Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22
  1. #1

    Domyślnie Prośba o pomoc przy kupnie pierwszej lampy błyskowej

    Witam wszystkich!

    Czytając wasze opinie, porady na stronach działu "Lampy błyskowe" czuję się delikatnie skonfudowany
    Posiadam Nikona D5000 - od dwóch miesięcy - chociaż fotografią - amatorsko - interesuję się od kilku (ok. ośmiu) lat...
    Jednak do tej pory nie używałem lampy błyskowej (zewnętrznej).
    Jako że zdecydowałem się na kupno Lustrzanki cyfrowej, zaakceptowałem fakt iż hobby to będzie wymagało nakładu pieniędzy.

    I oto staje przed jednym z wielu dylematów młodego fotografa-amatora: Jaką lampę wybrać??

    Mój wybór padł na dwie marki: Metz (48 AF-1 lub 58 AF-1) oraz Nikon (SB-600 lub SB-900)...
    Przyznam szczerze że jestem w totalnej kropce.

    Oczywiście najchętniej kupiłbym najtańszą lampę - jednak z natury jestem człowiekiem który woli dopłacić i mieć coś na długi czas.

    Jednak tu pora zadać pytanie... czy warto dopłacać do lamp które kosztują ok 1500zł, jeżeli jest się - przynajmniej na razie - skromnym fotografem amatorem, który wiecej zdjeć zepsuje niż zrobi dobrze?

    Skłaniałbym się w kierunku Metza... są po prostu tańsze... ale też czytałem o nich pozytywne opinie...
    Na obecną chwilę chcę kupić dodatkową lampę zamiast obecnie wbudowanej...

    Proszę... poradzcie mi... może lepiej kupić Metz'a 48 AF-1 (lub SB-600) i do tego obiektyw (np. tele?) bowiem na razie posiadam obiektyw kitowy... 18-55....

    Z góry będę wdzięczny za krótkie i treściwe porady...

    Pozdrawiam
    szysiek83

  2. #2

    Domyślnie

    Weź pod uwagę wielkość lampy, tzn. jak ona będzie leżała na aparacie, a właściwie Tobie w ręce. SB-900, jeśli masz pieniądze, to super lampa, chociaż do D5000, może być trochę duża. Mam to co w stopce, ale na moim body bez gripa, SB-900 wygląda kosmicznie ogromna i nie trzyma się jej zbyt komfortowo przy dłuższym czasie pracy. Trochę inaczej sprawa wygląda z gripem. Na D80 z MB, SB-800 jakiej używam jako podstawowej i jedynej lampy pracuje się super. Nie przechyla się, jest stabilnie. Domniemam jednak, że nie posiadasz gripa w tym D5000.
    Metz 48 AF-1, to świetna i spokojnie wystarczająca amatorowi lampa i nie jest przede wszystkim tak wielka jak SB-900. Minus (plus), to plastikowa stopka.
    Na reszcie wymienionej nie pracowałem i nie miałem z nimi kontaktu więc się nie wypowiadam.
    Podsumowując:
    SB-900 - Konkretna, wielka, solidna, profesjonalna, lampa błyskowa.
    SB-800 - Nieprodukowana, mniejsza, równie solidna.
    48-AF-1 - Mniejsza, kompaktowa, bardzo dobra i tańsza.
    Proponuję wybrać się do sklepu, pooglądać, przymierzyć, która fajniej wygląda . Chociaż osobiście, za różnice SB-900 - 48-AF-1 kupiłbym obiektyw 35mm/1.8. Wtedy jasne światło i dobra lampa, to już coś pięknego do pracy, zabawy i nauki!
    Pozdrawiam! Kros
    D7100 + MB-D15 | D80 + MB-D80 | 14-24/2.8G | 18-55VR | 70-300VR | 35/1.8G | 85/1.4G | SB-900 | SB-800 | 650AW | 055XPROB | 501HDV |

  3. #3

    Domyślnie

    Witam. SB-600 nowa, zakup w sobotę 3.07 -zapłaciłem 750 zł. Radzę poszukać.
    Nikon D70s, Nikon D200, Nikkor AF-S 18-70, Nikkor 50 1,8/D, SB-400.

  4. #4

    Domyślnie

    Metz 48 (ewentualnie SB600).
    طالب مع S5Pro Metze Stronka* MyPort

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez szysiek83 Zobacz posta
    Proszę... poradzcie mi... może lepiej kupić Metz'a 48 AF-1 (lub SB-600) i do tego obiektyw (np. tele?) bowiem na razie posiadam obiektyw kitowy... 18-55....
    Metz 48 AF-1 + 18-105VR. To chyba najtańszy, najbardziej uniwersalny i najlepszy jakościowo zestaw.
    MKL (Fotoblog)
    – Co jest?!
    – Nic, panie kierowniku! Oczko mu się odlepiło. Temu misiu.

  6. #6
    Oszczędny w słowach Awatar Brazilianpitbull
    Dołączył
    02 2010
    Miasto
    Piotrków Trybunalski
    Posty
    171

    Domyślnie

    Mam Metza 48 spokojnie i z czystym sumieniem mogę polecić.
    http://forum.nikoniarze.pl/showthrea...=147661&page=5
    Tutaj zdjęcia metza z d5000
    Mimo że to plastik, to i tak swoje waży, przy dłuższym foceniu, można to odczuć.
    Jak będę piękny i bogaty, kupię sobie Leicę

  7. #7

    Domyślnie

    48 af1

  8. #8

    Domyślnie

    Kolejny zadowolony user się dokłada - Metz 48 AF-1. Jako amator nie sądzę, byś wykorzystał wszystkie funkcje 900tki, za które musisz i tak zapłacić.. do tego na D5000 ta lampa na prawdę ciąży i przy dłuższej pracy okazuje się niewygodna, przy małym body bez gripa. To samo tyczy się jeszcze większego Metza 58 AF-1. Co zaś do SB-600, nie wiem, czy jest sens się za nią oglądać... Metzowa 48ka jest tańsza, mocniejsza i ma więcej przydatnych funkcji
    Ostatnio edytowane przez coroner ; 08-07-2010 o 23:12
    FX+ FX + 20-35/2 + 50/1.4 + 85/1.8 + 70-200/2.8 VR

  9. #9

    Domyślnie

    Witam ponownie!

    Z góry wielkie dzięki za porady były bardzo pomocne, ponieważ po dłuższym zastanowieniu uznałem, iż nie ma sensu (w moim stanie wiedzy i umiejętności) dokładać kasy do 900-tki (chociaż można się w lampie zakochać przy pierwszym dotyku :P lub Metz'a 58, ale po krótszym zastanowieniu (które nastąpiło po tym dłuższym) zdecydowałem się na Metz'a 48 AF-1.

    Ale... (bowiem z reguły zdarzają się jakieś "ale") zaintrygowały mnie dwie odpowiedzi iż "za różnicę pomiędzy SB-900 a Metz'em 48 mogę dokupić obiektyw N35mm f/1.8" oraz "Metz 48 AF-1 + 18-105 VR to najtańszy, najbardziej uniwersalny i najlepszy jakościowo zestaw".

    Jakkolwiek rozumiem zakup jasnej 35-tki, ale czy warto zamieniać kit 18-55 na kit 18-105? Czy nie lepiej byłoby dokupić w cenie 18-105 (jeżeli oczywiście będzie to możliwe) jakiegoś obiektywu 50-xx? który pokryłby ogniskowe powyżej kitowej 55??
    Co o tym myślicie?

    Pozdrawiam
    szysiek83

  10. #10
    Oszczędny w słowach Awatar Brazilianpitbull
    Dołączył
    02 2010
    Miasto
    Piotrków Trybunalski
    Posty
    171

    Domyślnie

    Wiesz, ja osobiście też przechodziłem przez okres zakochania się w tele Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie czym chcesz się tak naprawdę zająć w fotografii. Jeżeli rajcują Cię zdjęcia zwierząt albo podglądanie atrakcyjnej sąsiadki (kogo to nie rajcuje? xDDD) to tele będzie odpowiednie, jeśli zaś wolisz portreciki i ogólnie fotografię ludzi, stałka będzie dobra ze względu na jasność jakość / cenę. Też musisz zastanowić się czy wolisz wielką tubę przy puszce czy malutki słoiczek :P Jeżeli nie jesteś pewien, pocykaj jeszcze 18-55 i odnajdź swoją drogę w fotografii :P

    Pozdrawiam
    Jarek
    Jak będę piękny i bogaty, kupię sobie Leicę

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •