Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Domyślnie d80 fine czy normal jpeg

    Witam,

    Szukałem na forum wątku o podanym temacie niestety nie udało mi sie znaleść.


    Czy jakaś mądra głowa może się wypowiedzieć na temat robienia zdjęć w jakości Fine czy jednak wystarczy robić zdjęcia w trybie Normal Jpeg.

    Interesuje mnie to ponieważ w jakości normal mogę wykonać 2x więcej zdjęć niż w jakości Fine także napewno różnica jest a słyszałem już kilka głosów że generalnie różnica jest widoczna tylko przy dużych powiększeniach.

    pozdro
    seba
    N I K O N i zabawki

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    najprościej zrób sobie takie samo zdjęcie we wszystkich wariantach i sam zdecyduj, aczkolwiek poprzednik ma racje, nie zawsze jest sens robić w NEFach bo ich przerzucenie do jpg zajmuje trochę czasu, najlepiej ważne zdjęcia w NEFach a mnie w jpg
    pozdrawiam Piotr


  4. #4

    Domyślnie

    jeśli robisz odbitki max 10x15 to "normal" Ci powinien wystarczyć, ale jeśli będziesz chciał kadrować zdjęcie lub robić większe odbitki to tylko "fine" a najlepiej "raw"
    D300 + kilka szkiełek + lampa + statyw

  5. #5

    Domyślnie

    Nigdy nie wiesz czy kiedyś nie będziesz chciał zrobić większych odbitek, albo obrobić zdjęcie w PS, czy wykadrować. Chyba nie po to wydałeś 4kzł na sprzęt żeby wykorzystywać tylko część jego możliwości.
    Moim zdaniem tak jak napisano powyżej - większa karta i NEF ostatecznie jpeg F, chyba że jesteś 100% pewien że na danym zdjęciu Ci nie zależy.
    Nie wiem czy jest widoczna różnica między fine a normal. Z niższych rozdzielczości korzystam tylko robiąc zdjęcia do internetu ( np. Allegro ).
    "Kiedy wszystkie sposoby zawiodą, należy przeczytać instrukcję obsługi" - Murphy

  6. #6

    Domyślnie

    też uważam że nie po to się kupiło taki aparat żeby robić zdjęcia na normal , ale te głosy że to jest różnica taka jak żadna widze jest tutaj zmyta jak muszki z przedniej szyby

    panowie większa karta okey ... ale z tego co się rozejrzałem wyjdzie mi taniej kupić data bank 40 g i do tego 2 kartę i przeżucać te zdjęcia , data bank z dyskiem 40gb wyjdzie mnie tyle co dobra karta 4gb.

    pozdrawiam i dzieki za info.

    seba
    N I K O N i zabawki

  7. #7

    Domyślnie

    Różnicę niekoniecznie widać nawet i na większych powiększeniach, ale to jest "tryb saperski" - jeżeli coś spieprzysz w czasie robienia zdjęcia, to już potem tego nie poprawisz. Im bardziej agresywna korekcja, tym bardziej tracisz "ukrytą" w zdjęciu informację. Jeśli zatem jesteś megazaj...stym fotografem, który ma idealnie poustawiane WB i kontrast, nigdy nie myli się z ekspozycją ani o 0,33 EV itp. itd. to możesz dziubać w normalsie.

    Osobiście bardziej bym się skłaniał do zmniejszenia rozdzielczości - 10MP to i tak "pic na wodę fotomontaż".

  8. #8

    Domyślnie

    Przecież między innymi dlatego kupiłeś D80, żeby mieć lepszą matrycę, jeżeli nie chcesz robić w Fine, to trzeba było kupić połowę tańszy D50. Rzeczywiście zdjęcia u cioci na imieninach można robić mniejszą rozdzielczością, bo zwykle i tak większość się wyrzuca, ale po co, jeśli już masz D80, to wyciągnij z niego wszystko.
    Pozdrawiam

  9. #9

    Domyślnie

    Witam! Jeżeli zależy Ci na miejscu na karcie to spróbuj robic jakosc Fine ale rozmiar zdiecia na średni!

  10. #10

    Domyślnie

    masz taki sprzet... i jeszcze chcesz pogarszac jakosc zdjec... lol
    nie kumam tego... :/
    Fuji S5 pro, NIKON F601, NIKON EM... I KILKA ZABYTKOW...

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •