Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 48
  1. #1

    Domyślnie Kolejny wątek pt. Co kupić - SLR Nikon

    Witajcie,

    Wstęp [można pominąć]:
    Ostatnio zacząłem pstrykać starym Zenitem, dostałem od znajomego Zeiss'a 35/2,4 na m42 i od tego czasu jestem zachwycony fotografią tradycyjną [poprzednie szkło to Helios 50/2.0]. Jednak zaczyna doskwierać mi sam korpus 12XP. Dlaczego? Minimalny czas 1/60, maksymalny 1/500. max 500ISO. I najważniejsze światłomierz, który chyba już przeżył za dużo i nie zawsze działa..
    Rozwinięcie [istotne]:
    Poszukuję jakiejś puszki z naszej stajni, jednak mam też spore wymagania, np:
    - światłomierz działający ze szkłami m42
    - puszka, która bez problemu będzie działać z silnikowymi szkłami Sigmy. Posiadam d60, czyli bezśrubokrętowca, więc każde moje szkło jest silnikowe. O ile w ogóle szkła Sigmy oznaczone DG są dobre pod pełną klatkę [ chyba kiedyś wyczytałem, że Sigma wszystkie szkła robi na FF, ale nie jestem tego do końca pewien]
    - Rozsądny zakres czasów, [dobrze byłoby np powyżej 30s i jakieś 1/2000]
    - najmniejsze maksymalne ISO 1600
    - Cena za używkę max 600zł
    - Niepotrzebne mi programy tematyczne - wystarczy PSAM

    Jeśli Nikon nie zrobił nigdy takiego produktu, to zgodziłbym się też na inne body, które dobrze pracowałoby z F i m42.
    Zakończenie:
    Uprzejmie proszę Was o wyrażenie swoich opinii

  2. #2

    Domyślnie

    Co Ty rozprawki tworzysz?

    NIe wiem czy spełnia powyższe wymagania ale napiszę krótko kombajno-roll royce - Nikon F4
    http://tj-photographer.blogspot.com

    Nikon D80 + F4,Mamiya C330, Chinon CP9-AF, Minolta Maxxum 7000, kupa szkieł +kupa gratów

  3. #3

    Domyślnie

    Rozprawkę - przypomniałeś mi okropne czasy ogólniaka

    Znalazłem gdzieś, że F4 nie posiada kółek funkcyjnych, więc obiektywy z serii G [tj. bez pierścienia przysłony] odpadają. A więc wszystkie moje szkła na bagnet F..

    F4 odpada, więc szukamy dalej.. Ale powiem, że czytanie i oglądanie zdjęć F4 wzbudziło we mnie jakieś uczucie miłości Poproszę natychmiast inną propozycję, bo jeszcze się w niepamięć zakocham w tym korpusie i na niego padnie, pomimo braku szklarni F.

  4. #4

    Domyślnie

    Coś troszkę mieszasz. Szkła G to tylko podgatunek szkieł F

    Obiektywy G są obsługiwane przez F4 jedynie w trybach P i S, więc nie jest do końca tak, że nie działają.

    Jeśli chcesz w pełni korzystać ze swoich szkieł to zostaje Ci tylko F100, F5 i F6. Cenowo nie łapie się żaden, więc przemyśl:

    • pracę tylko w trybach P i S z obiektywami G - wybór: F4;
    • dołożenie trochę grosza i spełnienie wszystkich wymagań - wybór: F100;
    • rezygnacja z pomiaru światła z manualami - wybór: F80;
    • dołożenie dużej ilości grosza i spełnienie wszystkich wymagań - wybór: F5;
    • dołożenie bardzo dużej ilości grosza i spełnienie wszystkich wymagań + bonusy (np. CLS) - wybór: F6.
    And I am not frightened of dying. Any time will do, I don't mind.

  5. #5

    Domyślnie

    a maksymalne ISO to zależy chyba nie od puszki tylko od kliszy?
    A może się mylę?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez miron19j Zobacz posta
    a maksymalne ISO to zależy chyba nie od puszki tylko od kliszy?
    A może się mylę?
    Mylisz się. Masz ograniczone możliwości wyboru ISO na puszce. Różne puszki - różne ograniczenia.
    And I am not frightened of dying. Any time will do, I don't mind.

  7. #7
    pebees
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez axer Zobacz posta
    Mylisz się. Masz ograniczone możliwości wyboru ISO na puszce. Różne puszki - różne ograniczenia.
    Hehehe, taaaaa.... to tyczy się praktycznie tylko światłomierza w puszce, niczego więcej Bez względu na puszkę (byle posiadała manual) można sobie wsadzić film iso dowolne i naświetlać na M jak się nam podoba No chyba, że przez te kilkadziesiąt lat się coś zmieniło, i już się tak nie da... (przyznaję - ani F100, ani F6 czy F5 nie miałem... )

  8. #8
    Rycerz
    Gość

    Domyślnie

    no chyba powienieneś wybrac F100, skoro twoje szkła nie posiadają pierścienia przysłon...
    ten aparat jest i tak teraz bardzo tani

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pebees Zobacz posta
    Hehehe, taaaaa.... to tyczy się praktycznie tylko światłomierza w puszce, niczego więcej Bez względu na puszkę (byle posiadała manual) można sobie wsadzić film iso dowolne i naświetlać na M jak się nam podoba No chyba, że przez te kilkadziesiąt lat się coś zmieniło, i już się tak nie da... (przyznaję - ani F100, ani F6 czy F5 nie miałem... )
    Piba, zgodzisz się, że mocno się czepiasz? Masz w tym jakiś konkretny cel, czy to tak dla sportu?

    Skoro ktoś pisze o "najmniejszym maksymalnym ISO 1600", to jak myślisz - ma na myśli możliwość ustawienia puszki (w sensie jej światłomierza) na tę wartość - a tego nie zrobisz w każdej puszce, czy możliwość manualnej kontroli ekspozycji?
    And I am not frightened of dying. Any time will do, I don't mind.

  10. #10

    Domyślnie

    Wymaganie wysokiego ISO, to właśnie możliwość wyboru w puszce ISO dla światłomierza. Na Zenicie cykam film BW 400ISO, ale bardzo chętnie naświetlałbym go na np 1600 [4x], ponieważ jest taka opcja [nazywa siębodajże forsowanie filmu]

    F4 odpadł z rozgrywek.
    F5, F6 odpadają z racji ceny.
    Zostaje F100 - zaraz przetrzepię sieć w poszukiwaniu informacji, w których mógłbym się zakochać i wybrać tą puszkę w zamian Zenita, w którym właśnie padła górna dioda światłomierza i żeby skończyć obecną rolkę muszę znaleźć zastępczy światłomierz..

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •