Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Czas błysku?

  1. #1

    Domyślnie Czas błysku?

    Wiam!!!
    Mam takowe pytanko. Czy ktoś z was wie, amoże wie gdzie to znaleść (byle po polsku) Jaki jest czas błysku we wbudowanej lampie w F70? Bardzo proszę o informację. Kiedyś gdzieś o tym czytałem ale że raczej nie używam tej lampy to zapomniałem.
    A teraz potrzebuję
    PO MO ŻE CIE?

    Pozdrawiam!!!
    Aparaty cyfrowe są fajne - niech fotografują nimi inni.
    ---------------------------
    Pozdrawiam!!!

    -----------------------------

    http://foto.recenzja.pl/Forum-album_...ff4128ffa.html

  2. #2
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Pierwsze słyszę by podawano ten czas przy lampce wbudowanej. Jest on dla pracy w TTL zmienny. Oczywiście na pełnej mocy jest jakiś konkretny i powtarzalny.
    Do czego konkretnie ci ta informacja? Jakie wykorzystanie tej lampki? Może inaczej ci pomogę.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #3

    Domyślnie

    Jacku_Z
    Chciałbym ustalić możliwie najkrótszy czas naswietlenia przy użyciu w/w "lampki"
    Synchronizacja obsługuje max. 1/125s. W zasadzie tego nie używam. Ale tak na zaś, na wszelki wypadek.
    Aparaty cyfrowe są fajne - niech fotografują nimi inni.
    ---------------------------
    Pozdrawiam!!!

    -----------------------------

    http://foto.recenzja.pl/Forum-album_...ff4128ffa.html

  4. #4
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    nie rozumiem problemu
    używaj więc tej 1/125 s. Zmieści sie cały błysk z kilkunastokrotnym zapasem, a krótszego czasu z tą lampą nie możesz używać, bo wbudowana nie obsuguje trybu FP (nie mam pojęcia czy twoje body w ogóle ma ten tryb z lampą zewnetrzną)
    krótszych czasów niż 1/125 nie uzyjesz bo migawka szczelinowa (to nie cyfrowa hybrydowa, niech ci sie nie myli) da ci pasek na zdjęciu.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #5

    Domyślnie

    Przepraszam .... a co to jest FP?
    Wiem jak działa migawka, ale niewiem dlaczego miałby mi zostać pasek - rozumiem że niedoświetlony.
    Ostatnio edytowane przez Mundeczek ; 06-12-2006 o 23:43
    Aparaty cyfrowe są fajne - niech fotografują nimi inni.
    ---------------------------
    Pozdrawiam!!!

    -----------------------------

    http://foto.recenzja.pl/Forum-album_...ff4128ffa.html

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Mundeczek Zobacz posta
    Przepraszam .... a co to jest FP?
    Wiem jak działa migawka, ale niewiem dlaczego miałby mi zostać pasek - rozumiem że niedoświetlony.
    Jeżeli nie wiesz, czemu zostanie pasek na czasach krótszych niż 1/125 (w tym przypadku) to nie do końca rozumiesz działanie migawki szczelinowej. 1/125 to najkrótszy czas kiedy szczelina migawki jest równa szerokości kadru. Przy czasach krótszych jest ona mniejsza i ma przebieg pionowy (w starych aparatach był poziomy,a migawka wykonana z płótna) by naświetlić cały kadr. Jak byś nie kombinował i miał nie wiem jak krótki czas błysku (i tak jest o wiele krótszy niż czas otwarcia migawki) nie jesteś wstanie naświetlić całego kadru, chyba że... Że dysponujesz lampą i body z trybem FP. W takim przypadku możesz synchronizować z krótszym czasem. Byskograt w takim przypadku nie błyska raz, a kilkakrotnie naświetlając poszczególne partie kadru w trakcie poruszania się lamelek migawki.
    pozdrawiam Krzysiaczek
    _________________
    lasciate ogni speranza, voi ch'entrate

  7. #7
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    FP - tryb współpracy aparatu i lampy błyskowej (oba urządzenia musza mieć te funkcje) w którym możliwe jest robienie zdjęć na błysku z czasem krótszym niż normalny czas synchronizacji. Zdjęcie z użyciem błysku naświetlane jest w czasie przesuwania sie szczeliny. Błysk jest ściśle zsynchronizowany z przesuwem.

    normalnie (nie FP) błysk jest wtedy, gdy migawka jest całkowicie otwarta.

    jeżeli robisz zdjęcie z czasem krótszym niż czas synchronizacji, to otrzymasz pasek na zdjęciu. Film nie jest całkowicie odsłoniety gdy następuje błysk - stąd pasek. Ten pasek to szerokość szczeliny między paskami migawki.
    czasz synchronizacji to taki, gdy jedna lamelka całkiem odsłoniła film, a druga nie zaczeła go zasłaniać. W twoim f70 to 1/125 s.
    Jak zrobisz krócej - to nie ma takiego momentu, gdy cały film jest odsłonięty, nie ma kiedy wykonać błysku.

    Szymony - pisaliśmy razem
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #8

    Thumbs up

    Teraz rozumiem!!!
    Dzięki chłopaki za tak wyczerpujący opis.
    Staram się jak najmniej korzystać z lampy (nie lubię a może po prostu nie umiem) i stąd brak wiedzy na ten temat. No... ale teraz już jestem mądrzejszy.
    Jeszcze raz wielkie dzięki!!!!
    Ostatnio edytowane przez ekonet ; 21-04-2011 o 11:58 Powód: orto! ("kożystać") - w ogóle pisownia pod psem...
    Aparaty cyfrowe są fajne - niech fotografują nimi inni.
    ---------------------------
    Pozdrawiam!!!

    -----------------------------

    http://foto.recenzja.pl/Forum-album_...ff4128ffa.html

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •