Close

Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    SpecEye
    Gość

    Domyślnie Domowe Studio - Wiele pytań

    Witam.
    Mam zamiar urządzić sobie przydomowe studio. Planuje na ten cel przeznaczyć ok 25 tys. złotych wraz z wyremontowaniem pomieszczenia. Pomieszczenie jest dość duże 5x9m wysokość 5m i nie posiada okien.

    Planuje zakup:
    2x Quantuum T1200
    2x Quantuum 150D

    Czy takie oświetlenie będzie wystarczające? Na jaki kolor pomalować ściany? Może sufit umieścić niżej? Wykluwać okna?

    Proszę o odpowiedz na powyższe pytania i ewentualnie inne rady.

  2. #2

    Domyślnie

    1) podaj budżet na sam sprzęt bo teraz ciężko Ci coś podpowiedzieć
    2) odnośnie kolorów ścian i sufitu było kilka wątków na forum a wykłuwanie okien moim zdaniem nie ma sensu
    3) co zamierzasz robić? na jakich zdjęciach będziesz się koncentrował?
    ja osobiście wybrałbym więcej lampek za to troszkę słabszych bo mam wrażenie, że przesadziłeś z mocą
    NinoVeron |==========[> | IG | Flickr | BLOG | MM | FB
    "na co sprzętu qpa gdy fotograf d..."

  3. #3
    SpecEye
    Gość

    Domyślnie

    Na sprzęt ok. 15 tys. wraz z softboxami, parasolkami, blendami, statywami itd. Fotografować zamierzam głównie ludzi.

  4. #4

    Domyślnie

    W ramach zakładanego budżetu bardzo niewiele można zrobić z pomieszczeniem - a po prawdzie to jednak one będzie decydowało o jakości studia. Największa jego zaleta to wysokość. Wszak pod jednym warunkiem gdy będzie wykorzystana. Czyli logiczny system podwieszania oświetlenia, ekranów, butterfly itd. Na przykład rampa albo galeria oświetleniowa, w ostateczności sztankieta. Jak kupisz gotowe rozwiązania to akurat budżtet się skończy. Ale jeśli dobrze to przemyślisz to można zaprojektować to samemu za akceptowalne pieniądze. Dalszy temat i wydatek to tło - na pewno nie rulon kartonu. Zanim dojdziesz do koloru ścian to po drodze jest elektryka. Mam świadomość, że piszesz o studio "przydomowym" więc rozwiązania powinny być okrojone na jego miarę. Na tym tle zakup oświetlenia to już prawie mało istotny problem. Nie wnikając w marki powinieneś mieć:
    - 1 lampę do podwieszenia wysoko, sterowaną z dołu (lub prosty generator symetryczny) o mocy 600W (generator siłą rzeczy jest mocniejszy)
    - 3 lampy o mniejszej mocy (np 2 x 300WS, 1 x 150 Ws)
    Masz jeszcze sb 900 - jako ewentualne efektowe w planie.
    Co do koloru ścian to sprawa psychologiczna. Technicznie najkorzystniejsze jest szare (właściwie to czarne). Pozwala na pełną kontrolę nad tzw światłem szczątkowym. Ale przebywanie w takiej dziupli jest dołujące. Ja mam studio śnieżnobiałe (jest co prawda większe od Twojego). Nie mam problemów z kontrolą światła choć bywa, że wysłaniam fragmenty studia głęboko czarną tkaniną. Ale podłoga powinna być już szara.
    W każdym razie zakup "zabawek" to mniej istotna część adaptacji - na etapie robót budowlanych warto pamiętać o każdym haku, wnęce, skrytce, drabince itd aby później nie ryć w funkcjonującym studio lub co gorsze irytować się przez lata. Ja bym wydał większość kasy na adaptację. Sprzęt zawsze wstawisz a pewnych spraw jak nie zrobisz na etapie adaptacji to nie zrobisz nigdy.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •