Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Problem z AF i punktami ustawiania ostrości.

    Witam.
    Od niedawna jestem posiadaczem NIKONA d90. Mam do niego 50 1.8 i 35 1.8. Z obydwoma obiektywami mam problem.
    Początkowo 50 ostrzyła niesamowicie precyzyjnie już od 1.8. Po kupnie i podpieciu 35 zauważyłem że ma ona BF. Byłem przekonany, że to wina obiektywu do momentu kolejnego podpięcia 50. Przy centralnym ustawieniu ostrości zarówno w 50 jak i 35 AF radzi sobie bdb. Gdy natomiast ustawiam pomiar ostrości w punktach inne niż centralne AF myli się. Wybrane elementy wychodzą nieostre. Występuje BF. Zastanawiam się teraz czy jest to wina nieskalibrowanych obiektywów czy może coś nie tak z body.
    Ktoś miał może podobny problem?

  2. #2

    Domyślnie

    Tylko środkowy czujnik jest krzyżowy,pozostałe nie i niestety mogą się mylić w zależności od właściwości obiektu ,na którym mają złapać ostrość.
    A new shit has come to light...

  3. #3

    Domyślnie

    To czy punkt jest krzyżowy czy liniowy ma wpływ na szybkość i celność AF - bo może badać zmianę kontrastu i w pionie i w poziomie (pisząc w uproszczeniu). Natomiast nie wiem czy może mieć wpływ na BF... Wydaje się, że jak liniowy już się ustawi to powinien działać jak krzyżowy i dawać taki sam ewentualny BF.
    D7000

  4. #4

    Domyślnie

    Przecież pierwsze zdanie przeczy drugiemu.Jeśli liniowy już się ustawi to jest spore prawdopodobieństwo,że ustawi się niedokładnie,więc może dawać BF/FF.Liniowy nigdy nie działa tak dokładnie jak krzyżowy,choć czasem trafia.
    A new shit has come to light...

  5. #5

    Domyślnie

    Na razie, to Twoje zdanie przeczy mojemu, a nie pierwsze drugiemu
    Widzisz, krzyżowy i liniowy punkt różnią się celnością z powodów o których pisałem wyżej, natomiast nie znam żadnych testów, który by mówiły, że aparat ma BF w zależności od użytego punktu AF. Jeśli znasz taki test albo opinię kogoś komu można zaufać w ciemno to po prostu wklej link. O to chodzi autorowi wątku.
    D7000

  6. #6

    Domyślnie

    Nie mówię o tym,że aparat ma BF/FF na którymś konkretnym punkcie zawsze,chociaż o takich przypadkach pisano wielokrotnie,choćby w związku z próbami własnoręcznej regulacji ustawień AF.Chodzi mi o duże prawdopodobieństwo niecelności czujników liniowych w zależności od warunków.Kiedy ktoś wykonuje testy,często nieświadomie powtarza pewne sytucje ,w których czujniki mogą się akurat mylić w sposób stały.
    A new shit has come to light...

  7. #7

    Domyślnie

    A może warto by przedmuchać gruchą układ AF?? Może masz jakieś syfki na okienkach pomiarowych?

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •