręcić i wstawić inny. Czyli posiadanie jednego obiektywu nie jest ze swojej natury szkodliwe dla zdrowia, nie zabija. A skoro wiesz, że będzie ci pasować obiektyw 35 mm (odpowiednik dawnych 50 mm), to kupuj. Jeśli nie spełni twoich oczekiwań odnośnie uniwersalności, to będziesz miał motywację, aby kupić kolejny. Z drugiej strony 18-105 to całkiem sprytny obiektyw (mam podpięty na stałe do D40). Przez rok byś się zorientował, czy szerszy zakres jego ogniskowych, to jest właśnie to, co cię faktycznie interesuje, czy może tylko tak ci się zdawało.
    Każdy wybór jest inny, oba będą niegłupie.

    Skoro piszesz, że zależy ci aby "uchwycić jak najwięcej dookoła", to zainteresuj się możliwościami jakiegoś szerokokątnego zooma np. Sigmy 10-20. Nie to, żebym namawiał od razu do kupowania, po prostu spróbuj porobić kilka zdjęć takim pożyczonym obiektywem.
    Jeśli nie dostrzegasz sensu stosowania polskich liter, to w takim razie proszę Cię: Zrob mi laske.

  5. #5

    Domyślnie

    Jak koledzy radzą kup na sam początek zooma. Stałka nie zawsze ale będzie Cię ograniczała - ściany za plecami nie przesuniesz
    D300+MB-D10| N18-55 | 35/1.8 | 50/1.8 | SY85/1.4 | SB-900 | Flipside 400 | MF 055XPROB | 2x YN 560 | RF-602 | F&V |

  6. #6

    Domyślnie

    na początek bardzo dobrym wyborem będzie właśnie 18-105. napisałeś, że za rok zamierzasz coś kupić, a posiadając 18-105 będziesz miał dość uniwersalny i dobry obiektyw oraz rok czasu, aby przekonać się, czego konkretnie Ci potrzeba.
    moja droga wyglądała tak: nd90 + 18-105; następnie 70-210 (niezbyt często używany); dalej 50 1.8 (początkowy zachwyt szybko minął - do reporterki wolałem uniwersalne szkło, teraz po następnych zakupach, leży nieużywany); 35 1.8 (z lekkim bf, przeszkadza tylko przy przysłonach 1.8-2.2, później już nie, podobnie ze zdjęciami akcji, całych sylwetek itp.) oraz 85 1.8 (dopiero niedawno kupiony, więć jeszcze w fazie testów - do tej pory jestem bardzo zadowolony - koncerty i portrety). podsumowując: najczęściej używam 35, potem 85, a jak brakuje miejsca i 35 to za wąsko, podpinam uniwersalny.
    słowo o lampach: na dzień dobry nabyłem sb400 i byłem zadowolony, dopóki nie pożyczyłem sb600. teraz 400 leży w szafie

  7. #7

    Domyślnie

    Również przymierzam się do kupna zestawu z tematu, tylko że w moim przypadku nie mam zamiaru pozbywać się D3000 i kita co może mieć kluczowe znaczenie. Zacząłem z reporterką i widzę, że nawet 18 jest mi czasami za wąsko. 35-tka u mnie będzie uzupełnieniem kita z D3k a nie na odwrót. W Twoim przypadku sama 35-tka może istotnie sprawiać pewne ograniczenia i kupno jej "na początek" przygody z lusterkami może stać się ogromnym błędem przez co zniechęcisz się do dalszego focenia. Ja mam wybór, jeżeli 35 nie bedzie odpowiadać mi przy sytuacji nakręcam 18-55 i daje rade. Proponuje po prostu wybrać się do sklepu i poprosić o taki zestaw do "przetestowania"
    Nikon FiX - Pomysł na...

  8. #8

    Domyślnie

    Decyzja zapadła kupuję Nikon D90 + Nikkor AF-S DX 18-105mm f/3,5-5,6G ED VR, następny w kolejce myślę, że będzie Nikkor AF-S DX 35mm f/1,8G, ale to jest kwestia kasy, oraz czasu. Dziękuję za wszystkie Wasze rady napisane dzisiaj, były bardzo pomocne w podjęciu decyzji ostatecznej. Dobra decyzja, to szybka ale przemyślana decyzja. Pozdrawiam wszystkich a najbardziej tych niezdecydowanych.

  9. #9

    Domyślnie

    Miłego focenia
    Nikon FiX - Pomysł na...

  10. #10

    Domyślnie

    No to ja się wyłamię z większościowej opinii i poradzę Ci, żebyś nie kupował zooma tylko zaczął właśnie od 35 mm lub jeśli wolisz szerzej to 24mm.
    Jeszcze kilka lat temu jakbyś zadał to pytanie to 99% osób udzieliłoby takiej odpowiedzi. Teraz zrobiła się moda na wygodę kosztem jakości. Ale powiedzmy sobie szczerze... wiele osób nie jest w stanie wykorzystać różnicy jakości jaką daje 35 mm nad kitami. Natomiast moim zdaniem najważniejsze jest to do czego stałka Cię zmusi... nauka patrzenia i kadrowania. Zoom rozleniwia, stałka sprawia, że chodzisz z aparatem, szukasz najlepszego kąta i nagle okazuje się, że wcale nie był najlepszym pierwszy kadr jaki zauważyłeś i jaki zapewne ustrzeliłbyś mają podpiętego zooma.

    Polecam 24 lub 35mm, bo dadzą Ci jakość i nauczą kadrować. A z czasem, jak już zdobędziesz doświadczenie i staniesz się leniwym to dokupisz spacer zooma.

    Taka jest moim zdaniem prawidłowa kolejność dla zaczynających przygodę z lustrami: najpierw stałki, a później... więcej stałek albo spacer-zoom dla leniwych.
    "Your first 10,000 photographs are your worst".

Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •