Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17
  1. #1
    malinkowo
    Gość

    Question Jak prawidłowo ustawić balans bieli? (przykłady zdjęć wielkich artystów-fotografików)

    Witam. Oglądam zdjęcia znanych w świecie wielkich artystów-fotografików, których zdjęcia umieszczam poniżej. Po lewej stronie znajduje się oryginalne zdjęcie artysty-fotografika - po prawej zaś - zdjęcie w zmodyfikowanej przeze mnie w zakresie kolorystyki wersji.

    Zamieszczam je, ponieważ chciałabym się dowiedzieć, co o nich sądzicie. Czyje ustawienia są bardziej poprawne? Artysty-fotografika, które to ustawienia według mojej oceny w ogóle nie odzwierciedlają obrazu, który moglibyśmy zobaczyć w rzeczywistości, czy też te moje?

















    Moje pytanie nie bierze się znikąd. Mam dużo zdjęć, które chciałabym wywołać, ale nadal nie wiem w jaki sposób powinnam ustawiać kolorystykę zdjęcia tudzież balans bieli, dlatego bardzo Was (w szczególności ekspertów) proszę o pomoc.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez malinkowo Zobacz posta
    [...]Czyje ustawienia są bardziej poprawne? Artysty-fotografika, które to ustawienia według mojej oceny w ogóle nie odzwierciedlają obrazu, który moglibyśmy zobaczyć w rzeczywistości, czy też te moje?
    Nie istnieje coś takiego jak "poprawne ustawienia". Balans bieli, pomimo wszelkich narzędzi i ułatwień (wzorniki, szare karty itp.) ostatecznie polecam ocenić wedle własnego widzimisię.
    Druga sprawa, to dlaczego zdjęcie powinno (pomijając, że nie jest wstanie) odzwierciedlać obraz, który moglibyśmy zobaczyć w rzeczywistości? No i co to w ogóle znaczy? I jakie prawo oceny rzeczywistości obserwowanej przez fotografa ma odbiorca, skoro go tam (w głowie fotografa podczas obserwacji, podczas pracy nad zdjęciem) nie było?


    Moje pytanie nie bierze się znikąd. Mam dużo zdjęć, które chciałabym wywołać, ale nadal nie wiem w jaki sposób powinnam ustawiać kolorystykę zdjęcia tudzież balans bieli, dlatego bardzo Was (w szczególności ekspertów) proszę o pomoc.
    Jeśli nie wiesz jak powinny wyglądać Twoje zdjęcia, to poczekaj do czasu aż nabierzesz pewności — wtedy to będą Twoje zdjęcia wedle Twojego spojrzenia na świat.



    PS
    Ekspert ze mnie marny, więc możesz się nie przejmować powyższym

    PPS
    Na przyszłość zastanów się, czy można sobie, ot tak, grzebać w cudzych pracach i próbować je poprawić!
    To, co widzisz, nie jest tym co widzisz.

  3. #3

    Domyślnie

    Tak jak ci się podoba! Jest to jedyna słuszna i właściwa droga. Balans bieli może być również środkiem wyrazu, więc często celowo odbiega się od neutralnego dla oka, żeby wyszczególnić plany, zaznaczyć nastrój. Zdjęcia innych autorów, które sami zrobilibyśmy inaczej to żadna nowość. Świadczy to tylko o tym, że masz wyobraźnię i nie kopiujesz bezmyślnie prac.
    Pozdrawiam
    Janusz

  4. #4

    Domyślnie

    proponowalbym jednak w sieci nie umieszczac poprzerabianych nie swoich zdjec
    jesli masz zamiar o cos pytac na przykladach to jednak na swoich
    w temacie to podobnie jak fushiro, WB ustawiasz tak jak chcesz (albo jak chce klient)

  5. #5

    Domyślnie

    Przecież wb to sprawa indywidualna, kiedy masz np.bordowe zasłony i pada przez nie światło na białą kartkę to czy ona jest białą? chyba nie!... chyba lepiej oglądać zdjęcia pod względem ich wartości a nie balansu bieli prawda? raczej trzeba na oko
    sporo gratów

  6. #6

    Domyślnie

    j.w, dodam tylko tyle, ze w przypadku ostatniego przykladu bardziej podoba mi sie kolorystyka zaproponowana przez Ciebie
    500px.com/kubasikorski

  7. #7

    Domyślnie

    jestem tylko ciekaw co przeczytałaby autorka wątku, gdyby wstawiła swoje zdjęcia do oceny z tak zażółconym śniegiem jak np na zdjęciu nr1(lewa strona)... niech zgadnę : "WB do poprawy", "skopany WB" itp...

  8. #8

    Domyślnie

    1. Jak juz napisano -- wb moze (i bywa) dodatkowym srodkiem wyrazu, chociaz jak dla mnie -- na zadnym z zalaczonych zdjec tej roli nie spelnia. Oczywiscie artysta moze (i zapewne ma) odmienne zdanie na ten temat.
    2. Nie wszyscy artysci modyfikuja swoje zdjecia, a malo ktory z nich pracuje z czym innym niz JPG, pozostawiajac caly postprocess ustawienieniom w aparacie,
    3. Na przyszlosc, jak juz wklejasz zdjecia w formie porownania, to:
    a) unikaj wklejania cudzych zdjec, bo mozesz z tego powodu ucierpiec...
    b) wklejaj zdjecia z nie zrzuty ekranowe z przegladarki! Na co nam w ocenie potrzebne sa przyciski, menu i belki viewera?
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

  9. #9

    Domyślnie

    Nie wszystko co białe widzimy jako białe. W zależności od temperatury źródła, światło odbite od białej płaszczyzny może mieć różne zabarwienie (np. miejskie oświetlenie lampami sodowymi). Nie zawsze więc białe widziane na zdjęciu jako białe wiernie oddaje rzeczywistość widzianą przez fotografującego.

    Zdecydowanie przychylę się do opinii Stiga, że na żadnym z załączonych zdjęć BW nie pełni roli znaczącego środka wyrazu, a co za tym idzie przychylę się do tego, że Twoje poprawki są uzasadnione i zdjęcia wyglądają "lepiej" (czyt. poprawniej). Paradoksalnie mam odmienne zdanie niż cube - ostnie zdjęcie w obu wersjach wygląda dla mnie bardzo ciekawie i ciężko by mi było wybrać "lepsze". Najbardziej, MZ, dzięki zmianie WB zyskuje zdjęcie czarnoskórej pani z dzieckiem stojących w drzwiach, oknie, czy czymkolwiek, co tam jest
    clusca
    Fufu X

  10. #10
    malinkowo
    Gość

    Domyślnie

    Dzięki za posty.

    Przepraszam, jeśli złamałam jakąś niepisaną regułę. Proszę Wszystkich o wyrozumiałość.

    Cytat Zamieszczone przez donkiszot
    Nie istnieje coś takiego jak "poprawne ustawienia". Balans bieli, pomimo wszelkich narzędzi i ułatwień (wzorniki, szare karty itp.) ostatecznie polecam ocenić wedle własnego widzimisię.
    Nie robię zdjęć tylko dla własnej satysfakcji. Jestem ciekawa, czy to się sprawdzi także wtedy, kiedy będę chciała, żeby ktoś się zainteresował moimi zdjęciami, czyli krótko mówiąc na wolnym rynku fotograficznym?

    Chciałabym Was zapytać, czy powinnam bardzo dokładnie obrabiać swoje zdjęcia czy wręcz przeciwnie, mogłabym je wstawić je na stronę bez specjalnej obróbki? Niektórzy mówią mi, że zdjęcia artystów, które umieściłam są pozbawione obróbki i wyglądają jak z aparatu. A jednak ci artyści zarabiają na fotografii. To znaczy, że na rynku panuje dowolność pod względem obróbki? Jak to jest?

    PS. A jak jest z kadrowaniem? Można czy nie można? Wiele słyszałam (np. w National Geographic), że nie można, dlatego ograniczam się z tym.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •